Kimdir

Cahit Volkan Kantarcı Kimdir? Bereli Cahit Volkan Kantarcı Gerçekte Var mı?

TRT 1 ekranlarının sevilen dizisi “Bir Zamanlar Kıbrıs” 1963 ile 1974 yılları arasında Ada’daki Türklere uygulanan Rum-Yunan zulmünü gerçek olaylardan esinlenerek çekilen bir tarih dizisi. Dizide kısa sürede operasyonlara imza atıp adada efsane haline gelen Oyuncu Serkan Çayoğlu’nun canlandırdığı Cahit Volkan Kantarcı yani bereli karakteri gerçekte kimdir. Cahit Volkan Kantarcı Gerçekte var mı?

Bereli Cahit Volkan Kantarcı Kimdir?

Bir Zamanlar Kıbrıs” dizisinde bereli karakteri Cahit Volkan Kantarcı takma adıyla adaya giderek Türkiye’ye rapor vermesi bekleniyor. Kantarcı kimliğinin açığa çıkmaması için sıradan bir müfettiş olarak kendini tanıtıyor.

Kantarcı’nın gerçekten yaşayıp yaşamadığı ise merak konusu oldu. Bizde merak edenler için bu Girne Amerikan Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ulvi Keser, Independent gazetesine verdiği demeçte gerçeği açıklamış.

“Biz burada çok acılar çektik. Dizide gösterilenlerden de daha kötülerini yaşadık, bunun altını çiziyorum” diyen Prof. Dr. Keser“Ben bütün ömrüm boyunca Kıbrıs çalıştım, yarım saat öncesine kadar elimdeki belgeleri araştırıyordum. Tüylerimi diken diken eden belgeler, fotoğraflar elimde. Biz, Rum saldırılarında daha kötülerini de yaşadık, 1974’e kadar gelinen süreçte o mezalimleri yaşadık. Bunları anlatmakla bitiremeyiz. O ayrı bir şey. Ama birincisi, Kıbrıslı Türkler zoru görünce, silahı görünce, saldırıyı görünce kaçan insanlar değil. İkincisi, tarihi gerçek anlamında da Türkiye’den böyle bir kara bereli bir polis ya da istihbaratçı gelip de Kıbrıslı Türkleri hiçbir zaman kurtarmadı. Bu tamamen hayal ürünü” diye konuştu.

Bizzat Cahit Volkan Kantarcı adında bir Türk kahramanından tarihte söz edilmiyor; ancak bu ismin temsil ettiği onlarca Türk kahramanının olduğunu herkes biliyor. Bunların isimleri ise kimse tarafından bilinmez. Öldüğünde nişanlısına yazdığı bir mektubunda da “Ali İhsan Cenkeri” ismiyle imza atıyor.

Nişanlısı da “İhsan” diyerek ağlıyor. Ancak bu ismin de yani Ali İhsan Cenkeri‘nin de yine gerçek tarihte kullanılan bir isim olmadığını biliyoruz.


Bir Zamanlar Kıbrıs Oyuncuları

Ahmet Kural: KEMAL

Pelin Karahan: İNCİ

Serkan Çayoğlu: ANKARALI

Gülper Özdemir :AYŞE

Ahmet Somers: SALAHİ

Sümeyra Koç: SANDY

Hakan Güner: DR. FAZIL KÜÇÜK

Nebil Sayın: GRİVAS

Tayanç Ayaydın: SAMSON

Devrim Saltoğlu: RAUF DENKTAŞ

Hasan Küçükçetin: DERVİŞ

Deniz Baytaş: SITKİYE

Miray Akay: PEMBE


➡ Bir Zamanlar Kıbrıs Doktor Mesude Kimdir? İpek Çelik Kimdir, Kaç Yaşında?

➡ Kıbrıs Şehidi Cengiz Topel Kimdir, Nerelidir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu