Yaşam

Brelax Şurup Nedir, Ne İçin Kullanılır? Brelax Şurup Fiyatı 2024

Brelax Şurup Nedir, Ne İçin Kullanılır? Brelax Şurup Fiyatı 2024. Kış aylarına girmiş bulunmakla birlikte hastalıklarda baş göstermeye başladı. Hem çocuklarımız hem de yetişkinler içn sık sık kullanabileceğimiz şurupları aramaktayız. Özellikle de öksürük belirtileri başlayınca evimizde gece gündüz kullanabileceğimiz bir öksürük şurubu olsun isteriz. Bu makalemizde bahsedeceğimiz Brelax Şurup tamda bunun için.

Brelax Şurup Nedir?

Öksürük ve balgam giderici denildiğinde Brelax Şurup, bir ilaç olarak karşımıza çıkıyor. Solunum yollarında tıkanıklığa neden olan kronik bronşit gibi rahatsızlıkların yol açtığı etkilerin giderilmesi için kullanılan Brelax rahatlama sağlamaktadır. Brelax etken maddesi Terbutalin sülfat ve Guaifenesin’dir. Brelax etken maddesi Terbutalin sülfat, bronşlardaki kasın gevşemesinde etkilidir.

İlacın diğer etken maddesi Guaifenesin de bronş ve boğazda biriken balgamı, öksürük ile atmayı sağlamaktadır. 100 ml’lik şişede satışa sunulan Brelax Şurup, terbutalin sülfat ve guaifenesin etken maddesi içeren, ağız yoluyla tüketilen, ahududu kokulu ve renksiz bir çözeltidir. Yalnızca ağız yoluyla alınır.


Brelax Şurup Ne İçin Kullanılır?

Solunum yolunu etkileyen, bronşların daralmasına neden olan ve zor nefes alınmasına sebebiyet veren durumlarda, iyileşmeyi sağlamak için Brelax, doktorlar tarafından reçete edilebilmektedir. Kısacası Brelax ne için kullanılır; boğazda biriken balgamı atmak, tıkanan bronşları temizlemek, öksürüğü gidermek ve rahat nefes almayı sağlamak için. Maddeler halinde sıralayacak olursak Brelax faydaları şunlardır:

 • Nefes alımını kolaylaştırır
 • Astım hastaları gibi nefes darlığı çekenlerin nefes darlığı sorunlarını rahatlatır
 • Balgamı yumuşatır
 • Öksürüğü rahatlatır
 • Solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılır


Brelax Şurup Nasıl Kullanılır?

Brelax öksürük şurubu hakkında merak edilenlerden biri de günde kaç defa kullanılabileceğidir. Brelax günde kaç defa kullanılır sorusunun yanıtı, hastanın yaşına ve içinde bulunduğu sağlık durumuna göre değişmektedir. Kısacası Brelax kullanımı tamamen kişiye özeldir, yalnızca doktorun tavsiye ettiği şekilde ve dozda kullanılmalıdır. Doktor tavsiyesi dışında bilinçsiz olarak ilaç kullanımı yapılmamalıdır.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Bebek ve Çocuklarda Brelax Kullanımı: Brelax hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından kullanılabilmektedir. 6 ve 12 yaş arası çocuklarda Brelax dozu, çocuğun kilosuna göre belirlemektedir. 12 yaş üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde günde 3 defa kullanılabilmektedir. Brelax bir öksürük şurubudur.


Kimler Brelax Şurup Kullanamaz?

Brelax hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kullanılabilmektedir ancak bu öksürük ve balgam sökücü şurubu kullanmaması gereken kişiler de bulunmaktadır. Özellikle hamileler ve emziren anneler doktor tavsiyesi dışında Brelax kullanmamalıdır. Kimler Brelax kullanamaz sorusunun yanıtı ise şu şekilde:

 • 6 yaş altındaki çocuklar
 • Brelax etken maddesi olan guaifenesin ve terbutalin sülfat alerjisi olanlar
 • Hamile kalmayı planlayanlar

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Brelax Şurup Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilaçta olduğu gibi Brelax yan etkileri de söz konusudur. Özellikle Brelax etken maddesi alerjisi olanlar için yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak Brelax yan etkileri hafiftir ve bir iki hafta içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Ancak ağır ve uzun süreli yan etkiler görüldüğünde sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Rastlanan Brelax yan etkileri ise şunlardır:

 • Baş ağrısı
 • Kalp çarpıntısı
 • Nefes almada güçlük
 • Titreme
 • Boğazda, yüzde ve dilde şişlik
 • Kaşıntı ve döküntü
 • Kas krampları, kas güçsüzlüğü, karıncalanma
 • Aşırı susama
 • Hızlı kalp atışı

Brelax Şurup Fiyatı 2024

Brelax fiyat 2024 ne kadar sorusunun yanıtı da merak edilmektedir. 2024 yılının Nisan ayı itibari ile Brelax şurup fiyatı 86.63 TL’dir. Doktorlar tarafından astım, bronşit ve benzeri gibi solunum yolu hastalıkları nedeniyle reçete edilen bu ilaç SGK kapsamında eczanelerden alınabilmektedir. Ayrıca bu ilaç reçetesiz olarak da eczanelerden temin edilebilmektedir.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

İlginizi Çekebilir 👇

👉 Gözaltı Kırışıklıklardan Kurtulmak İçin Doğal Çözümler

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu