Yaşam

Beyaz Önlük Sendromu Nedir? Beyaz Önlük Sendromu Nasıl Önlenir?

Beyaz Önlük Sendromu Nedir? Beyaz Önlük Sendromu Nasıl Önlenir?. Beyaz Önlük sendromu yetişkinlerde ve çocuklarda genellikle beyaz önlük giyen doktor muayenesi sırasında kan basıncında bir artışa sahip olduğu, ancak diğer ortamlarda normal olduğu bir psikolojik bozukluk türüdür. Artan basıncına ek olarak titreme, artmış kalp hızı ve kas gerginliği gibi bir anksiyete atağı ile ilgili diğer semptomlar ortaya çıkabilir.

Beyaz Önlük Sendromu Nedir?

Beyaz önlük sendromu, kişinin tıbbi konsültasyon sırasında kan basıncında bir artışa sahip olduğu, ancak diğer ortamlarda baskısının normal olduğu bir psikolojik bozukluk türüdür. Artan basınca ek olarak, örneğin titreme, artmış kalp hızı ve kas gerginliği gibi bir anksiyete atağı ile ilgili diğer semptomlar ortaya çıkabilir.

Bu sendromun semptomları hem çocuklukta hem de yetişkinlikte ortaya çıkabilir ve tedavi, anksiyete semptomlarını kontrol etmek ve sonuç olarak konsültasyon sırasında kan basıncındaki artışı önlemek amacıyla yapılır.

Beyaz önlük hipertansiyonu hastaların bir kısmında sadece hastane koşullarında kan basıncı yükselmektedir. Bu durum ‘Beyaz önlük hipertansiyonu’ olarak adlandırılmaktadır. Beyaz önlük hipertansiyonu, hekim veya hekim dışı sağlık personelinin bulunduğu ortamda kan basıncının yükselmesi, buna karşın ev koşullarında yapılan kan basıncı ölçümlerinin normal değerlerde olması şeklinde tanımlanabilir. Değerler, hastane ortamında 20 ila 30 mm daha yüksek çıkabilir. Bu durum, hastanın emosyonel stresi ile ilişkili olabilir.


Beyaz Önlük Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Beyaz önlük sendromu esas olarak doktora danışılırken artan kan basıncı ile karakterizedir. Ek olarak, konsültasyon sırasında diğer semptomlar da görülebilir, örneğin:

  • Titreme; Soğuk ter; Artan kalp atış hızı; Kusma özlemi; Kas gerginliği.

Beyaz önlük sendromunu doğrulamak için, kişinin konsültasyon sırasında 140/90 mm Hg’den yüksek kan basıncına, ardışık en az üç kez, ancak evde birkaç kez ölçüldüğünde normal kan basıncına sahip olması gerekir.

ABPM olarak bilinen 24 saatlik ayaktan izleme ve evde tansiyon izleme veya MRPA, doktorun hastanenin dışındaki ortamlarda basıncın normal olduğunu doğrulaması için iyi bir araç olabilir.

Beyaz önlük sendromu, çocuğun doktora gitmek istemediği çocuklukta çok yaygındır, ancak yetişkinlerde de olabilir. Sendromun nedenleri psikolojiktir ve genellikle doktorun imajının iğneler ile ilişkisi veya örneğin hastane ortamının ölüm ve hastalıklar ile ilişkisi ile ilgilidir. Bu şekilde, kişi sadece doktora değil klinik çevreye de bir isteksizlik yaratır.

Ek olarak, sendrom, tıbbi hatalarla ilgili haberlerin yayılması, cerrahi prosedürler sırasında vücutta bırakılan kompreslerin yanı sıra bakımda gecikme ve hoş olmayan ortam nedeniyle yaşam boyunca edinilebilir.


Beyaz Önlük Sendromu Nasıl Önlenir?

Beyaz önlük sendromu, sendromun nedenine göre kontrol edilebilir, genellikle doktorla konuşmak etkilidir, böylece doktorun güvenini kazanırsınız ve konsültasyon zamanının bu nedenle en uygun olduğunu. Ek olarak, bu sendromu olan bazı insanlar stetoskoplar veya laboratuvar önlükleri gibi ekipman kullanan herhangi bir sağlık uzmanına karşı olabilir. Bu nedenle, örneğin doktorların, hemşirelerin ve hatta psikologların ekipmanlarını kullanmaktan kaçınmaları gerekebilir.

Konsültasyonun, hastaneye veya ofise benzemeyen bir ortamda yapılması da yararlı olabilir, çünkü konsültasyon beklenirken beyaz önlük sendromunun semptomları ortaya çıkabilir.

Semptomlar devam ederse ve konsültasyona gitmeyi düşünürken bile ortaya çıkarsa, bir kişiye, sendroma yol açan sebebi tanımlayabilmesi ve böylece semptomları hafifletebilmesi için bir psikologa danışmanız önerilir.

Anksiyete ataklarının etkili önlemlerle kontrol edilmesi önemlidir, aksi takdirde örneğin bir panik sendromuna dönüşebilir. Bu nedenle, fiziksel aktivitelerin düzenli olarak uygulanması ve dengeli bir diyet yapılması gibi gevşemenize ve böylece beyaz önlük sendromundan kaçınmanıza yardımcı olabilecek günlük olarak aktivitelerin kabul edilmesi önerilir. Kaygı ile nasıl savaşacağınızı öğrenin.


👉  Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu