Kimdir

Çocuk Yaşta Evliliği Savunan Prof. Dr. Bedri Gencer Kimdir? Eserleri Nelerdir?

2020 yılında Elazığ’da meydana deprem sonrasında yaptığı açıklamalar ile gündeme gelen Bedri Gencer, çok fazla tepki alarak Yıldız Teknik Üniversitesinde Ders verirken öğrencileri tarafından dersi terk edilmiş ve bir anda gündeme gelmiştir. 17 Ekim Pazar günü bir programa konuk olan ve yine katıldığı programda olay yaratacak sözler söylemiştir. Peki Sürekli söylemleri ile gündeme gelen ve tepkileri üzerine çeken Bedri Gencer Kimdir? Bedri Gencer’in Eserleri Nelerdir?

Derste Protesto Edilen Bedri Gencer

Daha önce yaptığı açıklamalar yüzünden Türkiye de tepki alan ve öğrencileri tarafından dersi terk edilen Bedri Gencer’in Öğrenciler tarafından Protesto edilmişti.

https://www.facebook.com/watch/?v=609300146533607

Prof. Dr. Bedri Gencer‘in,  “Gayretullaha dokunmak edebiyat değildir. AIDS, ebola virüsü… Avustralya, Çin gayretullaha dokundu azap geldi. Maazallah, biz de zinayı, livatayı yasallaştırarak, Allah’ın helal kıldığı yaşta evliliği tecavüz sayarak, mutlu yuvaları bozarak gayretullaha dokunmayalım. Az kaldı” sözleri ile ülke gündemine oturmuştu. Gelen tepkilerden sonra da attığı twitleri silen Gencer, daha sonrada ders sırasında öğrencileri tarafından protesto edildiğinde de öğrencisine ”Cır cır ‘ yapma diyerek susturmaya çalışsa da tüm öğrencileri dersi terk etmişti. Bunun üzerine Bedri Gencer “Abdullah Gül eşiyle kaç yaşında evlendi?” diyerek gündemde yine daha fazla tepki almaya devam etmişti.


Prof. Dr. Bedri Gencer Kimdir? Hayatı ve Biyografisi

Sosyoloji profesörü, akademisyen, şair ve yazar. 7 Nisan 1968’de Konya’da doğdu. Evli ve iki çocuk babasıdır. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 1984 yılından itibaren Fatih’te çeşitli âlimlerden klasik medrese usûlü Arapça ve İslâmî ilimler tahsil etti, Mehmed Emin Saraç hocadan icazet aldı. 1991’de Mimar Sinan Üniversitesi’nden Sosyoloji lisans, 1993’de Marmara Üniversitesi’nden İktisat Tarihi yüksek lisans, 1998’de İstanbul Üniversitesi’nden Uluslararası İlişkiler doktora derecesi, 2004’te Siyaset Bilimi doçenti unvanını aldı. 2009’da hâlen öğretim üyesi olarak çalıştığı Yıldız Teknik Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’nde profesör oldu.

2008 yılında üniversiteden görevlendirmeyle Prof. Dr. Fuat Sezgin ile birlikte İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’nin kuruluş çalışmalarında bulundu.

2009 yılında üniversiteden görevlendirmeyle Süleymaniye Kütüphanesi’nde danışman olarak çalıştı.

2011-2018 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü başkanlığını yürüttü.

2012-2015 yılları arasında ÜNDER (Üniversite Öğretim Elemanları Dayanışma Derneği) başkanlığını yürüttü.

2013-2016 yılları arasında Atatürk Araştırma Merkezi Bilim Kurulu üyesi olarak görev yaptı.

Profesyonel yazı hayatına 1986’da İlim ve Sanat dergisinde başlayan Gencer’in birçok popüler ve akademik dergide Türkçe ve İngilizce makaleleri yayınlandı. 1988’de Argos’ta yayınlamaya başladığı, belli başlı antolojilere giren şiirlerini henüz kitaplaştırmadı. Türkçe ve İngilizce elliye yakın akademik makalesi yanında ikisi tercüme, dördü telif olarak toplam altı kitabı yayınlandı.

Bedri Gencer, medrese ile üniversiteyi, dinî ile beşerî ilimleri birleştirerek düşünce üreten âlim-mütefekkir tipinin İslâm dünyasında yaşayan en önemli temsilcilerinden biri sayılmaktadır. Çağımızın önde gelen Müslüman düşünürlerinden Fazlur Rahman’ın talebesi Alparslan Açıkgenç, 2010’da İran Sosyoloji Birliği’ne verdiği bir mülakatta Gencer’i İslâm dünyasının yaşayan en önemli beş düşünüründen biri saydı. Gencer, kafa karışıklığıyla karakterize modern çağda net bir perspektiften dünyaya bakan, net bir entelektüel projeyle hareket eden ender ilim-fikir adamlarından biri sayılmaktadır. O, modern insanın ve Müslümanın yaşadığı bunalımın özünde parçalı ve seküler düşünüşün ve yaşayışın yattığı görüşündedir. Bu yüzden entelektüel projesini, rehber aldığı Gazâlî’nin izinde “hikmetin yeniden keşfi” olarak özetlemekte, çağımızda Müslüman aydınların seküler idolü haline gelmiş gördüğü medeniyete karşı hikmeti savunmaktadır. Entelektüel projesinin özünü oluşturan hikmetin sünnet ve fıkıh kavramlarıyla ifade edilen amelî ve ilmî iki ayağı vardır. Gencer’in gayesi, bid’at olarak modernliği eleştirerek fıtrat olarak sünnete dönüş yolunu bulmak ve çağımızda İslâm hukuku, İslâm düşüncesi, İslâmî sosyal bilim olarak üç seküler deyime parçalanmış fıkhın aslî mânâsını, küllî yapısını yeniden keşf etmektir.

Gencer’in eserlerinden bilhassa İslâm’da Modernleşme, 1839–1939 (2008) ile Gelenekten Modernliğe Osmanlı (2019), konularında Cumhuriyet devrinin en önemli eserleri sayıldı. Şerif Mardin, hayatında tek takrizi, örnek bir sosyal bilimci ve İslâm âlimi olarak tanıttığı Bedri Gencer’in İslâm’da Modernleşme, 1839–1939 eserine yazdı.

Osmanlı modernleşmesi incelemelerinin zirvesi sayılan Gelenekten Modernliğe Osmanlı (2019) isimli eseri, çıkar çıkmaz ESKADER 2019 Düşünce Ödülünü aldı.


Prof. Dr. Bedri Gencer Eserleri; İslam’da modernleşme, Modernliğin Hikmetinden Sual, Hikmet Kavşağında, Edmund Burke ile Ahmed Cevde, İslam’da Modernleşme (1839-1939), Hikmet Kavşağında Edmund Burke ile Ahmed Cevdet.


Prof. Dr. Bedri Gencer: Twitter

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu