Öğrenci Gazetesi

Başka Üniversiteden Yaz Okulu Alma Şartları Nelerdir? Başka Üniversiteden Yaz Okulu Nasıl Alınır?

Başka Üniversiteden Yaz Okulu Alma Şartları Nelerdir? Başka Üniversiteden Yaz Okulu Nasıl Alınır? Yaz Okulunda Devam Zorunluluğu Var mı? Okuduğunuz üniversitede Yaz Okulu açılmayan veya istediği dersler açılmayan öğrenciler isteğe bağlı olarak başka üniversiteden yaz okuluna başvurabilir. Bir öğrenci 2 üniversiteden yaz okulu alamaz. Başka üniversiteden yaz okulu alan öğrenciler en fazla 10 kredilik ders seçimi yapabilirler.

Başka Üniversiteden Yaz Okulu Nasıl Alınır?

Okuduğunuz üniversitede yaz okulu açılmadı veya istediğiniz ders açılmadığı takdirde başka üniversitede yaz okulu alma şansınız vardır. Son yıllarda üniversiteler istediğiniz üniversiteden yaz okulu almanızı izin vermiyor bu nedenle yaz okuluna başvuruda bulunmadan önce bölüm sekreterinizden bilgi almanızı öneriyoruz. İstediğiniz dersler hangi üniversitede açılıyor ve hangi üniversiteler Yaz Okuluna Misafir Öğrenci aldığını öğrenip okuduğunuz üniversite tarafından kabul edilip edilmediğini öğrenmelisiniz.

Karşı üniversiteden açılan ve sizin alacağınız derslerin İçeriklerini, Kod ve İsimlerini içeren ve Karşı Üniversite tarafından onaylanan bir evrakı kendi Bölüm Başkanlığınıza teslim etmeniz gerek. Bu evrak ile sizin almanız gereken ders ile alacağınız dersin içeriklerinin uyuşup uyuşmadığına karar verilecektir. Bu sayede size o dersi alıp almama onayınızı Kendi Üniversiteniz verecektir. Onay almadan ders seçmeniz durumunda bu dersi Üniversitenizin Kabul Etmeme ihtimali çok yüksektir.

Bu süreçte üniversiteniz sizden birkaç evrak, dilekçe vs talep edecektir. Bunları hızlı bir şekilde hazırlayıp teslim etmeniz gerek. Eğer alacağınız ders karşı üniversitede açılmaz ise Dilekçe İptali yapmanızın gerekeceğini de belirtmemiz gerek. Kendi üniversiteniz onayı verdi ise bu süre sonunda Misafir Öğrenci olarak gideceğiniz üniversitedeki Onay İşlemleri başlayacak.

Ders Seçimi, Harç Ödemesi, Evrakların Teslimi, Derslerin Onaylanması ve Derslere Girme süreçleriniz üniversitelerin Yaz Okulu Takvimlerine göre yapılacaktır. Bu süreci iyi takip etmeniz ve sonrasında de Ders Kaydınızı yaptırmanız gerekecektir. Yaz Okulu bittikten sonra genellikle Karşı Üniversiteden Kendi Üniversitenize notlarınız otomatik olarak gönderilecektir. Ancak bazı üniversiteler Not Teslimi için size evrak teslim edebilir. Bu sürecin nasıl yürüyeceği konusunda Misafir Öğrenci olarak Yaz Okulu aldığınız Öğrenci İşlerinden Yaz Okulu Sonunda öğrenin. Sonrasında evrakların Sizin ya da Sistemin üzerinden teslimi sonrasında notlarını Kendi Üniversite Sisteminize düşecektir.

Yaz Okulu alacağınız üniversite tarafından daha önce açıklanan Misafir Öğrenci Yaz Okulu Harç Ücretleri geçerli olacaktır. Bazı üniversiteler kendi öğrencileri ile aynı rakamlarda ödeme isterken bazı üniversiteler Misafir Öğrencilerden 2 Katı, 3 Katı gibi ücretler talep edebilir.


Geçiş Notları Nasıl Oluyor?

Üniversitelerin kullandıkları Harf Notu Sistemleri veya Başarı Kriterleri farklı olabilir. Siz Yaz Okulunda ders aldığınız üniversitedeki notun Kendi Üniversitenizdeki sisteme çevrilerek girileceğini bilin yeterli. Gerekli hesaplamalar Üniversiteler tarafından yapılacaktır.

Gittiğiniz üniversitede Geçme Notu 50 iken sizin üniversitenizde 40 olabilir. Bu durumda Dersi Aldığınız Üniversitedeki not geçerlidir. Yani Yaz Okulu bitiminde 49’da kalırsanız ve Karşı Üniversite “Başarısız Oldu” ibaresi ile notu gönderirse bu sizin üniversiteniz tarafından da “Başarısız” olarak işlenir.


Yaz Okulunda Devam Zorunluluğu Var mı?

Ders alacağınız üniversitede uygulanan Devam Kriterleri geçerli olacaktır. Bazı hocalar %70 – %80 Devam isterken bazı hocalar Vize ve Finale girin yeterli diyebilir.


Aynı Anda 2 Üniversiteden Yaz Okulu Alabilir miyim?

Aynı dönemde 2 farklı üniversiteden yaz okulu alma istiyorsanız eğer

  • Ders içeriklerine üniversiteniz onay verdi ise,
  • Karşı üniversitelerde Devam Sorununu çözdü iseniz, aynı anda birden fazla üniversiteden Ders Seçimi yapabilirsiniz ama birçok üniversite onay vermiyor…

İlginizi Çekebilir 👇

👉 Yaz Okulu KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu