Gündem

Beethoven Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 19 Şey

Beethoven Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 19 Şey. Şimdiye kadar yaşamış en büyük bestecilerden biri olan Ludwig van Beethoven , 1770 yılının Aralık ayında Almanya’nın Bonn kentinde müzikal bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Hem büyükbabası hem de babası eyalet korosunda şarkıcıydı.

Beethoven Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 19 Şey

İnatçı ve kendi kendine yeten, dramatik ama arkadaşlarını seven Beethoven, virtüöz bir piyanist ve dokuz senfoni, piyano için konçertolar, piyano sonatları ve yaylı dörtlülerin kanonik bestecisi olacaktı. Yapıtları, Wolfgang Amadeus Mozart ve Joseph Haydn tarafından karakterize edilen Klasik tarz ile Frédéric Chopin ve Franz Liszt tarafından yönetilen Romantik tarz arasındaki dönemi kapsadı ve müzikte yeni bir hümanizm ve aydınlanma sözlüğü yarattı.. Beethoven, gençliğinin büyük bölümünde ve otuzlu yaşlarının başlarında mükemmel performans sergileyen Beethoven, işitme duyusunu yavaş yavaş kaybetti, ancak müzik tarihindeki en önemli eserlerin çoğunu yazmaya devam etti.

1. LUDWİG VAN BEETHOVEN, BEETHOVEN AİLESİNDEKİ ÜÇÜNCÜ LUDWİG İDİ.

Birincisi büyükbabasıydı ve ikincisi Beethoven’ın doğumundan altı gün sonra ölen ağabeyiydi.


2. LUDWİG VAN BEETHOVEN’IN BABASI, OĞLUNU GÖSTERİ YAPMAYA ZORLADI.

Johann van Beethoven erkenden çocuğun oynamaya olan tutkusunu fark etti. Gözünü, tıpkı Mozart’ın birkaç on yıl önce olduğu gibi bir dahiyi yaratmaya dikti. Johann oğlunu aynı deha düzeyine ulaşmak için gece gündüz pratik yapmaya zorladı. Beethoven’ın komşuları, küçük çocuğun klavyeye ulaşmak için bir bankta durup, babası ona yaklaşırken ağladığını hatırladı.


3. LUDWİG VAN BEETHOVEN MATEMATİKTE KÖTÜYDÜ.

Hane halkı gelirine yardımcı olmak için 11 yaşında okulu bırakan Beethoven, çoğalmayı veya bölünmeyi asla öğrenmedi. Son gününde, diyelim ki 60 x 52 çarpmak zorunda olsaydı, 60, 52 kez serer ve onları toplardı.


4. LUDWİG VAN BEETHOVEN KÖTÜ ŞÖHRETLİ BİR HAYALPERESTTİ.

Bir keresinde, aile arkadaşı Cäcilie Fischer ile konuşurken, onun bölgeden ayrıldığını fark etti. Söylediği şeye cevap istediğinde cevabı, “O kadar güzel, derin bir düşünceyle meşguldüm ki, rahatsız edilmeye dayanamıyordum.”


5. 17 YAŞINDAKİ LUDWİG VAN BEETHOVEN, VİYANA’YA İLK ZİYARETİNDE MOZART İÇİN BİR PERFORMANS SERGİLEDİ.

O zamanlar Viyana’nın en büyük bestecisi olan Mozart, diğer müzisyenlerden genellikle etkilenmemişti, yetenek ve başarılarda akranlarının çok ilerisindeydi. Resitalde gerçekten ne olduğunu kimse bilmiyor, ama iddiaya göre Mozart odadan çıkıp, “Gözlerini onun üzerinde tut – bir gün dünyaya konuşacak bir şey verecek” dedi.


6. LUDWİG VAN BEETHOVEN’İN PERFORMANSLARI DOĞAÇLAMAYLA BİLİNİYORDU.

Beethoven’ın çağdaşlarından besteci Johann Baptist Cramer, öğrencilerine Beethoven’ın doğaçlama yaptığını duymadıysanız, doğaçlama duymamışsınızdır dedi.


7. LUDWİG VAN BEETHOVEN HAYDN’DAN ÖĞRENDİ.

Beethoven, 20’li yaşlarının başında Viyana’ya taşındıktan sonra senfoninin babası Joseph Haydn’den dersler aldı. Beethoven’in öğretmenlerle olan alışkanlığına göre, ikisi sık sık birbirlerinden hüsrana uğradı ve sonuçta birbirlerinden pek hoşlanmadılar.


8. LUDWİG VAN BEETHOVEN PİYANO İÇİN KOMPOZİSYONA ÖNCÜLÜK ETTİ.

Beethoven’ın öncülleri klavsen için besteler yapmıştı, ancak Beethoven çabalarını, henüz kimsenin kapsamlı bir çalışma yazmadığı bir enstrüman olan piyano üzerinde yoğunlaştıracağına karar verdi.


9. ROMANTİK OLARAK, LUDWİG VAN BEETHOVEN KARIŞIK SONUÇLAR VERDİ.

Bazı kadınlar dehası için ona hayran kaldı, bazıları ise onu iğrenç buldu. Bir zamanlar flört ettiği bir kadın ona “çirkin ve yarı deli” dedi.


10. LUDWİG VAN BEETHOVEN HAYATI BOYUNCA HASTAYDI.

Modern tıbbın olmadığı bir zamanda doğan Beethoven, sağırlık, kolit, romatizma, romatizmal ateş, tifüs, cilt bozuklukları, apseler, çeşitli enfeksiyonlar, oftalmi, arterlerde iltihaplı dejenerasyon, sarılık, kronik hepatit ve karaciğer sirozundan muzdaripti.


11. LUDWİG VAN BEETHOVEN’IN SAĞIRLIĞI MUHTEMELEN ÇOCUKLUK ÇAĞI HASTALIĞINDAN KAYNAKLANIYORDU.

Beethoven sağırlığının başlangıcını korktuğu ve düştüğü bir duruma bağlasa da, muhtemelen çocukken çektiği tifüs veya çiçek hastalığı gibi bir hastalığın yan etkisiydi. 27 yaşında sürekli uğultu duymaya başladı.


12. LUDWİG VAN BEETHOVEN AŞK ÇIKARLARI İÇİN SONATLAR YAZDI.

C-Sharp Minor’daki Piyano Sonatı No. 14 , yaygın olarak Ay Işığı Sonatı olarak adlandırılan , 1801’de tamamlandığı zamandan beri bir hit oldu. Ertesi yıl Beethoven onu öğrencisi ve ana sıkıcı Kontes Giulietta Guicciardi’ye adadı.


13. LUDWİG VAN BEETHOVEN PİYANO DERSLERİ VERMEKTEN NEFRET EDİYORDU.

Gerçekten yetenekli öğrenciler ya da yetenek seviyesi ne olursa olsun çekici genç kadınlar için bir istisna yaptı.


14. LUDWİG VAN BEETHOVEN KAMUSAL İMAJINI KONTROL EDİYORDU.

Besteci, günün önde gelen müzik dergisi Allgemein musikalische Zeitung’da ( AMZ ) eserinin eleştirilerinin tonunu belirledi ve editöre müzisyenin çalışmasının kopyalarını almak isterse olumsuz yorumlardan vazgeçmesini söyledi.


15. LUDWİG VAN BEETHOVEN’IN E-FLAT MAJOR’DAKİ 3 NUMARALI SENFONİSİ NAPOLYON’A İTHAF EDİLDİ.

Beethoven ilk başta Napolyon’u devrimin ve Avrupa’da yeni bir dönemin sembolü olarak takdir etti ve Paris’e taşınmayı düşünürken Eroica adlı üçüncü senfonisini yazdı . Daha sonra Beethoven, Fransız generalin kendisini imparator ilan ettiği için hayal kırıklığına uğrayacaktı, ancak senfoni, Alman aydınlanmasının tanımlayıcı bir sanatsal çalışması olacaktı.


16. FRİEDRİCH SCHİLLER, LUDWİG VAN BEETHOVEN’IN DOKUZUNCU SENFONİSİ’NİN SÖZLERİNİ SAĞLADI.

Önde gelen bir Alman filozofu olan Schiller, 1786’da An die Freude ( Ode to Joy ) adlı şiirini yayınladı. Beethoven şiiri , ilk kez 1824’te gerçekleştirilen D Minor’daki Symphony No. 9’un muhteşem koro doruklarına uyarladı.


17. LUDWİG VAN BEETHOVEN GÜNLÜK İŞİNİ ASLA BIRAKMADI.

Besteci, beğenisine rağmen rahat bir yaşam sağlamak için piyano dersleri vererek, zengin Viyanalıların yaptırdığı eserleri yazarak ve kendi müziğini yayınlayarak her zaman çok çalışmak zorunda kaldı.


18. LUDWİG VAN BEETHOVEN BİR FIRTINA SIRASINDA ÖLDÜ.

Beethoven, 1827’de 56 yaşında siroz, sifiliz, kurşun zehirlenmesi veya enfeksiyon (kesin nedeni bilinmemektedir) dahil olmak üzere olası hastalıkların bir takımyıldızından öldü. Beethoven’ın arkadaşı Stephan von Breuning’in oğlu Gerhard von Breuning , bu olayı bestecinin senfonileriyle “Kaderin portallarına vurmak gibi ses çıkaran çarpışmalar” ile karşılaştırdı.


19. LUDWİG VAN BEETHOVEN’İN CENAZESİNE BİNLERCE KİŞİ KATILDI.

Viyana’nın önde gelen bestecileri, oyun yazarları, şairleri ve vatandaşları ‚şehrin Währing mezarlığında yer aldı. Anıtı basitçe “BEETHOVEN” yazıyordu.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu