Yaşam

Beksar Jel Nedir, Ne İçin Kullanılır? Beksar Jel Fiyatı

Beksar Jel Nedir, Ne İçin Kullanılır? Beksar Jel Fiyatı. Beksar Jel: Beksaroten, retinoid olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Bu ilaç, kutanöz T hücreli lenfoma veya KTHL adı verilen bir hastalıktan kaynaklanan deri problemlerini tedavi etmek için kullanılır. Doktorunuz, cildinizde kutanöz T hücre lenfoma veya mikoz fungoides (MF), lezyonların (bazen yamalar veya plaklar olarak kendini gösterir) topikal tedavisi için BEKSAR’ı reçete etmiştir.

Beksar Jel Nedir, Ne İçin Kullanılır?

BEKSAR, plastik HDPE kapaklı, lateksli ve laklı 60 g’lık alüminyum tüplerde ambalajlanmış olarak sunulur. Her 1 gram jel 10 mg beksaroten içerir. BEKSAR, şeffaf, renksiz jel formunda bir üründür. Beksaroten, retinoid olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Bu ilaç, kutanöz T hücreli lenfoma veya KTHL adı verilen bir hastalıktan kaynaklanan deri problemlerini tedavi etmek için kullanılır. Doktorunuz, cildinizde kutanöz T hücre lenfoma veya mikoz fungoides (MF), lezyonların (bazen yamalar veya plaklar olarak kendini gösterir) topikal tedavisi için BEKSAR’ı reçete etmiştir. Doktorunuz size BEKSAR’ın doğru kullanımı konusunda talimat vermelidir.

Beksar Jeli Aşağıdaki Durumalar da Kullanmayınız!

Bu ilacın etkin maddesine ya da içeriğindeki yardımcı maddelerden birine karşı alerjiniz varsa BEKSAR’ı kullanmayın.

• Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız BEKSAR’ı kullanmayın.
• BEKSAR fetüsünüze (doğmamış bebeğinize) zarar verebilir. BEKSAR kullanırken ve BEKSAR kullanmayı bıraktıktan bir ay sonrasına kadar hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız derhal doktorunuza danışmalısınız.
• Hamile kalabiliyorsanız, BEKSAR tedavisine başlamadan bir hafta önce ve BEKSAR kullanırken aylık olarak gebelik testi yaptırarak hamile olmadığınızı teyit etmeniz gerekir.
• BEKSAR tedavisine başlamadan önce bir ay içinde sürekli etkili kontrasepsiyon (doğum kontrol) kullanmanız gerekir; BEKSAR kullanmayı bıraktıktan bir ay sonrasına kadar iki güvenilir doğum kontrol yönteminin birlikte kullanılması önerilir.
• Erkekseniz ve eşiniz hamile ya da hamile kalabiliyorsa, almanız gereken önlemleri doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz, bu ilacı almaya başlamadan önce bunları doktorunuzla konuşun.

• Emziriyorsanız.
• Retinoid grubu ilaçlara alerjiniz varsa (örneğin: izotretinoin, asitretin, etretinat, tretinoin etkin maddesi içeren ürünler).


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Beksar Jel Nasıl Kullanılır?

BEKSAR’ı kütanöz T hücreli lezyonlara uygulamadan önce ellerinizi yıkayınız.
Her bir lezyonun tüm yüzeyine üzerini tamamen kaplayacak şekilde jeli sürünüz. Jeli lezyonun çevresindeki sağlıklı deriye
uygulamamalısınız. Jeli sadece kütanöz T hücreli lezyon alanına dikkatlice uygularsanız, sağlam cilt bölgesinde gelişebilecek tahriş veya
kızarıklık durumlarını en aza indirmiş olursunuz. Uygulamayı takiben hemen sonra, jel uygulamak için kullandığınız parmak(ları) tek kullanımlık bir mendil ile silin ve sabun ve su kullanarak ellerinizi yıkayın.

İlaç uygulanmış alandaki jelin kuruması için beş ila on (10) dakika kadar bekleyin ve ardından giysilerinizi giyin.
Banyo veya duş yaparken deodorant içermeyen hafif bir şampuan ya da sabun kullanılması önerilir. Duş veya banyodan sonra BEKSAR’ı uygulayacaksanız, uygulamadan önce 20 dakika kadar beklemeniz önerilir.

Uygulama yolu ve metodu:

BEKSAR ilk hafta iki günde bir kez uygulanmalıdır. Uygulama sıklığı, haftalık aralıklarla günde bir kez, daha sonra günde iki kez, sonra günde üç kez ve günde dört kez olacak şekilde bireysel lezyon toleransına (hasarlı dokunun tedaviye dayanımına) göre artırılmalıdır. Genel olarak, hastalar günde iki ila dört kezlik dozlama sıklığını uygulamayı tolere (tahammül) edebilirler. En çok tedaviye cevap, günde iki kez ve daha yüksek doz sıklıklarında görülmüştür. Uygulama yeri toksisitesi (istenmeyen etkileri) oluşursa uygulama sıklığı azaltılabilir.
Şiddetli irritasyon (tahriş) ortaya çıkarsa, ilacın uygulanması, semptomlar (hastalık belirtileri) azalana kadar birkaç gün boyunca geçici olarak durdurulabilir.

Uygulama şekli:

Lezyonun üzerini kaplayacak şekilde yeterli miktarda jel uygulanmalıdır. Giysiler giyilmeden önce jelin kuruması beklenmelidir. Hastalıktan etkilenmemiş cilt bölgesi tahriş olabileceğinden jelin lezyonları çevreleyen normal deriye uygulanmasından kaçınılmalıdır. Ayrıca, jel vücudun mukozal yüzeylerine uygulanmamalıdır. Kütanöz T hücreli lezyonunun çevresindeki sağlıklı deri bölgelerine BEKSAR uygulamaktan kaçınmalısınız. BEKSAR’a sağlıklı cildi maruz bırakmak gereksiz tahrişe veya kızarıklığa neden olabilir.
Mümkünse, herhangi bir uygulamadan sonra en az üç (3) saat boyunca duş, yüzme gibi aktivitelerden kaçınmalısınız. BEKSAR ile tedavi edilen KTHL lezyonlarını, bol kıyafetler dışındaki herhangi bir bandaj veya malzeme ile örtmekten kaçınmalısınız. İlaç uygulanan bölgenin uzun süre güneş ışığına veya diğer ultraviyole (UV) ışığa maruz kalmamasına (bronzlaşma lambaları gibi) dikkat etmelisiniz. Tedavi edilen KTHL lezyonlarında diğer topikal ürünlerin kullanımından kaçınmalısınız. İlaç uygulanan alanları kaşımamalısınız.

BEKSAR’ın etkisinin ortaya çıkması zaman alır. Klinik araştırmalarda, bazı hastalar en erken 4 hafta gibi kısa bir sürede tedaviye yanıt vermeye başlarken, çoğu hasta tedavisinin 48 ila 62. haftasına kadar anlamlı bir yanıt vermemişlerdir. İyileşmenin ilk belirtisinde tedaviyi bırakmayın. BEKSAR ile tedaviye doktorunuzun talimatlarına uyarak devam edin.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Beksar Jel Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi BEKSAR’ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Aşağıdakilerden biri olursa, BEKSAR’ı kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

• Nefes almada zorluk, yüz, dudaklar, dil veya boğazda şişme gibi belirtilere neden olan ciddi alerjik reaksiyon Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, BEKSAR’a karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

BEKSAR kullanırken, uygulama alanında kızarıklık, kaşınma, yanma, tahriş ve pullanma gibi bazı lokal etkiler görülebilir. Klinik çalışmalarda, bu etkilerin çoğunun hafif veya orta derece olduğu bildirilmiştir, ancak bazı hastalarda daha şiddetli kızarıklık, kaşıntı, tahriş ve iltihaplanma gözlenmiştir. Birkaç hasta bu tür etkiler nedeniyle tedaviyi bırakmıştır. Bu veya başka etkiler sizin için zahmetli hale gelirse, hekiminize danışın.

Yan etkiler görülme sıklıklarına göre aşağıdaki şekilde sıralanmıştır.

Çok yaygın:

• Baş ağrısı
• Enfeksiyon
• Ağrı
• Kaşıntı
• Döküntü
• Deri problemleri
• Ödem
• Lokal deri reaksiyonu (kontakt dermatit)
• Kanda yağ düzeylerinin artması (hiperlipemi)


Yaygın

• Beyaz kan hücre sayısında azalma (Lökopeni)
• Lenf bezinin şişmesi (Lenfadenopati)
• Beyaz kan hücrelerinde anormallikler
• Kuvvetsizlik (Asteni)
• Uyuşma, karıncalanma (Parestezi)
• Öksürük
• Farenjit
• Pul pul dökülme ile seyreden iltihaplı bir tür deri
hastalığı (Eksfolyatif Dermatit)
• Makülopapular (küçük benekli kabartılı) döküntü
• Terleme
• Bacak, ayak ve ayak bileklerinde şişme (Periferal ödem)

Tüm ilaçların yan etkileri vardır. BEKSAR kullanırken karşılaşabileceğiniz sorularınız veya endişeleriniz konusunda doktorunuzu aramalısınız.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Beksar Jel Kullanma Talimatı için TIKLAYINIZ


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Rabelis Ne İşe Yarar? 

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu