Bilgi Arşivi

Bomba Nasıl Öldürür? Bir Bomba Kaç Kişiyi Öldürebilir?

Bomba Nasıl Öldürür? Bir Bomba Kaç Kişiyi Öldürebilir?. Bomba: içi patlayıcı, yıkıcı, yakıcı ve yanıcı maddelerle doldurulmuş farklı büyüklükte ve bir ateşleme düzeneğine sahip olan patlayıcı silahtır. Bomba patladığı zaman içinde bulunan şarapnel parçaları basınç çevreye yayılır, isabet eden kişiler ölümcül zararlar verir.

Bomba Nasıl Öldürür?

Bomba içinde bulunun yakıcı, yıkıcı ve yanıcı şarapnel parçaları patlama olduğunda etrafa yayılır. Patlama olduğunda çevreye yayılan şarapnel parçaları isabet aldığı her şeye zarar verir.

Patlama dalgası : Bir bomba patladığında, patlamanın etrafındaki alan aşırı basınç altında kalır ve ses hızından daha hızlı hareket eden yüksek oranda sıkıştırılmış hava parçacıklarına neden olur. Bu dalga zaman ve mesafe içinde dağılacak ve yalnızca birkaç milisaniye için var olacaktır. Bu ilk patlama dalgası en fazla hasarı verir. Bu patlama dalgası bir yapıya veya kişiye ulaştığında, başlangıçta iki şey olacaktır. İlk olarak, kişi şok dalgasının birincil ve ilk etkisi olan patlamanın gücünü hissedecektir. Bu çarpma anında bir yapıya veya gövdeye zarar verir.

Şok dalgaları : Bir patlama dalgası bir yüzeye veya vücuda çarptıktan sonra, yüksek hızlı şok dalgaları veya stres dalgaları geçmeye devam eder – vücutta organlar ve dokular boyunca ilerlerler. Şok dalgaları, içinden geçtikleri ortam aracılığıyla enerji taşırlar; süpersoniktirler ve ses dalgalarından daha fazla enerji taşırlar. Şu anda, şok dalgalarının koruyucu giysilerden geçmesini önlemenin etkili bir yolu yoktur ve bazı durumlarda koruyucu önlemler yıkıcı etkileri bile artırabilir.

Parçalanma : Bomba patladığında, bomba kovanı ve ayrıca herhangi bir ilave şarapnel (bombada bulunan çiviler, vidalar veya diğer maddeler) şiddetle dışarı doğru ve patlamadan uzağa fırlatılacaktır. Bu parçalar binalara, betona, duvarlara, camlara ve hatta insanlara çarptığında daha da parçalanabilir ve daha fazla hasara neden olabilir. Bu ikincil parçalanma olarak bilinir .

Yangın ve ısı : Patlama ayrıca bir ateş topu ve yüksek sıcaklıklar oluşturabilir, bu da patlamanın yakınında başka yakıt kaynaklarının veya yanıcı maddelerin bulunup bulunmadığına bağlı olarak insan vücudunda yanıklara veya hatta ikincil yangınlara veya patlamalara neden olabilir.

Patlama rüzgarı : Patlama bölgesinde, patlamanın hızlı dışa doğru hareketi ile bir vakum oluşturulur. Bu boşluk, kendisini çevreleyen atmosferle neredeyse anında yeniden dolduracaktır. Bu, patlamanın ilk itme etkisi iletildikten sonra yakındaki herhangi bir kişi veya yapısal yüzey üzerinde çok güçlü bir çekme oluşturur. Bu boşluk yeniden doldurulduğunda, parçalanmış nesnelerin, camın ve döküntülerin patlama kaynağına doğru geri çekilmesine neden olan yüksek yoğunluklu bir rüzgar oluşturur.


Bir Bomba Kaç Kişiyi Öldürebilir?

Bomba yapılış amacına ve türüne göre farklı etkilere sahiptir. Atom, hidrojen, nötron ve el bombası gibi bir çok farklı türü vardır. Bu nedenle bir bombanın kaç kişiyi öldüreceği tam olarak bilinemez.

6 Ağustos 1945’te, II. Dünya Savaşı sırasında Japonya’nın Hiroşima kentine atılan atom bombası patlama anında 80 bin kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Patlama sonrasında radyasyona maruz kalan on binlerce kişide öldü.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu