Gündem

Bir İlişkinin Artık Kurtarılmaya Değmeyecek Kadar Yıprandığının 10 İşareti

İlişkilerde iniş ve çıkışların yaşanması son derece normal. İlişkilerde tüm yükü tek kişinin yüklenmesi birlikteliği tıkanma noktasına getirebiliyor. Bu tarz durumlarda yapmanız gereken ilişkinizi gözden geçirmek ve gerçekten çabanıza değip değmediğini analiz etmektir. Kötü giden bir ilişki yalnızca hayatınızı olumsuz etkilemekle kalmayacak, aynı zamanda sürekli yaşanan kavgalar sıkıntılı bir depresyon sürecine girmenize sebep olacaktır.  Peki bir ilişkinin kurtarılmaya değer olmadığını gösteren işaretler neler? İşte bir ilişkinin gerçekten bittiğini ve artık çabalamamanız gerektiğini gösteren 10 kritik işaret.

1. Artık Sizinle Vakit Geçirmekten Kaçınıyor İse ;

Partneriniz size eskisi gibi zaman ayırmıyor başka kişilerle zaman geçirmek için sizden kaçıyorsa bu size olan ilgisinin bağlılığını kaybettiğinin çok açık bir işaretidir. Gerçekten istediğiniz birisi için ona mutlaka zaman ayırırsınız. Siz daha iyilerini hak ediyorsunuz.


2. Davranışları Değişti İse ;

Birini sevdiğinizde onu olduğu gibi kabul edersiniz. Bir ilişkide hobi ve ilgi alanları hariç  partnerinizin değişmesini istemek sağlıksız ilerisi olmayan bir ilişkinin belirtisidir. Birlikteliğinizin ilk günlerindeki aşk -sarhoşluğu sevgi dolu davranışları geçtiyse muhtemelen hiç görmediğiniz yüzüyle karşılaşmak üzeresiniz.  İlişkinizde kafese tıkılmış onsuz daha mutlu ve özgür olduğunuzu düşünüyorsanız ilişkinizi devam ettirmemeyi de düşünmelisiniz.


3. Onunla Bir Şey Paylaşmak İçinizden Gelmiyorsa İse ;

İletişim uzun soluklu ilişkilerin anahtarıdır. Herhangi bir konuda paylaşmak istediğiniz ilk kişi partneriniz değilse bunun yerine başkalarını tercih ediyorsanız bir şeyler yolunda değil demektir. Bilimsel araştırmalara göre yıpranan ilişkilerde partnerler birbirleriyle sorunlarını paylaşmaktan kaçınırlar. Eğer böyle bir durum yaşıyorsanız, ilişkiniz hakkında düşünmenizde fayda var.


4. Konuşmalarınız Kavga ile Sonuçlanıyor İse;

İlişkinin her evresin de kavga yaşanabilir son zamanlar da sıklaştı ise partneriniz her konuyu tartışmaya çeviriyorsa ise ilişkinizin bitişe doğru gittiğinin açık bir işareti. Çünkü İnsanlar mutlu olmak için birlikte tek yürek olmak için ilişki yaşarlar. Onunla konuşmak sizi mutlu etmiyor, aksine gerilmenize neden oluyorsa gerçekten çabalamanıza gerek kalmamış artık.


5. Artık Onunla Olmak Heyecan Vermiyor İse ;

Bu normal karşılanacak bir durum ama istisnalar dışında tüm ilişkiler ilerledikçe ilk günler ki heyecan kalmaz. Fakat partneriniz ile birlikte olmak onu düşünmek size eskisi gibi yüzünüzü güldürmüyor ise ilişkinizi tekrar gözden geçirme zamanı gelmiş demektir.


6. İlişkiniz Tek Taraflı Çabayla Devam Ediyor İse ;

Dengeli ve sağlıklı bir ilişki için her iki tarafın da çabalaması gerekiyor. Her ilişkide tartışmalar olur iki tarafında çabasıyla sorular çözülür ve ilişki güçlenir. Eğer siz sürekli ilişkiyi güçlendirmeye çalışırken, karşınızdaki kişi bir çaba harcamıyorsa bu ilişki üzerine düşünmenin vakti gelmiş demektir.


7. İlişkiniz Monotonlaştı İse ;

Aşk; gerçek hayatta her zaman bir film sahnesi gibi renkli ya romantik olmaz. Bu çok normal ama sıkıcı da olmaması gerekir. Birlikte yemek pişirmekten sahilde yürüyüş yapmaya kadar, çiftlerin neşe ve heyecanı ateşlemek için yapabileceği yüzlerce küçük şey var. Tek gereken ise ilişkiyi heyecanlı tutmak için çaba gösterme isteği. Ancak bu yoksa ve ilişkiniz monotonlaşmış ise artık birilikte vakit geçirmekten keyif almıyorsanız, sizce bu ilişkiyi sürdürmeye değer mi?


8. İlişkiniz Artık Size Bir Şey Katmıyor İse ;

Gelişim, ister kişisel ister karşılıklı gelişim olsun, herhangi bir ilişkinin önemli bir yönü. Birlikte olduğunuz kişiden hayata dair yeni şeyler öğrenip bakış açınızı değiştirebilirsiniz. Mutlu ilişkilerde insanlar birbirlerini destekler ve birlikte gelişirler. Sizin için durum böyle değilse ve partneriniz size ilham vermek yerine, sizi aşağı çekiyorsa, ilişkiyi bitirmek muhtemelen en iyisidir. İlişkinin nereye gittiğini düşünün.


9. Önceliğiniz Bitti İse ;

Her zaman partnerinizin önceliği olamazsınız. Aynı şekilde o da sizin önceliğiniz olamaz. İnsanların hayatlarındaki öncelik sıralaması farklıdır. Evet belki onun hayatında ilk sırada değilsiniz, ancak kesinlikle öncelik listesinde yer alıyor olmanız gerekiyor. Ancak durum böyle değilse, belki de bazı şeyleri yeniden gözden geçirme vaktidir.


10. Artık Sevilmediğinizi ve İstenmediğinizi Hissediyor İseniz ;

Sevgi ve iki kişi arasındaki iletişimin sıcaklığı bir ilişkiyi sürdürebilmek için son derece önemli. Ancak partnerinizin size hak ettiğiniz gibi davranmadığınız, sizi sevmediğini ya da istemediğini düşünüyorsanız neden bu ilişkiye devam ediyorsunuz? Eğer tek yaptığınız partneriniz yüzünden ağlamaksa, durumu yeniden gözden geçirin. Mutlu olmayı hak ettiğinizi ve zihinsel sağlığınızın önemli olduğunu unutmayın!


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu