Bilgi Arşivi

Beyan Adresi Nedir? Beyan Adresine Ne Yazılır?

Beyan Adresi Nedir? Beyan Adresine Ne Yazılır? Beyan adresi POMEM-PMYO-PAEM-MSÜ- Bekçilik ve KYK gibi çeşitli meslek, sınav ve diğer ön başvuru sayfalarında karşımıza çıkmaktadır. Bazı kişilerin ikametlerinde yazan adres ile bulundukları adres farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle başvuru formlarında beyan adresi istenilmektedir.

Beyan Adresi Nedir?

Beyan adresi şuanda bulunduğunuz konumu gösteren adresi ifade etmektedir. Beyan edeceğiniz adres, daha sonraki işlemlerde sistemde gözükecek adrestir. Bu nedenle ön başvurularda adaylardan “beyan adresi” isteniyor.


Beyan Adresine Ne Yazılır?

Ön başvuru formlarında sizden istenilen beyan adresi yerine daha sonraki işlemlerinizde gözükmesini istediğiniz adres yazılır.


Beyan Adresi Nasıl Öğrenilir?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sayfasından konuya ilişkin şu şekilde açıklama yapıldı.

“Yerleşim Yeri” kavramı, Türk Medeni Kanunu’nun 19’uncu maddesinde tanımlanmıştır.

Maddede: “Yerleşim yeri bir kimsenin sürekli kalma niyetiyle oturduğu yerdir. Bir kimsenin aynı zamanda birden çok yerleşim yeri olamaz. … ” denilmektedir.

Yerleşim Yeri” tanımı dışında kalan yazlık, kışlık, öğrenci yurdu, cezaevi, askerlik hizmetinin yapıldığı yer gibi geçici süreyle kalınan yerler ise 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda, “Diğer Adres” olarak tanımlanmaktadır.

“Adres bildirimi”, kişinin yerleşim yeri adresini ve varsa diğer adresini, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce kaydedilmek üzere bildirmesidir.

BEYAN ADRES ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN


Yaş Tahsisi Ne Demek?

Yaş tahsisi, bir kimsenin nüfus kütüğüne yanlış yazılmış olan yaş kaydının ve doğum tarihinin yetkili mahkeme kararı ile düzeltilmesidir. Medeni Kanuna göre, mahkeme kararı mevcut bulunmadıkça, şahsi durumlara ilişkin resmi kayıtlar ve kütükler değiştirilemez (mad. 38). Keza, Ceza Mahkemeleri Usulü Kanununa göre de, Ceza Mahkemesinde son tahkikat sırasında suçtan zarar görenlerle sanıkların yaşlarında ceza hükümleri bakımından gereken düzeltmelerin nüfus kanunundaki usule göre yapılması Ceza Mahkemesine aittir. Bu konuda verilecek karar, esas hükümle birlikte temyiz olunabilir (mad. 255).


İlginizi Çekebilir  👇

👉 E-Devlet İkametgah Değiştirme Nasıl Yapılır? 

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu