Gündem

Çocuğunuza İyi Bir Örnek Olmanın 30 Basit Yolu

Çocuğunuza İyi Bir Örnek Olmanın 30 Basit Yolu. Bir ebeveyn olarak, örnek olarak lider olmanın önemli olduğunu biliyorsunuz. Bu yüzden, bu makalede, çocuklarınız için iyi bir örnek oluşturmanız için sizinle 30 basit yolu paylaşacağım.

Çocuğunuza İyi Bir Örnek Olmanın 30 Basit Yolu

Çocuğunuza iyi bir örnek olmak için öncelikle onun için istediğiniz davranışları sergilemeniz önemlidir. Empati, dürüstlük, sabır, saygı ve sevgi gibi değerleri günlük hayatınızda göstererek çocuğunuza örnek olabilirsiniz. Ayrıca onun duygularını anlamaya çalışmak, onun ilgi alanlarına gösterdiğiniz saygı ve destek de iyi bir örnek olmanın önemli bir parçasıdır. Unutmayın, çocuklar genellikle ebeveynlerinin davranışlarını taklit ederler, bu yüzden sizin davranışlarınız çocuğunuzun gelişiminde büyük bir etkiye sahip olabilir.

1. savunmasız olun. Çocuklarınıza başarısızlıklarınızı ve eksikliklerinizi anlatmaktan korkmayın. Esnek olmayı nasıl öğrendiğinizi onlarla paylaşın. Onlara karşılaştığınız zorlukları ve engelleri nasıl aştığınızı açıklayın.

2. Maddi zenginlik üzerindeki değer ilişkileri. İnsanları sevmemiz ve bir şeyler kullanmamız gerektiğini söylediğini duydum. Fakat birçok insan bunun tam tersini yapıyor: şeyleri sever ve insanları kullanır. Çocuğunuza ilişkilerin her zaman şeylerden daha önemli olduğunu gösterin.

3. Zorlukları benimseyin. Konfor bölgenizin dışına düzenli olarak çıkın ve korkularınızla yüzleşin. Çocuklarınız olumlu tutumunuzdan öğreneceklerdir.

4. Kişisel gelişim için kararlı olun. Bilgi, alışkanlık , beceri, duygusal kontrol gibi her zaman kendini bir şekilde geliştir . Çocuklarınız gün geçtikçe daha iyi bir yaşam sürdürme konusunda ne kadar kararlı olduğunuzu göreceklerdir.

5. Arkadaşlarına kart yaz. Kendi annem bunu sık sık arkadaşlarını cesaretlendirmenin bir yolu olarak yapardı. Bu arkadaşlıklarınıza yatırım yapmanın ne kadar hayati olduğunu görmeme yardımcı oldu.

6. Gönüllü ol ve sadaka çalışması yap. Hepimiz çocuklarımızın başkalarına hizmet etmelerini ve topluluklarına katkıda bulunmalarını istiyoruz. Bir tür gönüllü çalışma yoluyla bir fark yaratarak örnek verelim.

7. Komşularınızı akşam yemeğine davet edin. Bunu yaparak, çocuğunuza misafirperverliğin önemini göstereceksiniz. Komşularınızla daha derin bir ilişki kuracaksınız.

8. Sağlığınıza dikkat edin. Çocuklarınızın sağlıklı ve güçlü olmasını istediğinize eminim, bu nedenle bu alanda örnek olun. Düzenli egzersiz yapın, iyi beslenin ve her gece 8 saat uyuyun. Sadece daha sağlıklı olmakla kalmayacak, aynı zamanda büyük bir ebeveyn olmak için daha fazla enerjiniz olacak!

9. Görünüş yerine sağlığa odaklanın. Tanıdığım birçok anne-babalar “şişman kalçaları” ve “gevşek kolları” hakkında sık sık şikayet ediyorlar. Bu, çocuklarına, sağlık ve sağlıklı alışkanlıklar gerçekten önemli olan şey olduğunda görünümün önemli olduğu mesajı verir.

10. Başkalarına içtenlikle iltifat edin. Birine samimi bir iltifat ödeyerek, onun gününü başlatabilirsiniz.

11. Duygularınızı yönetin. Sinir bozucu veya endişe verici durumlarla karşı karşıya kaldığınızda, sakin kalmak için çeşitli teknikler kullanın. Çocuklarınız sizden duygularını kontrol altında tutmanın ve başkalarını bir şeyleri dışarıda bırakmamanın ne kadar önemli olduğunu öğreneceklerdir.

12. Dikkatlice dinleyin. Bu, başkalarına saygı göstermenin bir yoludur. Eğer biri seninle konuşuyorsa, telefonunu ya da diğer dikkat dağıtıcı şeylerini bir kenara koy ve dikkatlice dinle.

13. Başkalarının senin hakkında ne düşündüğü konusunda endişelenme. Ann Landers’in bir keresinde dediği gibi, “20 yaşındayken, herkesin bizim hakkımızda ne düşündüğü hakkında endişeleniyoruz. 40 yaşındayken, kimsenin bizim hakkında ne düşündüğü umrumda değil. 60 yaşında, hiç kimsenin bizi hiç düşünmediğini fark ediyoruz. ”Başkalarının onayını almaktan endişe etmek yerine, amaç ve değerlere dayalı bir yaşam sürdürmekle daha fazla ilgilenmeliyiz.

14. Başkalarının görüşlerini dinlemeyi isteyin. Sadece ne düşündüğünü önemsemek yerine başkalarının görüşlerini araştır. Bu kendi bakış açınızı genişletecektir.

15. Düzenli bir kişi ol (daha önce değilseniz). Bir şeyler yazın, bir takvim kullanın ve her zaman bir planınız olsun. Çocuklarınız, örneğinizi görecek ve aynı zamanda örgütsel becerilerinizi geliştirmeye kararlı olacaktır . Organize insanların çok daha az stresli olma eğiliminde olduğunu gözlemledim!

16. Kendini affet ve diğerlerini affet. Utanç veya pişmanlıkla yaşıyorsanız, şimdi kendinizi affetme zamanı. Ve başkalarının sana yaptıklarından dolayı kin tutmaya devam ediyorsan, şimdi onları affetme zamanı.

17. Zamanınız ve paranızla cömert olun. Çocuğunuza kaynakların başkalarının yararına verilmesi ve paylaşılması gerektiğini gösterin. Ne kadar fazla verirsek, o kadar fazla yaşarız.

18. Minnettar olun. Kendinizi sık sık şikayet ederseniz, bugünden itibaren şükran ruhunu geliştireceğinize karar verin. Zamanla, çocuklarınız da daha müteşekkir olacak!

19. Kendiniz hakkında olumsuz şeyler söyleme. Kendileri hakkında çok olumsuz şeyler söyleyen ebeveynler tanıyorum, örneğin “başarılı olamayacak kadar eğitimsizim”, “sabırsızım”, “kötü bir huyum var”. Sınırlamalarınız yerine, fırsatlara ve olanaklara daha fazla odaklanın.

20. Kurallara uyun ve yasalara uyun. Bunu herhangi bir yanlışlıktan yakalanma şansınız olmasa bile yapın. Doğruluk göstererek, çocuklarınız kimse aramasa bile, doğru olanı yapmayı öğreneceklerdir.

21. Güvenilir olun. Çok az insan, zamanın % 100’ünü yapacaklarını söylediklerini yapar. Bu insanlardan biri olun ve çocuklarınıza güvenilir bir insan olmanın ne kadar önemli olduğunu gösterin. Ne kadar güvenilir olduğunuzu, başarılı olmanızın daha muhtemel olduğunu gözlemledim.

22. Hata yaptığınız zaman özür dileyin. Koçluk müşterilerim (çoğunluğu gençler ve gençler) sık sık ebeveynlerine saygı duymadıklarını söylüyor. Bunun nedeni, ebeveynlerinin bir hata yaptıkları açık olsa bile özür dilememeleridir. Bu ebeveynlerden biri olma!

23. Başkalarının başarılarını kutlayın. Başkalarının kazandığı başarıları kabul edin ve kutlayın. Bu şekilde, çocuklarınız neden asla acımayacak bir ezik olmaları gerektiğini anlayacaklardır.

24. İşinizde anlam bulun. Tüm işler (yasadışı veya etik olmayan işler hariç) anlamlıdır. Çalışma biz bir şey değil var yapmak; biz bir şey olsun da geçimin ederken, başkalarının hizmetinde yapmak. Çocuğunuza doğru tutumla çalışmanın keyifli ve eğlenceli olabileceğini gösterin !

25. İhtiyacınız olursa yardım isteyin. Hepimiz yardıma ihtiyacımız olan bir yere geliyoruz. Yardıma veya rehberliğe ihtiyacınız varsa, ulaşmaktan çekinmeyin. Afrika atasözü giderken, “Hızlı gitmek istiyorsan, yalnız git. Uzaklaşmak istiyorsan, birlikte git. ”

26. Sizin aracılığınızla yaşayın. Göze alamayacağınız şeyleri satın almanız için maddi kazanç arayışına girmeyin. Araçlarınızın ötesinde yaşamak, stresli yaşam ve olası yıkıntılara yol açacaktır.

27. İstediğini al, istediğini al. 26 nolu noktanın bir takipçisi olarak, “Bunu karşılayabilir miyim?” Sorusu yerine kendinize “Buna ihtiyacım var mı?” Sorusunu sorma pratiği yapın. O zaman muhtemelen satın almamalısınız.

28. Dinlenme için okuyun. Boş zaman için okumazsanız, çocuklarınızın boş zaman için okuması pek mümkün değildir. Arada bir, okuduğunuz kitaplarla öğrendiğiniz ilginç şeyleri çocuklarınızla paylaşın. Çocuklarınız okulda da çalışmak için daha fazla motive olabilir !

29. Bozuk ilişkileri onarmak için çaba gösterin. Scott Sticksel’in bir keresinde söylediği gibi, “Yaşam ilişkidir. Gerisi sadece detaylar. ”Hayatınız kopmuş ilişkilerle doluysa, neşe ve tatmin bulmanız neredeyse imkansızdır. Öyleyse, hayatında kopuk ilişkiler varsa , çatışmayı çözme yolunda ilk adımı at .

30. Yaşam konusunda heyecanlı ve tutkulu olun. Koç koçluk müşterilerimden biri yakın zamanda bana, “Ailem iyi yemek yemekten başka, hayattaki herhangi bir şey için heyecanlı görünmüyor” dedi. Bu müşterim bu durumdan endişe duyuyor ve hayatının ortaya çıkıp çıkmayacağını merak ediyordu. Ebeveynlerinin hayatı kadar “üzücü”. Burada kimseyi yargılamaya gelmedim, ama çocuklarınız için iyi bir örnek oluşturmak istiyorsanız, o zaman yaşam hakkında tutkulu olmayı seçin. Yeni bir yetenek öğren. Başkalarına nezaket gösterin . Yeni bir proje başlat. Bir korkuyu fethetmek. Topluluğuna katkıda bulun. Konfor bölgesinin dışına çıkın. Bugün sadece küçük bir adım atın!


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu