Gündem

Başkanlık Sistemine Bakan Dayanmıyor: Giden Gidene…

Ülkemizin 2018 yılında başkanlık sistemine geçmesinin ardından Berat Albayrak, Ziya Selçuk, Lütfü Elvan ve son olarak da İstifa eden son isim Adalet Bakanı Abdülhamit Gül oldu. Dün gece yarısı yayınlanan Resmi Gazete ile kabinede bir Bakan değişikliği daha yapıldı. İstifa eden Adalet Bakanı Abdülhamit’in yerine Bekir Bozdağ atandı. Buna göre, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçildiği 2018 yılından bu yana 7 bakan görevden ayrılmış oldu.

Giden Gidene… Başkanlık Sistemine Bakan Dayanmıyor

Türkiye’nin 2018 yılında başkanlık sistemine geçmesinin ardından çok sayıda bakan istifa etti veya görevden alındı. İstifa eden son isim Adalet Bakanı Abdülhamit Gül oldu.

Ulaştırma Bakanı Cahit Turan görevden alındı

28 Mart 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan görevden alındı. Turhan’ın yerine Adil Karaismailoğlu atandı.


Berat Albayrak Instagram’dan istifa etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 8 Kasım 2020’de Instagram hesabından istifa ettiğini duyurdu. Albayrak’ın istifa açıklamasında ‘At izinin iti izine karıştığı, hak ve batılı ayırt etmenin zorlaştığı böyle çetin bir zaman, Cenab-ı Allah sonumuzu hayreylesin” gibi ifadeleri dikkat çekti. Albayrak’ın yerine Lüffi Elvan getirildi.


Ruhsar Pekcan dezenfektan skandalının ardından görevden alındı

Ticaret Bakanlığına eşinin şirketi üzerinden dezenfektan aldığı ortaya çıkan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 21 Nisan 2021 tarihinde görevden alındı, yerine AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş atandı.


Zehra Zümrüt Selçuk görevden alındı

Yine 21 Nisan 2021 tarihinde Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı bölündü. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kuruldu.

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk görevden alındı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine de Vedat Bilgin getirildi.


Ziya Selçuk istifa etti

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un istifası, Resmi Gazete’de 6 Ağustos 2021 tarihli kararla öğrenildi. Selçuk’un yerine yardımcısı Mahmut Özer atandı.


Lütfi Elvan bir senede istifa etti

Berat Albayrak’ın istifasıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine getirilen Lütfi Elvan da bir yıl sonra istifa etti. 2 Aralık 2021’de yayımlanan Resmi Gazete ile Elvan’ın yerine yardımcısı Nureddin Nebati getirildi.


Süleyman Soylu istifa etti ama kabul edilmedi

Süleyman Soylu’da istifa eden bakanlar arasında ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan onun istifasını reddetti.

Soylu, koronavirüs salgını nedeniyle 31 ilde 2 günlük sokağa çıkma yasağı ilanınının yasağa saatler kala duyurulması sebebiyle gelen tepkilerin ardından 12 Nisan 2020 tarihinde Twitter hesabından yaptığı paylaşımla istifa ettiğini duyurdu. Fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istifayı reddetmesi üzerine Soylu görevine devam etti.


Son istifa Abdülhamit Gül’den

Son olarak dün gece Resmi Gazete’de yayımlanan kararla istifa eden Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yerine Bekir Bozdağ getirildi. Bozdağ bu koltuğa üçüncü kez oturmuş oldu.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız


[ilgiliMakale icerik_id=”37213″]
[ilgiliMakale icerik_id=”37292″]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu