Sinema

Bir Oturuşta Bitirebileceğiniz En İyi Mini Dizi Önerileri 2024

Bir Oturuşta Bitirebileceğiniz En İyi Mini Dizi Önerileri 2024. Uzun dizilerden sıkıldıysanız, aksiyondan romantizme farklı türlerdeki En İyi Mini Dizileri keşfedin ve fragmanlarını izleyip karar verin. Sıkılmadan İzleyeceğiniz En İyi Mini Diziler 2024 ‘i sizler için bir araya getirdik.

Bir Oturuşta Bitirebileceğiniz En İyi Mini Diziler 2024

Başından kalkmadan izleyeceğiniz bu mini diziler özellikle uzun bölümlerden oluşmadığı için geniş çaplı izleyici kitlelerine sahip olabiliyorlar. Bununla birlikte dizi platformlarının yaygınlaşması ile bu tarz içeriklere ulaşmak artık daha kolay hale geliyor. İşte sizler için hazırladığımız listemiz.

The Queens’s Gambit (IMDb: 8.9) – 7 Bölüm

Henüz daha 9 yaşındayken yetimhaneye gönderilen başrolümüz Beth Harmon, söz konusu satranç olduğunda rakip tanımıyor! Soğuk Savaş döneminde geçen dizi, karakterimizin hem satranç kariyerine odaklaklanırken hem de ergenlikten yetişkinliğe geçiş dönemini de gösteriyor. En iyi olma yolunda ilerleyen Beth Harmon’ın en büyük problemi ise madde bağlılığı. Her ne kadar gerçek bir hikâyeye dayanmıyormuş gibi gözükse de dizinin senaryosunda dünyaca ünlü satranç ustalarından da esinleniliyor. The Queen’s Gambit sizi hüzünlendirdiği gibi, akıcı senaryosuyla da ekrana bağlayacak.


The Undoing (IMDb: 7.5) – 6 Bölüm

Nicole Kidman ve Hugh Grant’ı bir araya getiren mini dizi The Undoing, psikolojik gerilim türü severlerin yakalaması gereken bir yapım. İlk kitabını yayınlamaya hazırlanan psikolog bir kadının başına gelenler anlatılıyor.


Normal People (IMDb: 8,5) – 12 Bölüm

Sally Rooney’in çok satanlar listesinde uzun süre kalan kitabından, aynı isimle uyarlanan Normal People, romantik olsa da izlerken kendinizi başrollere kızarken bulabileceğiniz bir mini dizi. İrlanda’da geçen dizi, iki gencin lisede başlayıp üniversiteye uzanan bol sürprizli aşklarını anlatıyor. İrlanda aksanı ve manzaraları, mükemmel çift uyumu, arka fondaki sizi içine alan şarkılar ve gerçekçiliği ile Normal People kesinlikle izlemeye değer.


Unorthodox (IMDb: 8,0) – 4 Bölüm

Brooklyn’de yaşayan, Hasidik Yahudi cemaatinden olan Esther’in, herkesten ve her şeyden kaçıp Berlin’e gitme hikâyesine bayılacaksınız. Oldukça kapalı yaşayan Hasidik Yahudilerin hayatına dair birçok detayın anlatıldığı dizide toplumda dayatılan kuralları, Esther’in nelerle mücadele ettiğini ve yeni bir hayat için neleri göze aldığını izleyeceksiniz. Dizinin konusu ve hikâyeyi ele alış şekli o kadar etkileyici ki sadece dört bölüm olması size de kısa gelecek.


Şahsiyet (IMDb: 9,1) – 12 Bölüm

Uluslararası Emmy Ödülü sahibi olan Şahsiyet’in başrolünde Haluk Bilginer ve Cansu Dere’yi izliyoruz. Beyoğlu’ndaki evinde sakin bir emekli hayatı yaşayan Agah, alzheimer teşhisi konmasıyla yıllardır düşündüğü cinayetleri işlemeye başlar. Agah’ın işlediği bu cinayetler, emniyette zorlu şartlarda çalışan cinayet büro amiri Nevra’nın hayatını da etkiler.


When They See Us (IMDb: 8,9) – 4 Bölüm

When They See Us, 1989 yılında New York Central Park’ta gerçekleşen tecavüz vakasından sonra, haksız yere suçlanan beş siyahi gencin hikâyesini anlatıyor. Adalet sistemindeki tıkanıklık ve medyadaki önyargı yüzünden kendilerini savunmaya bile fırsat bulamayan gençler, olay yerinde olmamalarına rağmen hapis cezasına çarptırılır. Central Park Five diye bilinen gerçek bir olayı anlatan When They See Us’ı izlerken yapılan haksızlığa isyan etmemek imkansız.


The Night Of (IMDb: 8,4) – 9 Bölüm

Eğer gerilim türü izlemeyi seviyorsanız The Nigh Of’u mutlaka izlemelisiniz. Beş dalda Emmy Ödülü sahibi olan film, sahneleriyle ve olayları anlatışıyla izleyiciyi büyüsü içine alıyor. Yeni tanıştığı bir kadını öldürmekle suçlanan Nasir’in sorgu ve yargılanma sürecinde yaşananlar dizide konu alınıyor.


Olive Kitteridge (IMDb: 8,3) – 4 Bölüm

Elizabeth Strout’un, Pulitzer ödüllü Kül Mevsimi isimli kitabından uyarlanan Olive Kitteridge, kızgınlığı, sevgiyi, kıskançlığı kısacası insana dair tüm duyguları yumuşacık bir şekilde anlatıyor. Gelgitler içerisinde bir evliliği olan Olive Kitteridge, kendi hayatı içerisinde koştururken öğrencilerinin de hayatını güzelleştirmeyi başarıyor. Geçmişindeki olayların üzerinde bıraktığı izler de diziye eşlik ediyor.


11.22.63 (IMDb: 8,2) – 8 Bölüm

Stephen King’in aynı isimli kitabından uyarlanan mini dizinin başrolünde bizi James Franco karşılıyor. Bir restoranın deposundan zaman yolculuğu yaparak 22 Kasım 1963’e giden öğretmen Jake Epping, John F. Kennedy suikastini engellemeye çalışır. Ama bunu yaparken hesap etmediği şeylerle karşılaşır.


Band of Brothers (IMDb: 9,4) – 10 Bölüm

2001 yapımı olsa da hâlâ ses getirebilen bir mini dizi Band of Brothers. Her bölümünde farklı bir yönetmenin imzası bulunan dizinin yapımcılığını ise Tom Hanks ve Steven Spielberg üstleniyor. İkinci Dünya Savaşı’nda geçen dizide anlatılanların hepsi gerçek hikâyelerden uyarlama. Savaşın gerçek yüzünü gösteren Band of Brothers, tarih kitaplarını sevenler için de ideal bir seçenek.


(IMDb: 8,0) – 8 Bölüm

Kenan İmirzalıoğlu, Melisa Sözen ve Mümtaz Taylan’ın başrollerinde olduğu Alef, farklı bir polisiye dizisi. İstanbul Boğazı’nda bulunan bir cinayetteki sırrı çözmeye çalışan iki dedektifin karşısına farklı kilit yerler çıkar ve kendilerini beklenmedik bir noktada bulurlar. Tarihi detayların da kullanıldığı dizi, mistik detaylarla daha da etkileyici oluyor.


Dogs of Berlin (IMDb: 7,5) – 10 Bölüm

Alman yapımı Netflix dizisi olan Dogs of Berlin, Türk asıllı Alman futbolcunun öldürülmesiyle başlıyor. Olayı soruşturması için görevlendirilen biri Türk, diğeri Alman iki dedektif birlikte çalışmaya başlarlar ve kendilerini Berlin’in suç örgütlerinin karşısında bulurlar. Bir yandan da farklı karakterleri yüzünden sürekli çatışırlar.


Chernobyl (IMDb: 9,4) – 5 Bölüm

1986 yılında Sovyet Ukrayna’da meydana gelen Çernobil felaketinin nasıl meydana olduğunu anlatan dizi, çoğu eleştirmen tarafından şimdiye kadar çekilen en iyi dizi olarak tanımlanıyor. Felaketle ilgili şimdiye kadar pek de anlatılmaya gerçekleri, nelerin ihmal edildiğini ve orada neler yaşandığını anlatan Chernobyl, gerçek anlamda ekrana kilitliyor.


Maniac (IMDb: 7,8) – 10 Bölüm

Ailevi sorunları olan Annie ve şizofreni tanısı konulmuş Owen’ın birbirini hiç tanımadan mistik bir şekilde deneye katılması, Maniac’ın konusunu oluşturuyor. Emma Stone, Jonah Hill, Justin Theroux’un başrollerinde olduğu dizi, konusu kadar oyuncuların performanslarıyla da beğeniliyor.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 En Yüksek IMDb Puanı Alan 12 Gençlik Dizisi

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu