Kitap

Bill Gates’in Çok Sevdiği 5 Kitap

Dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı girişimcilerinden Microsoft’un kurucusu Bill Gates, her yılın sonunda yıl içerisinde okuduğu kitaplar arasından sevdiği 5 kitabı paylaşıyor.

2019 yılının sonu yaklaşırken bu geleneği yine bozmadı ve 2019 favorilerini yayınladı.

Dünyanın en zengin insanlarından biri olmasına, bugüne kadar yüzlerce kitap okumasına rağmen, ömür boyu okumanın ne kadar önemli olduğunu her yıl ısrarla anlatmaya devam ediyor.

1- AN AMERICAN MARRIAGE

 

 

Birkaç yıl önce Melinda ve ben, vakfımızın ABD’deki yoksulluk konusundaki çalışmalarının bir parçası olarak Gürcistan’daki bir devlet hapishanesini ziyaret ettik. Daha önce hiç bir hapishanede bulunmamıştım ve göz açıcı bir deneyimdi.

En unutulmaz kısmı, bazı mahkumlarla topluma geri dönüşle ilgili yaptığımız tartışma oldu. Çoğu hapishaneyi geride bırakmak için sabırsızlanıyor olsa da, bazıları açıkça endişeli. Bir adam uzun yıllar sonra parmaklıklar ardında topluma tekrar girmekten korktuğunu söyledi. Bir diğeri, diğer arabaların zaten saatte 200 mil gittiği bir yarış pistinin ortasına düşmek üzere bir araba gibi hissettiğini belirtti.

Tayari Jones tarafından bir Amerikan Evliliği okurken bu konuşmayı düşünemedim. Kurgusal olmasına rağmen, hikaye anksiyetenin kalbindeki soru ile ilgili. Melinda ve o gün gördüm: hapishaneden sonra hayatınızı nasıl yeniden kurarsınız?

Kızımız Jenn, bir haksızlık olayının Güney’deki siyah bir çiftin hayatını nasıl yeniden şekillendirdiği ve nihayetinde ilişkilerini mahvettiği hakkındaki bu derinlemesine hikayeyi okumamızı tavsiye etti. Roy ve Celestial, Atlanta’da yaşayan yeni evliler. Her şeye sahip görünüyorlardı: iyi kariyer, iyi bir ev ve birbirlerine karşı çok fazla sevgi (evliliklerinin mükemmel olmamasına rağmen).

Roy yanlış tecavüzle suçlanıp 12 yıl hapis cezasına çarptırıldığında her şey değişir. Bu olayın hayatlarını ne kadar radikal bir biçimde değiştirdiğine rağmen, Jones bu konuda fazla zaman harcamıyor. Roy’un tutuklanmasına ve yargılanmasına sadece beş sayfa ayırdı. Onun mesajı açık: Roy masum, Göksel bunu biliyor ve ikisi de önemli değil. Ne olursa olsun, sisteme takıldı.

Jones’un daha çok ilgilendiği şey hapsetmenin ilişkileri nasıl değiştirdiğidir. Kitabın yaklaşık yarısı kilitliyken Roy ve Celestial arasında takas edilen mektuplar. Tatlı bir şekilde başlasalar da, zaman geçtikçe harfler daha gerginleşir. Sonunda, Celestial Roy’a yazmayı tamamen bıraktı. Yedi yıl erken hapishaneden serbest bırakıldığı zaman ilerledi. (Söz veriyorum bu bir spoiler değil. Kitabın ceket açıklamasında var!

“Sevdiğin kişi için sonsuza dek bekleyeceğin efsanevi bir fikir var.”

Sevdiğin insan için sonsuza dek bekleyeceğin efsanevi bir fikir var. Odyssey’den Penelope klasik bir örnektir; kocası Odysseus’un savaştan geri dönmesini bekleyen 20 yıl boyunca potansiyel tacirlerle savaşır.

Romantik bir fikir ama gerçekçi mi? Jones öyle düşünmüyor. Hepimiz bu durumda Penelope olacağımızı hayal etmeyi seviyoruz ama bunun yerine birçok kişinin Göksel gibi olacağını düşünüyorum. Roy’a şöyle yazıyor: “Bir yük taşıyormuş gibi hissedebilirsiniz, ama ben de bir yükü omuzluyorum.” Daha sonra “Bir evlilik senin kalbinden daha fazlası, bu senin hayatın. Ve biz kendimizi paylaşmıyoruz. ”

Evlilikleri bir masalın bitmemesi gerçekçi görünüyordu. Roy’un haksız hapsi – ve neden olduğu ayrılık – ilişkilerinde zaten var olan dikişleri itti ve nihayetinde bu dikişler kırıldı. Onu terk etme kararına rağmen, Göksel sempatik bir karakterdir. Neden onun seçimini yaptığını anlıyorsun.

Bir Amerikan Evliliği temel olarak hapsedilmenin sadece kilitlenenden daha fazla acı verdiğine dair bir hikaye. Aynı zamanda ceza adalet sistemimizin ne kadar da draconian olabileceğini hatırlatıyor – özellikle Roy gibi siyah adamlar için. Bir kez o sisteme emilince, yaşam için işaretlenirsiniz. Hapishanedeyken, sahip olduğunuz ya da sahip olduğunuz her şey kaybolabilir.

Avukatına yazdığı bir mektupta Roy, Göksel için işlerin nasıl zor olduğunu, onun için daha da zor olduğunu yazıyor. “Şeylerin onun tarafını görmeye çalışıyorum ama dünyada hayalini yaşayan herkes için ağlamak zor” diyor.

Jones, Roy ve Celestial ile empati kuramayacağınız, yardımcı olamayacağınız kadar iyi bir yazar. Her ikisi de süper zor bir duruma getirildi. Belli ki yaşadıklarını tecrübe etmedim, ama karakterler – ve duruma tepkileri – bana doğru geliyor.

Bir Amerikan Evliliğinin hafif, kolay okunur olduğunu söyleyemem , ama o kadar iyi yazılmış ki, ağır konuya rağmen kendinizi içine çekmiş olacaksınız. Bu kış okumayı düşündürücü bir şey arıyorsanız, bunu listenize eklemelisiniz.

2- These Truths

Yıllar geçtikçe, tarihle ilgili, özellikle de Amerikan tarihi ile ilgili birçok kitap okudum. Vietnam Savaşı gibi seminal olaylara ve küresel sağlık kahramanı Jim Grant gibi hayran olduğum rakamlara yakından bakmaktan asla yorulmam .

Bu Gerçekler: Harvard tarihçisi ve New Yorker yazarı Jill Lepore tarafından ABD’nin Tarihi , bireysel olayların veya insanların derin ya da kapsamlı bir ifadesi değildir. Kitap, 800 sayfalık yüzyılları kapsayan tarihi kapsayan Lepore, Amerika’nın ilk başkanlık görevinden alınması (sadece üç cümle) gibi belli başlı olaylarda sadece kısa ifadeler sunabiliyor ve Lewis ve Clark gibi önemli figürlerden bahsetme şansını bile bulamıyor.

Ancak son 20 yılı kapsayan kısa bir bölüm hariç (aşağıda daha fazlası var) kitabı çok sevdim ve birçok insanın okumasını umuyorum. Bu unvanını koruduğumda, okuduğum Amerikan hikayesinin en dürüst ve en güzel yazılanlarından biri. Geçmişimizin basit, iyi hissettiren hesaplar zarar bu onun Sonuç olarak yorumlar ve küçümsemek Lepore “yapma Amerikan deney, bu … bir kaçık, güven verici masalda.” Bunlar Hakikatler tam tersi.

Pek çok iyi tarih kitabı, tarihin geleneksel “büyük adamları” nın ötesinde perspektifler sunarken, Lepore’un kitabı anlatının merkezinde farklı bakış açıları ortaya koymaktadır. Amerikan tarihindeki tüm ironileri ve çelişkileri gösterir.

Örneğin, Lepore size Kongre’nin her iki evinde hizmet veren ilk kadın olan Margaret Chase Smith’i anlatıyor. Smith, Kongre’deki suistimallere dayanma cesaretine sahipti; Joseph McCarthy’nin hükümet içindeki komünistler için nefret dolu avına karşı konuşmakta özellikle tutkuluydu. Yine de, Kongre oturumlarında, “eşcinsellere ve hükümetteki diğer cinsiyet sapkınlarına” karşı haçlı seferlerine istekli bir şekilde katıldı.

Bir diğer çelişki, II. Dünya Savaşı sırasında görev yaptıktan sonra babamın eğitim ve kariyerine büyük bir destek veren GI Bill ile ilgili olduğunun farkında değildi. GI Bill’in ülkemizin şimdiye kadar yapmış olduğu en akıllı yatırımlardan biri olduğunu kabul ettikten sonra, kendi ülkelerinde savaştığı Afrika kökenli Amerikalılar, kadınlar ve eşcinsel insanlar üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu belirtiyor. GI faydaları reddedildi.

Ülkemiz tarihindeki en büyük çelişki, Lepore’un kitabının her bölümüne dokunduğu bir gerçektir: Amerika’nın, Afrika köleliği ve Kızılderili fethi uygularken özgürlük ve egemenlik iddiaları üzerine kurulduğu gerçeği.

Bu çelişki, çoğu Amerikan Devrimi sırasında İngilizlerle taraf olan Amerika’nın köleleri için açıktı, çünkü İngilizler kazanırsa serbest bırakılma şanslarının çok daha yüksek olduğunu biliyorlardı. George Washington’un kendi kölelerinden biri olan Harry Washington , savaş sırasında Vernon Dağı’ndan kaçtı ve Virginia kraliyet valisi Lord Dunmore ile savaştı . Harry Washington daha sonra Sierra Leone’ye kaçtı ve orada bağımsızlık ilan eden bir grup devrimcinin lideri oldu.

Özgürlük Bildirgesi, bu çelişkiyi uzlaştırmak için önemli bir adımı temsil etti. “Amerikan köleliği…. Milyonlarca insanın hayatını çaldı ve milyonlarca insanın ruhunu daha fazla ezdi, ”diye yazıyor Lepore. “Bir insanı ve bir milleti zehirlemişti…. Henüz bitmedi. Ama sonunda, sonunda bir görüş yatıyordu. ”Lincoln’ün ilanından otuz yıl sonra, Frederick Douglass,“ Sorun, Amerikan halkının kendi anayasasına yetecek kadar yeteri kadar sadakat, vatanseverlik, yeterince onur duyması ”demiştir.

Lepore’un bütün araştırma ve yazmalarına rağmen, kitabın son bölümünü kendisinden önce gelenlerden ayrı tuttum. Bu bölüm, ayrık tarihsel analizde başarılı olan bir profesör tarafından yazılmış gibi görünmüyordu. Özellikle 2008 mali krizi ile ilgili bölümde, anın tutkularına kapılan bir eleştirmenin eseri gibi görünüyor.

Yine de kitabı şiddetle tavsiye ediyorum. Daha önce hiç okumadığım harika detaylarla doluydu. Örneğin, 1830 ve 1860 yılları arasında Kongre üyeleri arasında 100’den fazla şiddet olayı vardı. Fakat daha önemlisi, Amerikan tarihinin çoğumuzun okulda öğrendiğinden çok daha fazla olduğunu hatırlatmak güzel. Bu gerçekler hepimizin duyması gerekenler.

3- Vaclav Smıl Growth

 

Astronot Rusty Schweickart, Dünya’dan uzaydan ilk kez aşağıya baktıktan sonra, o zamandan beri neredeyse her uzay yolcusu için ortak olan bir huşu hissini tanımladı: “O küçük mavi ve beyaz şeyde, bunun için bir şey ifade eden her şeyin olduğunu fark ediyorsunuz. sen, tüm tarih ve müzik ve şiir ve sanat ve ölüm ve doğum ve aşk, oradaki o küçük noktada hepsini baş parmağınla kapatabilirsin. ”NASA, bu gerçeğe“ genel bakış etkisi ”diyor. Evden küçük, kırılgan ve korumamız gereken bir şey olduğu hissiyle uzaydan dönersin.

Favori düşünürlerimden biri tarafından okunan en yeni 39 kitap olan Growth adlı yeni kitabı okuyan herkes benzer bir aciliyetle ortadan kalkacak. Çek-Kanadalı profesör Vaclav Smil’in yazarı, astronotun değil, bilim adamının bakış açısına yaklaşıyor, ancak aynı sonuca varıyor: Dünya kırılgan ve “çok geç olmadan, en çok ciddiye girmeliyiz. Gelecekteki herhangi bir büyümeyi sahip olduğumuz tek biyosferin uzun vadeli korunmasıyla uyumlu hale getirmek için temel varoluşsal görev.

Smil’in bu sonuca nasıl geldiğini anlamadan önce sizi uyarmalıyım. Büyüme , doğal ve insan yapımı dünyadaki büyüme kalıplarından öğrenebileceğimiz her şeyin mükemmel bir sentezi olsa da, herkes için değildir. Uzun bölümler ders kitabı veya mühendislik el kitabı gibi okunur. ( “1930 ve 1980 yılları arasında tüm ABD havayolları tarafından uçakla yolcu kilometre yıllık toplamları bir parsel neredeyse mükemmel quartic regresyon ile yakalanır yörünge (r dördüncü derece polinom üretir 2 , bu büyüme paterni = 0,9998) ve devamı 1980 seviyesini 2015 yılına kadar neredeyse 10 kat artıracaktı. ”) 99 sayfalık referansı var!

Smil’in yazdığı gibi, “Amacım, evrimsel ve tarihsel perspektiflerdeki büyüme çeşitlerini aydınlatmak ve böylece modern medeniyette hem başarıları hem de büyüme sınırlarını takdir etmektir… Basitçe söylemek gerekirse, bu kitap, büyümesini belirleyen gerçekleri ele alıyor. her şeyi uzun vadeli evrimsel ve tarihsel perspektiflere çevirir ve bunu sıkı kantitatif terimlerle yapar. ”

Smil dediğinde “Her şeyin büyümesi” diye anlamı her şeyi. Bölüm 1, doğal ve yapılı çevrelerimizde görülen en yaygın üç büyüme eğrisinin arkasına birçok teknik detay sunmaktadır: doğrusal, üstel ve hiperbolik. Matematiği sevmeseniz bile, bu bölümün sizi korkutmasına izin vermeyin, çünkü bu gerçekten önemli bir noktaya gelir: Belirli bir gelişme için erken bir büyüme eğrisi alabileceğiniz fikrini ortadan kaldırır – akıllı telefonun alımı, örneğin — ve geleceği tahmin etmek için temel olarak kullanın. Evet, Intel kurucu ortağı Gordon Moore, bir yongadaki transistör sayısındaki üssel büyüme hakkında şaşırtıcı derecede doğru bir tahmin yaptı. Ancak bu “yasa” bile faydalı ömrünün sonuna ulaşıyor olabilir. Transistörler şimdi çok küçük, onları daha da küçük yapan problemlerle karşı karşıyayız.

Sonraki birkaç bölüm takip etmek daha kolaydır. Bölüm 2, mikroorganizmalardan sekoya ormanlarına ve insanlardan dinozorlara kadar tüm yaşam sistemlerinin büyümesiyle ilgilidir. (Bu arada, T. rex’in erkek bir Afrika fili’nden sadece biraz daha ağır olduğunu ve bir cenazenin 25 yıl yaşayabileceğini biliyor muydunuz ?) Vakfımızın tarımdaki çalışmaları ve ne tür verimlilik kazanımlarının mümkün olduğunu açıklamak için iyi bir iş çıkar.

3. bölümde, herkesin bildiğinden daha iyi bildiği bir konuya giriyor: yeni su kaynaklarının geliştirilmesi ve yayılması – geleneksel su çarklarından nükleer reaktörlere kadar. Bu arazinin çoğunu usta Enerji ve Medeniyeti gibi önceki kitaplarda ele aldı . Ancak burada, su, rüzgar, karbon ve güneş radyasyonu gibi kaynakların enerjiye dönüştürülmesiyle mümkün olan teknolojik gelişmelere ilişkin sonraki bölümlere sahne oluyor.

Bölüm 4’ü (katedraller, arabalar ve bilgisayarlar gibi eserler) ve 5’i (toplumlar ve ekonomiler) okuduğumda, Smil’in aklının nasıl çalıştığı üzerine hayret etmek zorunda kaldım. Düzinelerce farklı alandan bilgi sentezleme şekli şaşırtıcı. Elektrik şebekeleri, su sistemleri, hava taşımacılığı ve bilgi işlem gibi modern medeniyetlerin temel aldığı tüm mucizelere de hayran kaldım. Kitap bana kaç akıllı insanın bir şeyleri denemek, hata yapmak ve sonunda başarılı olmak için yeni bir takdir kazandırdı.

Smil’in bu bölümler için amacı, hangi alanda konuştuğunuz önemli değil, sonunda büyüme sınırlarına ulaştığınızı göstermektir. Çelik, modern ekonomilerin bel kemiği, harika bir örnek. Yıllarca metalürjik ve mekanik yenilikçiliğin ardından, onu daha ucuza ya da daha az enerji harcayarak yapamayız. Nihayetinde yaptığı analiz, fiziksel ekonomimizi değiştirmek için yapmaya çalıştığımızın ve kurulduğu enerji akışının tarihimizde benzeri görülmemiş olduğunu gösteriyor.

Bölüm 6’da ve kısa bir kodada Smil, bir aktivistten daha az akademik görünmektedir. “Biyosferi, sömürülecek (ve bir çöplük alanı olarak kullanılmayacak) mal ve hizmetlerin salt bir meclisi olarak ele almanın cezasız bir şekilde değişmesi gerektiği sonucuna varmıştır.

Bütün analizlerine katılmıyorum. Özellikle, bugünün yenilenebilir enerji teknolojilerinin ne derece kullanılabileceğinden ve bilim insanlarının ve mühendislerin yeni temiz kaynaklar geliştirecekleri hızdan daha iyimserim. Benim görüşüme göre, Smil yapay zekaya sahip dijital teknolojileri kullanarak fiziksel dünyayı modelleme hızımızı küçümsüyor. Örneğin, gelecekteki temiz enerji nesilleri, dünyada denemeden önce, kağıt üzerinde değil, bilgisayarlarda tasarlanacak ve test edilecektir – inovasyonu çarpıcı bir şekilde hızlandıracak bir süreç.

Ama her zaman Smil’in büyük gücünün geleceği tahmin etmediğini hissettim, geçmişi belgeliyor. Bunda büyük bir değer var – daha önce ne geldiğini anlamadıysanız sırada ne olacağını göremezsiniz. Kimse büyük resmi Vaclav Smil kadar geniş olmayan bir açıklıkla görüyor.

4- Prepared

 

Sıfırdan yeni bir okul tasarlama şansınız varsa? Ve tipik eğitim modelini izlemeye gerek yoktu: 25 ila 30 oturan öğrenciye ders veren bir sınıfın önünde bir öğretmen. Mevcut bir müfredatı da takip etmeye gerek yok. İyi bir eğitimin neyle ilgili olduğunu tamamen yeniden hayal edebilirsiniz.

Ne tür bir okul yaparsın?

Bu soruyu ele alan ve merak uyandıran bir yanıtla gelen bir kişi, ülkedeki en iyi performans gösteren okulları işleten Summit Public Schools kurucusu Diane Tavenner .

Yeni Hazırlanan Kitabı : Çocukların Gerçekleşen Bir Yaşam İçin Neye İhtiyacı Var? Diane, basit ama çok hırslı bir amaç ile yeni bir tür okul kurumu nasıl tasarladığının hikayesini paylaşıyor: “Çocuklara, ihtiyaç duydukları şeyleri değil öğretmek istedik koleje girmek, ancak iyi bir hayat sürmek için ihtiyaç duydukları şey ”dedi.

Birkaç yıl önce, Diane’in bu vizyonu gerçeğe dönüştürdüğünü görmek için Zirve okullarından birini ziyaret etme şansım oldu . Havaya uçtum. Daha önce ziyaret ettiğim hiçbir okula benzemiyordu. Bazı öğrenciler kursları boyunca kendi hızlarında ilerleyerek kendi başlarına çalıştılar. Diğerleri projeler üzerinde birlikte çalıştı. Bir sınıfın önünde ders vermek yerine, öğretmenler koç gibi davrandı ve öğrencilere birebir rehberlik sağladı. Herkes nişanlıydı.

Zirve okulları, bütün öğrencilerin başarı potansiyeline sahip olduğu sarsılmaz inancına dayanıyor . Bu inanç, personelin sürekli olarak öğrenci deneyimini geliştirmek için yeni yaklaşımları test etme konusundaki tutkusuzluğunu körüklüyor;

Diane’in kitabında açıkladığı gibi, Summit’in benzersiz modeli üç temel unsur üzerine kuruludur:

Kendi kendine yönelen öğrenme: Öğretmenlerinin desteğiyle, tüm öğrenciler kendi öğrenme hedeflerini belirlemek, öğrenme planları geliştirmek, bilgilerini test etmek ve performanslarını değerlendirmekten sorumludur. Kişiselleştirilmiş öğrenme yaklaşımı, öğrencilerin kendi hızlarında öğrenmelerini sağlar. Bu, yaşamları boyunca onlara fayda sağlayacak olan inanılmaz derecede önemli bir beceridir.

Proje Tabanlı Öğrenme: Zirve okulları, işverenlerin bugünün işyerinde aradığı becerileri geliştirerek öğrencilerin bir konuya derinlemesine dalmalarını ve diğer öğrencilerle işbirliği yapmalarını sağlayan, uygulamalı proje tabanlı öğrenmeyi vurgular.

Mentorluk: Tüm öğrencilerin özel bir danışmanı vardır. Bir rehberlik danışmanından öte, bu mentorlar, öğrencileriyle birebir buluşur ve öğrencilerin kişisel ve akademik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak derin bir ilişki kurar.

Zirve ile ilgili sevdiğim şey, başarı vizyonunun, öğrencilerin okuma, yazma ve matematik becerileri konusunda ustalaşmasını sağlamaktan daha büyük olması. Elbette bu beceriler inanılmaz derecede önemlidir, ancak kendine güven, öğrenme yeteneği, zamanlarını yönetme ve yönlendirme hissi gibi, hayatlarının tamamına hizmet edecek başka, çok gerekli beceriler de vardır. hayatlarıyla ne yapmak istediklerini belirlemelerine yardımcı olun. Bence Zirve okullarından birine katılacak çocuklar oraya gitmek için şanslılar.

Eğitimdeki her şey gibi, Summit’in okulları tartışmasız değil. Bazı ebeveynler ve eğitimciler, Zirvenin, okulun kişiselleştirilmiş öğrenme yaklaşımı için anahtar bir araç olan bilgisayar destekli öğrenmeye odaklanmalarına karşı temkinlidir.

İlk okulunu 2003 yılında açtığından beri Zirve, şimdi Kaliforniya ve Washington eyaletinde 11 okul işletiyor. Ve Diane’in kitabının pek çok okurunun, çocuklarının Summit öğrencileriyle aynı olağanüstü öğrenme deneyimlerini nasıl yaşayabileceğini merak etmelerini bekliyorum. Bu aynı zamanda, kuruluşumuzda, ülkedeki diğer okullarla öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarını karşılamak için talimatlar uyarlama gibi en yenilikçi uygulamalarından bazılarını paylaşmaya yardımcı olmak için çalışıyoruz.

“Diane hakkında bu kadar çarpıcı olan şey, başardığı şey hakkında ne kadar mütevazı olduğu.”

Diane hakkında bu kadar çarpıcı olan şey, başardığı şey hakkında ne kadar mütevazı olduğu. Ve tüm cevapları aldığına dair büyük bir iddiada bulunmuyor. Kitabın çoğu derinden kişisel. Diane, sıkıntılı bir ailede büyüyen çocukluğunun hikayelerini paylaşıyor. Yıllarını genç, idealist bir öğretmen ve yönetici olarak anlatıyor. Ve bir ebeveyn olarak kendi deneyimini başlattı ve genç oğlu Rett’i yetişkinliğe giden yolda ilerletti.

Kitabın en akılda kalıcı bölümlerinin çoğu, Diane ve kocasının tüm ebeveynlerin takdir edeceği zorluklarla güreşmesine odaklanıyor. Diane, örneğin Rett’in ödevini yapma mücadelesiyle ilgili hikayesini paylaşıyor. Yukarıdaki ücretsiz kitap alıntıdan nasıl bir çözüm bulduğunu öğrenebilirsin.

Kitabının son bölümünde, Diane, Zirve’de yıllar boyunca geliştirdiği ve binlerce öğrenciyi mezun etmeye yönlendiren birtakım ebeveynlik önerileri sunuyor. Birçok velinin bu kısa ama faydalı ipuçlarını okumak için kitabın sonuna dönmesini bekliyorum. Tavsiyelerinin çoğu, ebeveynlerin çocuklarının bağımsız gelişimini desteklemesi gerektiği inancına dayanıyor. Ebeveynlerin doğrudan değil mentorluğa ihtiyacı var. Çocuklarının görüşlerini araştırmalı, kendilerini yönlendiren öğrenici olmaları için teşvik etmeli ve mümkün olduğu kadar çok yeni fikirlere, insanlara, yerlere ve şeylere maruz bırakmalıdırlar.

Kendi tecrübelerimden, çocuklarımın bir konuyu merak etmelerini izlemekten ve sonra bilgilerinin nasıl derinleştiğini ve büyüdüğünü görmekten zevk aldığım bir baba olarak biliyorum. En ödüllendirici kısım ise bana öğrendiklerini ne zaman öğretebilecekleri.

Çocuklarımızı üniversiteye, kariyere ve yaşam için hazırlamak uzun bir yolculuktur. Ve herhangi bir ebeveynin veya öğretmenin size söyleyeceği gibi, her zaman kolay değildir. Diane, maceranın tadını çıkarmamıza yardımcı olacak harika bir rehber kitap yazdı.

5- Why We Sleep

İlk Microsoft günlerime döndüğümde, bir yazılım teslim etmek zorunda kaldığımızda tüm geceleri rutin olarak çektim. Bir iki kere üst üste iki gece kaldım. Çoğunlukla kafein ve adrenalinle çalışırken keskin olmadığımı biliyordum, ancak işime takıntılıydım ve çok uyumanın tembel olduğunu hissettim.

Artık Matthew Walker’ın Neden Uyuduğumuzu okuduğumuza göre , neredeyse geceleri uyumayan bütün gece arkadaşlarımın büyük bir para harcadığını fark ediyorum. Kitap bana kızım Jenn ve John Doerr tarafından önerildi. UC Berkeley’nin İnsan Uykusu Bilim Merkezi müdürü Walker, uykunun ne kadar yaratıcılığınızı, problem çözme, karar verme, öğrenme, hafıza, kalp sağlığı, beyin sağlığı, zihinsel sağlık, duygusal refah, bağışıklık sistemi ve hayatın bile. Walker, “Sanayileşmiş ülkeler genelinde uykunun azalması yıkıcı bir etkiye sahip” diyor.

Walker’in tüm raporlarını almam gerekmiyor, örneğin yeterince uyumamayla Alzheimer’ı geliştirmek arasındaki güçlü bağlantı gibi. Hepimizi çok az uyumanın zararına kadar uyandırmak için bazen bilimin henüz net bir şekilde gösteremediği bir gerçektir. Ancak hafif bir indirim faktörü uygulasanız bile, Neden Uyuduğumuz önemli ve büyüleyici bir kitaptır.

Bu kısa bir inceleme olduğu için, sizin için en önemlisi olduğunu düşündüğüm birkaç soruyu cevaplayacağım.

Herkes gerçekten bir gecede yedi veya sekiz saat uykuya ihtiyaç duyar mı? Cevap, kendinizi kesinlikle başka türlü ikna etmiş olsanız bile, kesinlikle yapacağınızdır. Detroit’teki Henry Ford Hastanesi’nden Dr. Thomas Roth’ın sözleriyle, “Beş saat boyunca uykuda ya da daha az bozulmadan hayatta kalabilen ve bir sayıya yuvarlanan insanların sayısı sıfırdır.”

Neden uyuyoruz? Ne de olsa, uyurken – ve tüm hayvanlar – kendini avlayamaz, toplayamaz, yiyemez, çoğaltamaz veya savunamaz. Yine de Walker, evrimsel uykunun bu olumsuzluklardan çok daha büyük olduğu sonucuna varıyor. Kısacası uyku, beynimizi çeşitli şekillerde geliştiren karmaşık nörokimyasal banyolar üretir. Ve “bağışıklık sistemimizin cephaneliğini yeniliyor, malignite ile savaşmaya yardımcı oluyor, enfeksiyonu önlüyor ve her türlü hastalıktan korunuyor”. Başka bir deyişle, uyku evrimsel kondisyonumuzu büyük ölçüde artırıyor – tıpkı göremediğimiz şekilde.

Uyku hijyeni geliştirmek için ne yapabilirim?

  • Yatak odanızdaki herhangi bir LED ampulleri değiştirin , çünkü bunlar en uyuyan mavi ışığı yayarlar.
  • Yaşadığınız sıcaklığı kontrol edebilecek kadar şanslıysanız, yatmayı düşündüğünüz zaman yatak odanızı 65 dereceye düşürün. Walker’a göre “Uyku durumunu başarılı bir şekilde başlatmak için çekirdek sıcaklığınızın 2 ila 3 derece Fahrenheit düşürmesi gerekiyor”.
  • Alkolü sınırlayın, çünkü alkol, popüler inanışın aksine bir uyku yardımı değildir . Walker, “uykuyu tetiklemesine yardımcı olsa da“ alkol, REM [hızlı göz hareketi] uykusunun en güçlü baskılayıcılarından biri ”diyor Walker.
  • Eskiden atalarımız gibi kısa bir öğlen vakti alabilirseniz ve bazı Akdeniz ve Güney Amerika kültürlerinin hala yaptığı gibi, yapmalısınız (ancak öğleden sonra saat 3’den sonra). Yaratıcılığınızı ve koroner sağlığınızı iyileştirmenin yanı sıra ömrünüzü uzatır.

Niçin Uyuduğumuzu bitirmem biraz normalden biraz daha uzun sürdü, çünkü klasik olarak, çünkü alışkın olduğumdan biraz daha erken okuduğum kitabı koymak için Walker’in tavsiyelerine uymaya devam ettim, böylece daha iyi bir gece uykusu alabilecektim. Ancak Walker, dünyadaki herkesin ihtiyaç duyduğu bu temel etkinlik hakkında bana çok şey öğretti. Onun kitabının senin için aynısını yapacağından şüpheleniyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu