Sinema

Bollywood Nedir? İzlenmesi Gereken Bollywood Filmleri 2024

Bollywood Nedir? İzlenmesi Gereken Bollywood Filmleri 2024. Bollywood, dünyanın en büyük film endüstrilerinden biridir ve genellikle renkli, müzikal ve danslı filmleriyle tanınır. Terim, “Bombay” ve “Hollywood” kelimelerinin birleşiminden oluşur ve 1970’lerde popüler hale gelmiştir. Bollywood filmleri genellikle romantik, aksiyon, komedi ve müzikal türlerinde yoğunlaşır ve geniş bir izleyici kitlesi tarafından takip edilir.

Bollywood Nedir?

1896 yıllarının en büyük film endüstrisi olan Bollywood filmlerinin kendine has müzik ve dans gösterileri olmazsa olmazıdır. Geleneksel Bollywood filmlerinin olmazsa olmazı olan bu iki öğe aynı zamanda filmin içermesi gereken ihtişam ve görkemi üç boyutlu animasyonlar, dijital efektler, dev mekanik platolar kullanmadan izleyiciye aktarmayı sağlar. Bir nevi epik müzikal olan Bollywood sinemasında pastanın hamuru müzik ve dans ile hazırlanırken kreması ise renklerdir. Tüm kostümler, dekorlar, makyajlar, mekanlar en güçlü en parlak renk tonları seçilerek hazırlanır ve filmin genelinde sağlanan ihtişamlı cümbüşe katkısı yadsınamaz.

Hindu dilinde çekilen bu filmlerin tüm dünyada farklı kültürlere mensup farklı dil ve dinden insanlar tarafından sevilip beğenilmesi ise başarısının esas göstergesidir. Geleneksel Bollywood filmlerinde Hindu kültürünün temelini oluşturan kast sistemi daha belirgin biçimde hissedilse de, yakın zamanlı yapıtların büyük çoğunluğu gerek edindikleri global hayran kitlesi gerek yeni nesil Hindu sinemacıların modern dünya görüşleri sayesinde klasik senaryo konseptinden uzaklaşarak daha özgün eserler olarak karşımıza çıkar. Aşk, müzik ve dans üçgenine uzun yıllar sıkışıp kalan Bollywood, artık sosyal ve kültürel sorunlar, spor, eğitim, inançlar ve değerler gibi çok farklı alanlarda ürünler vermektedir.

İzlenmesi Gereken Bollywood Filmleri 2024

1- Pyasaa

Siyah beyaz dönemin efsanevi filmlerinden olan Pyasaa, Times’ın tüm zamanların en iyi 100 filmi listesinde yer alabilen tek Hint filmidir. Romantik ve hassas bir şairin soyut dünyası ile örtüşmeyen modern ve materyalist toplumun çatışmalarını konu alan film, hayatın para ve maddiyata göre biçimlendiği bir dünyada insan ilişkilerinin yapaylığını ve yüzeyselliğini eleştirir. Oyuncu ve yönetmen Guru Dutt imzalı yapıt, aldığı övgüleri sonuna kadar hak eden bir Bollywood klasiği.


2- Mughal E Azam

Hint sinema tarihinin kült yapıtlarından olan Mughal E Azam, tamamlanmasının 10 yıl sürmesi, döneminin en pahalı prodüksiyona sahip olması gibi özellikleri ile hatırlanır. 16. yüzyılda geçen gerçek bir Hint efsanesini konu alan film, klasik bir zengin oğlan – fakir kız temelli aşk hikayesini destansı bir biçimde beyaz perdeye yansıtıyor. Prens Saleem ve aşık olduğu dansçı kız Anarkali’nin kavuşmalarını engellemeye niyetli olan zalim imparator Akbar’ın mücadelesi, epik bir aşk hikayesi olarak Hint kültürüyle harmanlanmış ve ünlü yönetmen K Asif tarafından adeta nakış gibi işlenmiş.


3- Sholay

Başrollerinde Amitabh Bachchan, Dharmendra, Sanjeev Kumar, Hema Malini, Amjad Khan, Jaya Bhaduri gibi ünlü isimleri barındıran ve Ramesh Sippy tarafından yönetilen Sholay, çoğu eleştirmen ve izleyici tarafından en ikonik ve en popüler Bollywood yapımı olarak kabul edilir. Bir polis memuru ve tutukladığı bir haydut arasında geçen mücadeleyi konu alan film, 1975 yapımı olmasına rağmen kullanılan birçok replik günümüzde halen Hint popüler kültürü içerisinde aktif olarak yer almakta. O zamana kadar çekilen tüm Hint filmlerinin hasılat rekorlarını kırması ise filmle ilgili bir diğer önemli nokta.


4- Dangal

Yakın dönem Hint sinemasının en önemli figürlerinden olan Aamir Khan, hem oyuncu hem yönetmen olarak  “yeni” Bollywood’a katkı sağlayan isimlerin başında geliyor. 3 Idiots, PK, Taare Zameen Par ve Rang De Basanti gibi filmleri ile Hindistan’da ve uluslararası arenada çok büyük beğeni toplayan sanatçı, toplumsal ön yargılar ile mücadele eden bir baba rolünde. Aslında kendi içinde var olan gizli duvarları yıkmak ve daha iyi bir insan olma mücadelesini kızları ile birlikte veriyor.


👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu