Kimdir

Can Selçuki Kimdir? Can Selçuki Hayatı ve Biyografisi

Siyaset gündemine dair çarpıcı yorumları ve tespitleri ile katıldığı programlarla Can Selçuki merak edilen isimlerden oldu. Bilkent üniversitesi mezunu olan Can Selçuki, Kamuoyu araştırma ve büyük veri analizi alanlında hizmet veren İstanbul Ekonomi Araştırma şirketinin Genel Müdürü dür. Peki Can Selçuki kimdir? Can Selçuki kaç yaşında, nerelidir? Can Selçuki Babası Kimdir? Can Selçuki Hayatı ve Biyografisi…

Can Selçuki Kimdir?

Can Selçuki Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü tamamladıktan sonra Bocconi Üniversitesi’nden Ekonomi ve Sosyal Bilimler alanında yüksek lisans eğitimi almıştır.

Şu anda pazar araştırma ve büyük veri analizi yapan İstanbul Ekonomi Araştırma şirketinde Genel Müdürlük görevini sürdürmektedir.

Bundan önce, Dünya Bankası Ankara ofisinde 4 yıl olarak ekonomist görevini sürdürmüştür.

Bu görevi sırasında Türkiye ve Azerbaycan’da kamu ve özel sektöre ile Türkiye’de rekabetçiliğin arttırılması alanında çalışmalarda bulunmuştur. Bu kapsamda bölgesel kalkınma, rekabet ve inovasyon politikalarına odaklanıştır.

Dünya Bankası’na katılmadan önce 3 sene boyunca Brüksel merkezli Avrupa Politikaları Çalışmaları Merkezi’nde (CEPS) ekonomist olarak çalışmıştır.

Türkiye’de ticaretin rekabetçiliği, bölgesel rekabet ve inovasyon politikaları üzerine makale ve raporları bulunmaktadır.

Can Selçuki İstanbul Ekonomi Araştırma Merkezi ile şu ana kadar yaptıkları araştırmalarının birçoğunda isabetli tespitlerde bulundu.

Selçuki en son yaptıkları araştırmayla ilgili olarak seçmen kitlesi hakkında ilginç bir yorumda bulunarak, “Türkiyede kararsızlardan ziyade yüzer geçer diye tabir edilen, başka bir partiye oy vermeye hazır bir kitle var. Birileri ikna edebilirse geçmeye hazırlar ama ikna edilemezse yerlerinde kalıyorlar” demişti.


Can Selçuki Siyasi Görüşü Nedir?

Can Selçuki’nin Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı bileşenlerinin birbirlerine yönelik tutumlarıyla ilgili de ilginç tespitlerde bulunmuştu. Selçuki, HDP’li seçmenin CHP ile ittifaka destek vermediğini ve yüzde 76 oranında ‘tek başına seçime girsin’ yanıtı aldıklarını söyledi. İyi Parti seçmeninin MHP ile bir ittifaka sıcak bakmadığını dile getiren Selçuki, “AK Parti seçmeni MHP seçmeni kadar  ittifaktan memnun değil. İyi Parti’li seçmenler içinde  MHP’nin olduğu bir  ittifak istemiyor. Hem CHP seçmeni hem İyi parti seçmeni Millet İttifak’ından memnun. CHP’de HDP ile ittifak isteyenler çok az. HDP ise CHP seçmeninden farklı olarak yüzde 8 ittifak yapılsın diyor” diye konuştu.


Can Selçuki: Twitter

Can Selçuki: Instagram

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu