Öğrenci Gazetesi

Bekçilik Sınavı Giriş İçin Gerekli Belgeler 2024 Neler?

Bekçilik Sınavı Giriş İçin Gerekli Belgeler 2024 Neler? Sorusu Bekçilik sınavına girecek adaylar tarafından en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Bekçilik sınavında adaylara Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi, Sosyal Bilimler, Hayat Bilgisi ve Genel Kültür derslerinde 100 soru yöneltiliyor. Her soru 1 puan değerinde olan sınavda 50 puan alan adaylar başarılı oluyor. İşte Bekçilik sınavına girerken gerekli belgeler 2024.

Bekçilik Sınavı Giriş İçin Gerekli Belgeler 2024

Bekçilik yazılısı sınavı tek oturum halinde gerçekleşiyor ve adaylara ilköğretim ve Ortaöğretim düzeyinde 100 soru soruluyor ve sınav süresi olarak 120 dakika veriliyor yani 2 saat.

Bekçilik sınavında derslere göre soru dağılımı şu şekildedir:

  DERSLER KAPSAM SORU SAYISI
Türkçe Ortaöğretim Düzeyi 20
Sosyal Bilgiler İlköğretim Düzeyi 15
Fen Bilgisi İlköğretim Düzeyi 15
Hayat Bilgisi İlköğretim Düzeyi 15
Matematik Ortaöğretim Düzeyi 15
Genel Kültür Ortaöğretim Düzeyi 20
TOPLAM 100
  1. Değerlendirme 100 puan üzerinden yapılacak olup yanlış cevap sayısının dörtte biri doğru cevap sayısından çıkarılmasıyla hesaplanan puanlar dikkate alınarak 50 (elli) ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacaktır.
  2. Sınavda  değerlendirme  için  [Puan=((Doğru Sayısı-(Yanlış Sayısı/4)) / Soru Sayısı) x 100]    formüllü kullanılacaktır.
  3. Başarı puanı hesaplaması sonucu eksi puan alan adayların puanları 0’a (sıfır) tamamlanacaktır.
  4. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, hatalı olan soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.
  5. Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen soru/sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soru/soruların puan değerinin yeniden hesaplanması suretiyle puanlama yapılır.

Bekçilik Sınavına Girerken Gerekli Belgeler 2024

 

2022/1 Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği sınavda gerekli belgeler ve yasak olan eşyalar şu şekildeydi:

  1. Adaylar sınava, sınav giriş belgesi ve üzerinde T.C. kimlik numarası yer alan geçerli kimlik belgelerinden birisi (Nüfus cüzdanı/T.C. kimlik kartı, sürücü belgesi, geçerlik süresi devam eden pasaport) ile gireceklerdir. Sınav giriş belgesi ve geçerli kimlik belgesi yanında olmayan adaylar sınava alınmayacaktır.
  2. Nüfus cüzdanlarını değiştirmek için Nüfus Müdürlüklerine başvuru yaparak, nüfus cüzdanları Nüfus Müdürlüklerince alınan adaylar, Nüfus Müdürlüklerince kendilerine verilen fotoğraflı, barkodlu-karekodlu T.C. geçici kimlik belgesi ile sınava alınabilecektir.
  3. Adaylar sınava gelirken yanlarında iki adet siyah uçlu kurşun kalem, silgi ve kalemtraş bulunduracaklar. Ayrıca adaylar sınava bandajı çıkarılmış şeffaf şişe içinde su getirebilecekler.
  4. Kullanımı doktor raporu ile belirlenen hasta veya engellilere ait cihazlar (işitme cihazı, insülin pompası, kan şekeri ölçüm cihazı ve benzeri) hariç sınava gelirken yanlarında; çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan cihazlar ve kulaklık, kolye, küpe, bilezik, yüzük, broş ve benzeri eşyalar ile her türlü elektronik ve/veya mekanik cihazlarla, depolama kayıt ve veri aktarma cihazları, databank, sözlük, hesap makinesi, kâğıt, kitap, defter, not defteri vb. dokümanlar, pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlar, ruhsatlı veya resmi amaçlı olsa bile silah ve silah yerine geçebilecek nesneleri bulunan adaylar sınav binasına alınmayacak.

İlginizi Çekebilir  👇

👉 Bekçilik Yazılı Sınavı Baraj Puanı Kaç?

👉 Bekçilik Yazılı Sınavında 3 Yanlış 1 Doğruyu Götürüyor mü?

👉 Bekçilik Fiziki Yeterlilik Sınavı Nedir, Nasıl Yapılır?

👉 Bekçilik Parkur Sınavı Nedir, Nasıl Yapılır?


İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu