Öğrenci Gazetesi

Bilsem 3. Sınıf Çıkmış Sorular PDF İndir

Bilsem 3. Sınıf Çıkmış Sorular PDF İndir. Bilim ve Sanat Eğitim Merkezi (Bilsem) sınavına hazırlanan 3. Sınıf öğrencilere kaynak olabilmesi için geçmiş yıllara ait BİLSEM 3. Sınıf soruları ve cevapları PDF formatında paylaştık.

Bilsem 3. Sınıf Çıkmış Sorular PDF

Bilsem, Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerinin kısaltılmış ismidir. İlkokullarda sınavla tespit edilen özel yetenekli öğrencilerin örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerini aksatmayacak şekilde bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını sağlamak ve sahip oldukları kapasitelerini geliştirerek üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla devlete bağlı olarak açılmış olan özel eğitim kurumlarıdır. Türkiye genelinde her ilde bir bilsem olmakla birlikte nüfus yoğunluğuna göre büyük şehirlerde birden fazla bilsem olabilmektedir. Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerine öğrenci seçimi Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından her yıl belirlenen tarihlerde yapılan sınav sonuçlarına göre yapılmaktadır. Bu sınav ilkokul 3. sınıf düzeyindeki öğrencilere tablet üzerinde dijital olarak yapılmaktadır.

Bilsem sınavında 3. sınıf öğrencilerine 70 soru sorulmaktadır. Her soru 10 puan olarak değerlendirilmektedir. 2021 yılında 3. sınıflar 500 puanla alınmıştı. Yani 2022 3. sınıflar için Bilsem taban puanı 500 diyebiliriz. Bilsem sınavından 500 puan almak isteyen 3. sınıf öğrencileri 70 sorudan 50 net yapmaları gerekmektedir.

Aşağıdaki bağlantıları kullanarak BİLSEM 3. Sınıf çıkmış soruları PDF formatında indirebilirsiniz.

BİLSEM 3. Sınıf Çıkmış Sorular PDF (A Kitapçığı 2015)

BİLSEM 3. Sınıf Çıkmış Sorular PDF (B Kitapçığı 2015)


BİLSEM 3. Sınıf Çıkmış Sorular PDF (A Kitapçığı 2016)

BİLSEM 3. Sınıf Çıkmış Sorular PDF (B Kitapçığı 2016)BİLSEM Sınavı Nasıl Yapılır?

Bilsem sınavı farklı iki aşamadan gerçekleşmektedir. Sınav sisteminde ilk aşamayı geçmeden ikincisine girme imkanı bulunmamaktadır. İlk başta girdiğiniz sınavda başarılı olduğunuz zaman sonraki aşamaya geçebilirsiniz. İkili sınavların birincisi grup tarama, ikincisi ise bireysel değerlendirme. Bilsem sınavları bu iki aşamadan oluşur. Ve öncelikle grup tarama sınavı yapılır. Daha sonra bireysel değerlendirme sınavı.

Grup Tarama Sınavı 

Bilsem sınavı içinde ilk aşamayı temsil eder. Grup tarama sınavında sınıf düzeyinde sorular yer alır. Öğrenciler bu aşamada hali hazırda yer aldıkları sınıflar için soruları cevaplar. Grup tarama sınavında 3 yanlış ya da 4 yanlış 1 doğruyu götürmez. Sınavın sonucunda direkt olarak doğru cevapların puanı hesaplanır.

Grup tarama Sistemi Tanıtım Sürümü, uygulama şeklinde indirilebilmektedir. Hem İOS hem de Android işletim sistemleri üzerinden temin edilebilmektedir. Uygulama tamamen ücretsizdir.


Bireysel Değerlendirme Sınavı 

Bireysel değerlendirme sınavına girebilmek için grup tarama sınavını başarılı şekilde tamamlamak gerekir. Grup tarama sınavından başarılı olamayan öğrenci bireysel değerlendirme sınavına katılım hakkı kazanamaz. Belirlenen puan barajını geçen öğrenciler bireysel değerlendirme sınavına girebilir. Burada ise, çocukların yetenek alanına göre bireysel değerlendirmesi alınır.

Bireysel değerlendirme sınavına hak kazanan çocuklar daha sonrasında belirlenen tarihlerde çağrılır. Her ilde bulunan Bilim ve Sanat Merkezi tarafından tarih ve saat belirlenir. Bireysel değerlendirmenin içinde; müzik yeteneğigenel zihinsel ve görsel sanatlar alanları içinde ayrı ayrı sınav uygulaması yapılır. Son olarak bu sınavdan da başarılı olan öğrenci Bilim ve Sanat Merkezi’ne kayıt olur. Bilsem sınavı bu aşamayla birlikte tamamlanır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Bilsem 1-2-3 ve 4. Sınıf Çıkmış Sorular PDF İndir

👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu