Yaşam

Cetaflu Forte Ne İşe Yarar? Cetaflu Forte Kullanıcı Yorumları

Kış ayları gelmesi ile birlikte artan grip salgınları ve rahatsızlar sonrasında genç yaşlı fark etmeksizin ilaç araştırmaları başladı. Son günlerde en çok araştırılan ilaçlardan olan Cetaflu Forte Ne İşe Yarar? Cetaflu Forte Kullanıcı Yorumları farklılık gösterse de Cetaflu Forte Kaç yaşa kadar kullanılır? Cetaflu Forte fiyatı ve günde kaç kere kullanılır? merak edilmekte. Gelin birlikte tüm detayları öğrenelim…

Cetaflu Forte Ne İşe Yarar?

Ağrı kesici grubunda yer alan Cetaflu Forte film tablet formunda satışa sunulan bir ilaçtır. bir ağrı kesici ve ateş düşürücü (parasetamol), bir antihistaminik (klorfeniramin maleat) ve mukozanın şişkinliğini azaltarak tıkanıklıkları gideren bir dekonjestan (fenilefrin hidroklorür) olmak üzere üç etkin madde içeren kombine bir ilaçtır. CETAFLU FORTE, bir ağrı kesici ve ateş düşürücü (parasetamol), bir antihistaminik (klorfeniramin maleat) ve mukozanın şişkinliğini azaltarak tıkanıklıkları gideren bir dekonjestan (fenilefrin hidroklorür) olmak üzere üç etkin madde içeren kombine bir ilaçtır.

Üst solunum yollarından dolayı meydana gelen hapşırma, göz sulanması , burun akıntısı gibi alerjik belirtileri ve tıkanıklığı giderici etkilere sahiptir. Aynı zaman da ağrı kesici, ateş düşürücü etkiye sahiptir. Soğuk algınlığı, grip, nezle, alerjik nezle, nefes borusu iltihabı, farenjit, sinüzit şeklinde üst teneffüs yolu akut enfeksiyonları ile beraber görülen gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, ödem, hapşırma, geniz akıntısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kas ağrısı, öksürük, üşüme, ateş ve vücut kırıklığının giderilmesinde kullanılmaktadır. ilacın kullanımı 12 yaş ve üstü çocuklar , ergenler ve yetişkinler uygundur.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Cetaflu Forte Ne İçin Kullanılır?

Fenilpropanolamin, soğuk algınlığı ve benzeri durumlarda üst solunum yolu mukozasının genişlemiş kılcal damarlarını büzerek burun tıkanıklığı, sinüslerdeki dolgunluk ve gözlerdeki sulanmayı gideren etkili bir maddedir. Ayrıca Merkezi Sinir Sistemini de uyararak klorfeniramin’in (aşağıya bkz.) sedatif etkisini dengeler. Klorfeniramin antihistaminik (antiallerjik) bir madde olup kılcal damarlardaki geçirgenliği azaltarak burun akıntısı, aksırma, gözde sulanma ve kaşıntı gibi belirtileri giderir.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Cetaflu Forte Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

  • Etkin maddeler veya diğer adrenalin hormonu ile aktive olan (adrenerjik) ilaçlara veya
    CETAFLU FORTE’un içerdiği maddelerden herhangi birine karşı (bkz. yardımcı
    maddeler listesi) alerjiniz varsa,.
  • • Depresyon, psikiyatrik ya da duygusal bozukluklar ya da Parkinson tedavisinde
    kullanılan monoamin oksidaz inhibitörü (MAOI- monoaminoksidaz enzimini baskılayan
    ilaçlar) bir ilaç kullanıyorsanız ya da son 2 hafta içinde kullandıysanız.
  • • Şiddetli kalp-damar, karaciğer (Child-Pugh kategorisi > 9) veya böbrek hastalığınız
    varsa,
  • • Şiddetli yüksek tansiyon veya hızlı kalp atışının eşlik ettiği bir hastalığınız varsa,
  • • İdrara çıkma sonrası, mesanede bir miktar idrarın kaldığı, prostat adenomu (üreme
    sistemi organının büyümesi) denilen rahatsızlığınız varsa,
  • • Sindirim kanalında tıkanıklık varsa,
  • • Midenizde daralmaya neden olan peptik ülseriniz (mide zarında ya da oniki parmakbağırsağında yara) varsa,
  • • Astım dahil olmak üzere herhangi bir akciğer hastalığınız varsa,
  • • Göz tansiyonunuz (glokom) varsa,
  • • Glukoz 6-fosfat dehidrojenaz enzim eksikliğiniz varsa (kırmızı kan hücrelerini
    oksidasyon reaksiyonları denen hasar verici durumdan koruyan proteinin eksikliği),
  • • Şeker (diabetes mellitus) hastasıysanız,
  • • Sara (Epilepsi) hastasıysanız,.
  • • Tiroid bezinin salgıladığı tiroid hormonlarının fazla çalışması (hipertroid) varsa,
  • • Parasetamol içeren başka ilaç kullanıyorsanız,.
  • • Beta bloker (kalp ve dolaşım bozuklukları için kullanılan ilaçlar) ilaçları kullanıyorsanız,
  • • Trisiklik antidepresan (depresyon için kullanılan ilaçlar) kullanıyorsanız,
  • • Burun açıcı (nazal dekonjestanlar), iştah kesici ilaçlar gibi, diğer sempatomimetik ilaçları
    kullanıyorsanız,
  • • Feokromositoma (böbreküstü bezlerinde oluşan bir tümör olup, adrenalin miktarında artışa sebep olur) hastasıysanız,
  • • Hamileyseniz veya bebeğinizi emziriyorsanız,
  • • 12 yaşından küçükseniz

Cetaflu  Forte Nasıl Kullanılır ?

Yaşlılarda kullanımı

  • 12 yaşın üzerindeki çocuklar ve yetişkinlerde:
  • Her 6 saatte 1 tablet alınız..
  • Durumunuza göre doktorunuz gerekli gördüğü durumlarda her 4 saatte 1 tablet kullanılabilir..
  • Günde 6 tabletten fazla kullanmayınız..
  • CETAFLU FORTE’u 5 günden uzun süreli kullanmayınız..
  • Alkol alan kişilerde karaciğer zehirlenmesi (hepatoksisite) riski nedeniyle günlük alınan parasetamol dozunun 2000 mg’ı aşmaması gerekir.

Uygulama yolu ve metodu

CETAFLU FORTE’u yeterli miktarda (örneğin bir bardak) su ile alınız..

CETAFLU FORTE’u yemeklerden önce veya yemeklerden sonra kullanabilirsiniz.

Değişik yaş grupları

Çocuklarda kullanımı

CETAFLU FORTE, 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

Yaşlılarda kullanımı:

CETAFLU FORTE’un yaşlılarda kullanımı araştırılmamıştır..

Özel kullanım durumları.

CETAFLU FORTE, karaciğer veya böbrek yetmezliği olan hastalarda kullanılırken dikkatli olunmalıdır..

CETAFLU FORTE şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliği olan hastalarda kullanılmamalıdır..

Eğer CETAFLU FORTE’un etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz..

Kullanmanız gerekenden daha fazla CETAFLU FORT kullanırsanız

Doz aşımı durumlarında solgunluk, bulantı ve kusma sık görülen erken belirtilerdir. Ancak bazı durumlarda saatlerce belirti görülmeyebilir. Bu nedenle aşırı doz veya kazayla ilaç alma durumlarında derhal doktorunuza haber veriniz veya hastaneye başvurunuz. Akut (kısa sürede) yüksek doz alındığında karaciğer zehirlenmesine yol açabilir. Aşırı dozun zararı alkolik karaciğer hastalarında daha yüksektir. Parasetamol doz aşımı hemen tedavi edilmelidir..

Doz aşımında karşılaşılan etkiler olası yan etkiler bölümünde listelenen etkilerle benzerdir. Ciddi vakalarda zihin karışıklığı, halisünasyonlar (hayal görme), nöbetler ve kalp ritm bozuklukları görülebilir.

Doz aşımında sakinlik, merkezi sinir sisteminin paradoksal uyarılması, toksik psikozis (duygudurum bozukluğu), nöbet, apne (solunumun geçici olarak durması), konvülsiyonlar (istemli olarak çalışan kasların, istem dışı kasılması), antikolinerjik etkiler (bulanık görme, ağız kuruluğu, idrar tutulması, kabızlık), distonik reaksiyonlar (istem dışı, güçlü kas kasılmaları ve postür bozukluğu), ve aritmi (kalp atışında anormallik) dahil kardiyovasküler kollaps (damarların genişleyip burada kanın toplanmasıyla oluşan ağır bir çöküntü tablosu) meydana gelebilir. Parasetamol ile doz aşımı karaciğer hasarı, ensefalopati (beyin dokusunda değişikliklere neden olan hastalık), koma ve ölüme neden olabilir..

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

CETAFLU FORTE’tan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

CETAFLU FORT’i kullanmayı unuttuysanız

Eğer CETAFLU FORTE’un bir dozunu almayı unutursanız, hatırladığınız anda dozu alınız ve 6 saat sonra gerekiyorsa (doktorunuzun önerisi doğrultusunda) dozu tekrarlayınız..


Cetaflu Forte Kullananların Yorumları

Kullanıcı Yorumu: ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaç.. etkisini 15-30 dakika arasında gösterir.. yan etkileri arasında deri döküntüsü, görme bulanıklığı, taşikardi, baş dönmesi gibi olumsuzluklar vadır..

Kullanıcı Yorumu: grip ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu hastalıklarında kullanılan ağrı kesici özelliği dışında antihistaminik etkiside bulunan ilaç. diğer parasetamol içeren ilaçlar gibi buda bolca terletiyor ve uyku veriyor. burun akıntısını kesip nefes yolunu açmada etkili olmasıyla beraber hemen hemen tüm ilaçlar gibi böbrek ve karaciğer hastaları için dikkat edilmesi gereken bir ilaç

Kullanıcı Yorumu: Vermidon muadili bir ilaç migren falanda geçirmiyor bilesiniz.



İlginizi Çekebilir 👇

👉 Rantudil Fort Ne İşe Yarar? Rantudil Fort Uyku Yaparmı?

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu