Gündem

Belçika’da Dört Kadını Öldürüp Ömür Boyu Hapse Mahkûm Olan Kişi Türkiye’de Serbest Bırakıldı!

Belçika'da eşi ve hamile kız kardeşinin' de aralarında bulunduğu dört kadını öldüren Osman Çallı cezasının geri kalanını çekmek için Türkiye'ye iade edilince serbest bırakıldı.

Belçika‘nın Gent şehrinde 2004 yılında 25 yaşındaki eşi ve 19 yaşındaki hamile kız kardeşinin de aralarında bulunduğu dört kadını öldüren, iki kadını da ağır yaraladığı gerekçesiyle ömür boyu hapse mahkum edilen Osman Çallı cezasının geri kalanını çekmek için iade edildiği Türkiye’de serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

Ömür Boyu Hapse Mahkûm Olan Kişi Türkiye’de Serbest Bırakıldı!

Gent kentinde yaşayan Osman Çallı, 11 Kasım 2004 gecesi, 25 yaşındaki eşi Teslime ile gebe olan 19 yaşındaki kız kardeşi Hacer Çallı’yı sandalyeye bağlayıp kurşunladıktan sonra, üzerlerine yorgan yığıp ateşe verdi. Daha sonra Aalst kentine giden Çallı, burada eski eşi ve kayınvalidesi ile meskendeki bir erkeği kurşun yağmuruna tuttu. Eski eşi ve kayınvalidesi ölürken, Belçikalı erkek ağır yaralandı.

Tekrar Gent’e dönmek üzere yıla çıkan Çallı, arabasının arıza yapması üzerine bir bayan sürücüyü silah zoruyla rehin aldı. Gent’te eşiyle ilgi yaşadığını öne sürdüğü Biçer Erbil isimli kişinin meskenine giden Osman Çallı, onu da ağır yaraladı.

Daha sonra polise teslim olan ve ‘Ailemin namusunu temizledim’ diyen Çallı’nın, Belçikalı eşinden olan oğlunu kaçırmak hatasından 18 ay mahpus cezasına çarptırıldığı da ortaya çıktı.

Gent’te dört yıl süren yargılama sonunda Osman Çallı, ömür uzunluğu mahpusa mahkûm edildi. Çallı, mahkûmiyetten beş yıl sonra, cezasının geri kalanını Türkiye’de çekmek için müracaat yaptı. 28 Haziran 2013’te Türkiye’ye iade edilen Çallı, 2014 yılından itibaren Belçika ulusal isimli sicilinden silindi.


Cezanızın Beşte İkisini Çektikten Sonra Serbest Bırakıldı

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, Türkiye’de fiilen üç yıl hapis yatan Osman Çallı’nın, 2020 yılından bu yana özgür olduğu ortaya çıktı.

Belçika medyasına konuşan avukatı Ergun Top’a göre, 2016 Eylül ayından itibaren Osman Çallı yarı özgürlüğe sahip oldu, 10 Kasım 2019’da da şartlı tahliye ile salıverildi. Çallı, 2020’de de tamamen özgürlüğüne kavuştu.

Belçika medyasında, Çallı’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın affıyla salıverildiği öne sürüldü. Ancak Avukat Top bunun doğru olmadığını açıkladı.

Top, ‘Türkiye’de cezanızın beşte ikisini çektikten sonra serbest kalabilirsiniz. Tahliyenin Cumhurbaşkanı affıyla değil, Türk hukuk sistemi ile ilgisi var’ diye konuştu.


‘Güneşin ve Denizin Tadını Çıkarıyorum’

Şu anda 63 yaşında olan Çallı, kendisini telefonla arayan Belçika‘daki VTM Haber kanalı muhabirine, ‘Burada güneşin, denizin ve kumsalın tadını çıkarıyorum. 15 yıl boyunca cezamı çektim. Burada yeni bir hayata başladım. Yakında bir oğlum olacak. Artık rahat bırakılmak istiyorum’ dedi.

Çallı’nın vurduğu ve hayatta kalan iki kurbandan biri olan Henri De Cooman’ın avukatı, Yeni Flaman İttifakı Partisi (N-VA) Milletvekili Christoph D’Haese, dört kadının katili Çallı’nın, Belçika’da cezasını çekmek yerine özgürce dolaşmasını, ‘utanç verici ve anlaşılmaz’ diye değerlendirdi.

Belçikalı milletvekili, ‘O kişi, dört kadına sözde namus duygusuyla saldırdı ve katletti. Çallı, yakınlarına da tarifsiz acılar yaşattı. Böyle biri ömür cezayı hak ediyor, bir gün bile eksik değil’ diye konuştu.


‘Türk Makamlarından Açıklama İstedik’

Belçika Adalet Bakanlığı, Çallı’nın serbest bırakılması konusunda Türkiye’nin kendilerini resmi olarak bilgilendirmediğini öne sürdü. Bakanlık’tan yapılan açıklamada, ‘Şu anda Çallı’nın durumu hakkında resmi bir bilgimiz yok. Türk makamlarından açıklama istedik, yanıt bekliyoruz’ denildi.

Osman Çallı’nın, Türkiye’nin 1983’te imzaladığı ve Belçika’nın da taraf olduğu ‘Hükümlülerin Nakline İlişkin Avrupa Sözleşmesi’ uyarınca iade edildiği belirtildi.

Anlaşma kapsamında her iki ülkenin de iadeye onay vermesi durumunda, hükümlünün cezası, gönderildiği ülkenin yasalarına dönüştürülüyor.

Anlaşmaya göre, infazın devam edeceği ülkenin, cezanın uygulanma biçimi ve olası tahliye konusunda diğer ülkeyi bilgilendirmesi gerekiyor.

Ancak Belçika makamlarına göre, Türkiye bunu yapmadı. Adalet Bakanlığı yetkilisi Sharon Beavis, Nieuwsblad gazetesine yaptığı açıklamada, iade sonrası Belçika’nın Türkiye’deki ceza prosedürü üzerinde hiçbir etkisi kalmadığını vurguladı.

Belçika makamlarının açıklama talebi, Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliği aracılığıyla Ankara’ya iletildi.

Geçen yıl Belçika’dan 91 hükümlü, cezalarının geri kalanını tamamlamak üzere Hollanda, Fransa, Romanya, Polonya, Bulgaristan ve İtalya’nda aralarında olduğu ülkelere iade edildi.


👉Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu