Kimdir

Bora Gencer Kimdir, Kaç Yaşında? Bora Gencer Hayatı ve Biyografisi

90’ların ünlü sanatçılarından olan Bora Gencer, Öptüm Seni Şeker şarkısıyla gönüllere taht kurmuştu. 57 yaşında olan Bora Gencer Sosyal Medya hesabında fotoğraflarını paylaşınca yıllara meydan okumuş diye anılmaya başlandı. Hal böyle olunca Bora Gencer Ne İş Yapıyor? ve Bora Gencer İlk Eşi Kimdir Neden Boşandı? soruları da araştırılmaya başlandı. Gelin birlikte Bora Gencer Hayatı ve Biyografisini öğrenelim…

Bora Gencer Kimdir?

Aysel Gürel ve Garo Mafyan imzalı “Öptüm Seni Şeker” adlı şarkısı ile 90’lı yıllarda kısa zamanda sevilen Bora Gencer, uzun süre sonra yeni projesi ile tekrar gündeme gelen şarkıcıyı görenler şaşkınlığını gizleyemiyor. Sunuculuk, oyunculuk, ses sanatçılığı gibi farklı yetenekleri bulunan Bora Gencer, gözlerden uzak bir yaşam sürmeye devam ediyor.

Caz piyanisti olan babası İlham Gencer’in de etkisiyle küçük yaşlarda müziğe ilgi duymaya başlayan Bora Gencer, için yıllar adeta durmuş gibi, eski fit halinden hiçbir şey kaybetmemiş. Bir döneme Öptüm seni şeker şarkısıyla damga vuran Bora Gencer, 14 Nisan 1995 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Maçka İlköğretim Okulu’nda eğitim alırken caz piyanisti babası İlham Gencer’in yönlendirmesiyle küçük yaşlarda müziğe başladı. O dönemde piyanoyu çok sevmesine rağmen keman bölümüne yazıldı.

Yedi sene süren eğitimi ardından yine babasının yönlendirmesiyle profesyonel müzik kariyerine başladı. Yüzlerce program gerçekleştiren Bora Gencer dizileri ile de bir dönem ses getirmiştir.

👉 Selim Sam Kimdir, Nerelidir? Selim Sam Hayatı ve Biyografisi


Bora Gencer Hayatı ve Biyografisi

Daha küçük yaşta müziğin içinde olması ve ailesinden gelen yetenekle İstanbul Devlet Konservatuvarı sınavlarına girdi ve aldığı yüksek derece ile burada öğrenci olmaya hak kazandı. Enstrüman olarak piyanoyu tercih etmemesine rağmen ailede herkesin piyano çalmasını desteklemesine rağmen konservatuvarda keman eğitimi almayı tercih etti.
7 sene konservatuvar eğitiminden sonra babasının teklifiyle birlikte profesyonel müzik hayatına başladı. Mayıs 1985 yılında vatani görevini yerine getirmek için Erzincan 59.cu topçu tugayına katıldı,usta birliğini de yine Erzincan da subay ordu evinde tamamladı. İstanbul’a döndüğünde askerde tanıştığı organizatör arkadaşı Kerem Erdem tarafından gelen teklifle İsrail’e gitti ve müziğini orada icra etti. Daha sonra İstanbul’a dönen sanatçı Türkiye’nin nezih mekanlarında ve konser salonlarında yüzlerce programlar gerçekleştirdi.

1991 yılında annesini trafik kazasında kaybeden sanatçı hayatının en büyük yıkımını yaşadı. 1994 yılında Halis Bütünley ve Garo Mafyan ile tanışan Bora Gencer, 1995 yılının ilk aylarında Mega Müzik imzalı “Öptüm Seni Şeker” isimli ilk albümünü çıkardı.

Aysel Gürel ve Garo Mafyan imzalı “Öptüm Seni Şeker” adlı şarkı kısa zamanda sevildi. 1995 yılında çeşitli televizyon ve radyo programlarına katılan sanatçı o dönemde tek başına Anadolu turnesine çıktı. Bora Gencer’in turneleri daha sonra da yurt içi ve yurt dışı devam etti. Turne arkadaşları arasında Asya, Demet, Harun Kolçak, Deniz Arcak, Gülay, Suat Suna, Seçil, Kerim Tekin gibi isimler de vardı.

Profesyonel turne ve konser çalışmalarının haricinde çeşitli yarışmalara da katılan sanatçı, Pamukkale Festivali’nde ağabeyi İlhan Gencer ile beraber aldığı dereceyle Mısır’da Uluslararası Kahire Müzik Yarışması’nda birincilik kazandılar. Daha sonra Onno Tunç adına düzenlenen beste yarışmasında kendi bestesi ve yorumuyla üçüncü oldu. 1999 yılında sanatçı “Bir Allah Bilir” isimli ikinci albümü Elenor Müzik’ten piyasaya çıktı. Aslında 10 şarkıdan oluşan ve bitmiş olan albümünü Kerim Tekin’nin anısına yaşasaydı onun okuyacağı bir şarkıyı da koyarak 12 şarkıya çıkarttı ve ilk klibini de Kerim’in sevdiği şarkıya “Neden Allahıma”a çekti.

Sanatçının üçüncü albümü “Baştan Çıktım” ismiyle 2001 yılında Prestij Müzik’ten çıktı.

Bora Gencer,ses ve saz sanatçılığının dışında zaman zaman farklı televizyon ve radyo kanallarından gelen tekliflerle dizi oyunculuğu ve program sunuculuğu da yapmıştır Bunlardan bazıları; “Havuz Show” adlı çocuk programı, “Alabora Reality Show”, “İstanbul’da Bir Güzel”,”Delidolu” adlı müzikal, “Bize Ne Oldu” adlı dizi bunlardan bir kaçıdır. Yönetmen Ümit Efekan’nın bu dizisinde Fatma Girik,Merih Akalın, Tanju Gürsu ve Altan Günbay gibi isimlerle birlikte rol alan sanatçı, dizide Sibel Can’nın sevgilisini rolüyle karşımıza çıktı.

Twitter 👉 Bora Gencer

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu