Kimdir

Berrin Sönmez Kimdir, Nerelidir? Berrin Sönmez Hayatı ve Biyografisi

Son günlerde araştırılan isimlerden olan Berrin Sönmez Kimdir, Nerelidir? Bir dönem İçki haram değildir diyerek gündeme gelen Berrin Sönmez evli mi? Gazete de köşe yazarlığı yapan Berrin Sönmez twitter hesabını da oldukça aktif kullanmaktadır. Gelin birlikte Berrin Sönmez Hayatı ve Biyografisi öğrenelim…

Berrin Sönmez Kimdir?

Bir dönem köşe yazıları ile oldukça gündemde kalan Berrin Sönmez hayatı merak edilmeye başlandı. Özellikle bir yazısında içki haram değildir diye yazan Berrin Sönmez, 1960 yılında Ankara’ da doğdu. Doğup büyüdüğü şehir Ankara’da, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun olmuştur. Öğrenci olduğu dönemde iken Maliye Bakanlığı’nda çalışmıştır.

Mezun olduktan sonra ise Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olarak akademiye geçiş yapmıştır. Sağlık sorunlarından dolayı Halkevi üzerine yaptığı doktora tezini yarıda bırakmıştır. Üniversiteden ayrıldıktan sonra, farklı Ortaokul ve Lise’ler de öğretmen olarak çalışmalarını sürdürmüştür.

5 sene sonra, okutman sonra öğretim görevlisi olarak tekrar akademiye dönüş yapan Berrin Sönmez, Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde öğretim görevlisi 28 Şubat sürecindeki akademik tasfiye ile üniversiteden uzaklaştırılmıştır. Daha sonra, açtığı dava Rektörün takdir yetkisi gerekçesi ile reddedilmiş ve emekli olmuştur. Günümüz itibariyle Gazete Duvar web sitesinde yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Ayrıca Sivil toplum alanında kadın, çocuk, insan hakları, demokrasi ve barış savunusu ile gönüllü olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Çeşitli dergilerde makale ve denemeleri yayınlanmaktadır. Kendisine bir röportaj’da Siz feminist misiniz? sorusu sorulmuştur. Evet feministim cevabını vermiştir.

“Uzak durun diyor evet. Bir başka ayetle alkol/şarap etkisinde bilinç bulanıklığı ile namaz kılınamayacağı belirtilir. Bu nedenlerle şarap kumar fal istenmeyen davranışlardır. Haram ise kesin yasak olarak ayrı bir kategori. Haramı inkar da yeni haram icadı da aynı ölçüde sorunlu.”

👉 Metin Cihan Kimdir, Nerede Yaşıyor? Metin Cihan Hayatı ve Biyografisi


Berrin Sönmez Hayatı ve Biyografisi

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi mezunudur. Aynı üniversitede araştırma görevlisi olarak akademisyenlik yapmıştır. Yüksek Lisans tezini Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşı’na giriş süreci üzerine yapmıştır. Halkevi ve kültürel dönüşüm konulu doktora tezini yarıda bırakarak akademiden ayrılıp öğretmenlik yaptı.

Daha sonra tekrar akademiye dönerek okutman ve öğretim görevlisi unvanlarıyla lisans ve ön lisans programlarında inkılap tarihi ve kültür tarihi dersleri verdi. Sırasıyla Maliye Bakanlığı, Ankara Üniversitesi, Milli Eğitim Bakanlığı ve Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde ortalama 4-5 yıl çalışma hayatını tamamladı.

Kadın, çocuk, insan hakları, demokrasi ve barış savunucusu, feminist-aktivist Berrin Sönmez’in çeşitli dergilerde makale ve denemeleri yayınlanmıştır. Şimdilerde “Gazete Duvar” sitesinde yazarlık hayatına devam eden Berrin Sönmez’in Twitter’da 7 bin takipçisi bulunmaktadır.

Twitter 👉 Berrin Sönmez

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu