Yaşam

Cleocin T Ne İşe Yarar? Cleocin T Kullananların Yorumları

Cleocin T Ne İşe Yarar?. Genellikle sivilce tedavisi için kullanılan Cleocin T Ne İçin Kullanılır? Cleocin T Kullananların Yorumları birbirinden farklılık gösterse de Cleocin T sivilcelere iyi gelir mi? Cleocin T Nasıl Kullanılır? Cleocin T Reçetesiz Alınır mı? Ne Kadar Sürede Etki Eder, Lekelere iyi gelir mi? Gelin birlikte merak edilen tüm bu soruların cevaplarını öğrenelim…

Cleocin T Ne İşe Yarar?

Uzman doktorlar tarafından sivilce tedavileri için reçete edilen Cleocin T Krem lekeleri geçirir mi, ne kadar sürede etki eder? merak edilmekte. Bizde bu yazımızda Cleocin T Krem hakkında merak edilen tüm soruarı yanıtlarını derledik. Bu krem ciddi akneleri tedavi etmek için kullanılan bir antibiyotiktir. Cleocin T jel, losyon ve solüsyon gibi jenerik formlarda mevcuttur. Bu topikal krem, genel olarak akne vulgaris ve iltihaplı sivilcelerin tedavisi için kullanılır.

Etken maddesi  Klindamisin fosfat olan cilt üzerinde oluşan bakterilerin gelişmesini engelleyen antibiyotik bir ilaçtır. İltihaplı lezyonların eşlik ettiği  sivilce (akne vulgaris) tedavisinde kullanılan Cleocin T, %1 Topikal Çözelti içeriyor. Bu ilacın içerisinde yer alan maddelere karşı bir alerjiniz var ise kesinlikle kullanmamalısınız. Alkol içerdiğinden gözlerde yanma ve tahriş oluşabilir. Daha önce antibiyotik kullanımından dolayı kalın bağırsak iltihabı geçirdiyseniz veya crohn hastasıysanız doktorunuza danışmadan eczanelerden direk satın almayın.

Topikal akne ilaçları diye isimlendirilen ilaç grubu içerisinde bulunmaktadır. Kortizon içermeyen bir yapısı vardır. Normal reçete ile eczanelerde satılmaktadır. Reçeteli ya da reçetesiz olarak eczaneden alınabilmektedir. Reçete edilmesi halinde devlet tarafından ödenen bir ilaçtır. Haricen kullanılır yani cilt üzerine sürülerek uygulanır. Bu ilacın ruhsat sahibi Pfizer İlaçları Ltd. Şti’dir. Üretim yeri ise Zentiva Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.ş’dir. Üretimi ise Lüleburgaz’da yapılmaktadır.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Cleocin T Ne İçin Kullanılır?

Özellikle ergenlik döneminde çıkan sivilcelerle baş eden Cleocin T, hormonsal değişim yada başka sebeplerle de çıkan sivilcelerde kullanılabiliyor. Siyah noktalar üzerinde etkisi kanıtlanmış olan bu çözelti, aynı zamanda sivilce izleri üzerinde de etkili olmaktadır.

 • Sivilcelerin azaltılmasını sağlar.
 • Sivilcelerin (aknelerin) geçirilmesini sağlar.
 • Sivilce lekelerinin geçirilmesine yardımcı olur.
 • Sivilce izlerinin tedavisine yardımcı olur.
 • Aknelere sebep olan bakterileri azaltır.
 • Siyah nokta ve beyaz noktaları tedavi eder.
 • Cildin yağ salgılamasını kontrol altına alır.
 • Ciltteki pürüzleri tedavi eder.
 • Ciltteki ölü deriyi ortadan kaldırır.
 • İltihaplı sivilceleri kurutur.

Cleocin T Nasıl Kullanılır?

Bu losyonu uzman doktorunuz nasıl tavsiye ettiyse o şekilde kullanmalısınız. Cleocin t losyonu kullanmadan önce cildinizi temizlemeli, kir ve makyajdan arındırmalısınız. Az miktarda kremi sorunlu bölgeye uygulamalı ve asla yıkamamalısınız. Kremi geniş yüzeye değil sadece sorunlu bölgeye tampon şeklinde uygularsanız, daha kısa sürede etkisini göreceksiniz.

Cleocin t losyon günde 2 kez uygulayabilirsiniz. Cleocin t, 12 yaş altı çocukların kullanımına uygun değildir.

 • Doktorunuz bu çözeltiyi reçete etti aynı şekilde kullanın yoksa da aşağıdaki kullanım önerilerini dikkate alın.
 • Kullanımdan önce şişeyi güzelce çalkalayın.
 • Çözelti şişesinin otomatik dispenseri vardır. Şişenin ucunu nazikçe cilde bastırın ve kullandıktan sonra kapağını kapatmayı unutmayın.
 • Günde iki defa kullanılmalıdır.
 • Kullanımdan önce sorunlu bölgeyi güzelce yıkayın.
 • İnce tabaka halinde çözeltiyi sorunlu bölgeye sürün.

Cleocin T Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Bu krem gözün yanmasına ve tahriş olmasına neden olacak bir alkol bazı içerir. Hassas yüzeylerle (göz, aşınmış cilt, mukoza zarları) yanlışlıkla temas halinde, bol miktarda soğuk musluk suyu ile yıkayın. Bu kremin hoş olmayan bir tadı vardır ve ağız çevresine ilaç uygulanırken dikkatli olunmalıdır.
 • Bu krem atopik bireylerde dikkatle reçete edilmelidir.
 • Gebe kadınlarla yapılan klinik çalışmalarda, ikinci ve üçüncü trimesterlerde bu kremin sistemik uygulaması, artan konjenital anormallik sıklığı ile ilişkili değildir. Gebeliğin ilk üç ayında hamile kadınlarda yeterli çalışma yoktur. Bu krem, hamileliğin ilk üç ayında sadece çok gerekli olduğunda kullanılmalıdır.
 • Bu kremin kullanımından sonra, kremin bileşenlerinin anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bu krem, emzirilen bebeğin gastrointestinal florası üzerinde olumsuz etkilere neden olma potansiyeline sahiptir. Bebeği ishal, kandidiyaz (pamukçuk, bebek bezi döküntüsü) veya nadiren dışkıda olası antibiyotikle ilişkili koliti gösteren kan gibi gastrointestinal flora üzerindeki olası olumsuz etkiler açısından izleyin. Emzirmenin gelişimsel ve sağlık yararları, annenin bu kreme klinik ihtiyacı ve emzirilen çocuk üzerinde bu krem veya altta yatan maternal durumdan olası olumsuz etkilerle birlikte düşünülmelidir.
 • Bu kremin 12 yaşın altındaki pediatrik hastalarda güvenlik ve etkinlik belirlenmemiştir.
 • Bu krem için yapılan klinik çalışmalar, 65 yaş ve üstü yeterli sayıda denek içermediğinden, genç deneklerden farklı yanıt verip vermediklerini belirlemiştir. Bildirilen diğer klinik deneyimler, yaşlı ve genç hastalar arasındaki yanıtlardaki farklılıkları tanımlamamıştır.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Cleocin T İçeriği Nedir?

Cleocin T etken maddesi  Klindamisin fosfat olan cilt üstünde oluşan bakterilerin gelişmesini engellemiş olan antibiyotik bir ilaçtır. İltihaplı lezyonların eşlik etmiş olduğu  sivilce (akne vulgaris) tedavisinde kullanılan Cleocin T, %1 Topikal Çözelti içeriyor. Bu ilacın içinde ye ralan maddelere karşı bir alerjiniz var ise kesinlikle kullanmamalısınız. Alkol içerdiğinden gözlerde yanma ve tahriş oluşabilir.

Daha ilkin antibiyotik kullanımından dolayı kalınca bağırsak iltihabı geçirdiyseniz yada crohn hastasıysanız doktorunuza danışmadan eczanelerden direk satın almayın. Bu ilacın destek maddeleri propilen glikol, izopropil alkol ve saf sudur. 30 ml yada 60 ml olarak iki değişik şekilde satılan Cleocin T berrak renksiz bir çözeltidir. İçeriğindeki asit yardımıyla akne ve sivilceler üstünde kısa sürede tesir gösteren bu ilaç, oluşan sivilceleri geçirirken daha çok çıkmasını da engelliyor.


Cleocin T Faydaları Nelerdir?

Cildin görünümü üzerindeki etkileri çok fazladır. Sivilceleri kurutarak geri çıkmasının önüne geçerek sağlıklı cilt yapısı oluşturur. Sivilce kaynaklı ortaya çıkan siyah nokta ve beyaz noktayı tedavi eder. Ciltte sivilce oluşumuna neden olan akne vulgaris isimli bakterileri öldürür. Yağlı ciltleri kurutarak sivilce oluşumunu önler. Cildi soyma etkisi sayesinde cilde parlaklık kazandırır. Cilde sıkı bir görünüm vererek cilt yapısını düzenli hale getirir. Ciltteki pürüzleri ise ortadan kaldırır.


Cleocin T Kimlerde Kullanılmaz?

 • Bu ilaca alerjisi olan kişilerde
 • Kesik ve yaralı cilt yüzeylerinde
 • Bebeklerde
 • İnflamatuvar barsak hastalığı olan kişilerde
 • Ülseratif kolit (kalın barsak iltihabı) olan kişilerde
 • Antibiyotik tedavisine eşlik eden kolit öyküsü olan kişilerde

Cleocin T Yan Etkileri

İçeriğinde maddelere karşı duyarlılığı olan kişilerde yan etkileri oluşabilir. Bunun yanında yan etkilerinin görülme ihtimali oldukça azdır.

Çok yaygın görülen yan etkiler

 • Deride kuruluk
 • Deride tahriş
 • Kurdeşen (ürtiker)

Yaygın görülen yan etkiler

 • Yağlı cilt yapısının ortaya çıkması

Yaygın olmayan yan etkiler

 • Gastrointestinal rahatsızlıklar (ishal ve mide bulantısı gibi belirtileri olur)

Bilinmeyen sıklıkta görülen yan etkiler

 • Karında ağrı
 • Gözlerde batma hissi
 • Ciddi akne ((gram-negatif folikül olarakta bilinir)
 • Alerjiye sebebiyet veren veya tahrişe neden olan maddeler ile temas sonucu ciltte iltihap

Cleocin T Krem Kullananların Yorumları

Kullanıcı yorumu: Kokusu çok etkili bir ilaç ama sivilcelerde de çok işe yarıyor. İki ay sonra sivilcelerim ve lekelerim ortadan kalktı diyebilirim. İçeriğinde alkol var bunu belirteyim. Benim hoşuma gitti öneririm.

Kullanıcı yorumu: Yüzde de etkili ama benim sırtımda da kullandım çok işe yaradı. Düzenli kullanın hemen etki etmedi diye kullanımı bırakmayın kesinlikle. Yan etki olarak sadece kuruluk hissettim.

Kullanıcı yorumu: Kokusuna dayanmalısınız biraz kötü kokuyor. İlk kullanımdan sonra koku etkisi azalıyor. Günde iki kere kullanınca çok iyi geliyor diyebilirim.

Kullanıcı yorumu: Her sivilceye etki sağlamayabiliyor. İnatçı ve aşırı sivilce olanlarda sonuç vermiyor. Kişiye göre değişebiliyor sonuçlar bunu belirteyim. Saydığım sebeplerden dolayı bende çok etki gösteremedi diyebilirim.

Kullanıcı yorumu: Hızlı sonuç veren harika sivilce ilacı olarak tanımlayabilirim. Lekeler ve siyah noktalar üzerinde de etkisini hissettim. Kullanım şekli roll-on gibi olsa da güzel. Gözle temas ettirmeyin ve kokusuna da biraz dayanmalısınız diyebilirim.

Kullanıcı yorumu: Benim yüzümü yaktı çünkü hassas bir cildim var ondan dolayı da başka sivilce ilacına geçiş yaptım. Kullanın derim çünkü birçok kişide iyi etkiler sağlamış.

Kullanıcı yorumu: Yağ bezesi için doktorum vermişti ve son derece iyi gelmişti. Bende etkisi sağladı yağ bezesi olanlara öneririm.

Kullanıcı yorumu: Kokusu ve etkisi burnu ve gözleri etkiliyor ama son derece iyi bir ilaç. Hafif ve orta şiddetli akneler de sonuç verdiğini gördüm. Biraz cildi kurutabiliyor ama sonrasında tertemiz bir cilt ortaya çıkarıyor.

Kullanıcı yorumu: Antibiyotik içerikli bir ilaçmış ondan dolayı da sivilcelerimi hızlı şekilde kuruttu ve geçirdi. Bu ilacı üretenlere teşekkür ediyorum.


Cleocin T Krem Fiyatı 2024

Cleocin T Losyon sivilce problemi yaşayanlara doktorlar tarafından reçete edilmektedir. Fiyatı ise 92,01 TL‘dir.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

İlginizi Çekebilir  👇

👉 Fucitec Krem Ne İşe Yarar? 

👉 Sivilce Lekeleri, İzleri Nasıl Geçer? 

👉 Sivilce Şişliği Nasıl Geçer? 

👉 Asiviral Krem Ne İşe Yarar? 

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu