Kimdir

Cevdet Yılmaz Kimdir, Aslen Nereli? Cehdet Yılmaz Hayatı ve Biyografisi

Cevdet Yılmaz Kimdir? Cevdet Yılmaz Aslen Nereli? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yardımcı Cevdet Yılmaz en çok merak edilen isimler arasında yer alıyor. 67. Dönem Hükümeti’nde Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak görev alan Cehdet Yılmaz Hayatı ve Biyografisi hakkında tüm merak edilenlere makalemizden ulaşabilirsiniz.

Cevdet Yılmaz Kimdir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yardımcı Cevdet Yılmaz 1 Nisan 1967 yılında Bingöl‘de doğmuştur ve 2023 yılı itibariyle 56 yaşındadır. Lise eğitimini Bingöl’de tamamlayan Cevdet Yılmaz lisans eğitimini ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde birincilikle tamamlamıştır. Üniversite mezuniyetinin ardından Devlet Planlama Teşkilatı’nda çalışmaya başlamıştır.

1992-94 yılları arasında ABD, Denver Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 2003 yılında ise Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde doktorası yapmıştır.

İyi derecede İngilizce bilen Cevdet Yılmaz evli ve iki çocuk babasıdır.


Cehdet Yılmaz Hayatı ve Biyografisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yardımcısı Cevdet Yılmaz, üniversite eğitimi sonrası Devlet Planlama Teşkilatı’nda çalışmaya başlamıştır. Yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra Devlet Planlama Teşkilatı’nda Planlama Uzmanı olarak görevine devam etmiştir. 2003 yılında doktora eğitimi tamamladıktan sonra AB İlişkiler Genel Müdürlüğü görevine getirilmiştir. 23. Dönem’de Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi ve Parlamentolararası Birlik Türk Grubu Başkanı olmuştur.

Cevdet Yılmaz, 23, 24, 26 ve 27. Dönemlerde Bingöl, 25. Dönem’de Diyarbakır Milletvekili seçildi. Parlamentolararası Birlik Türk Grubu Başkanlığı da yapan Cevdet Yılmaz, 60. Hükümet’te Devlet Bakanı; 61, 62 ve 64. Hükümetlerde Kalkınma Bakanı, 63. Hükümet’te Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı.

AK Parti MKYK Üyesi, Tanıtım ve Medya, Dış İlişkiler ve Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı da yapan Yılmaz, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü.

Cevdet Yılmaz 3 Haziran 2023 tarihi itibariyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.


Cevdet Yılmaz: Twitter

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu