Gündem

Çocukların Cinsel İstismarı Çizerek Anlattığı Davada Sanıklar Tahliye Edildi!

Çocuklara yönelik şiddet ve taciz olaylarına dünyanın her yerinde rastlamak mümkün. Ne yazık ki bu konuda caydırıcı cezalar uygulanmaması ve iyi hal indirimleri, mağduru daha da mağdur ediyor. Çoğu zaman çocuklar korktukları için tacizi ailelerine söyleyemiyor. Zaman zaman da bu taciz olayları “Ailemize laf gelmesin, rezil olmayalım” denilerek aile tarafından hasır altı ediliyor. Bazen de tacizin failleri bizzat aile oluyor. Çocuklar aileleri tarafından istismar ediliyor. Tıpkı Antalya’nın Finike ilçesinde Elmalı köyünde yaşanan, bizlerin okumaya, yazmaya tahammül edemediği ancak 2 küçük çocuğun maruz bırakıldığı bu olay gibi. Antalya’nın Finike ilçesinde kız çocuğu G.E.G. (7) ile ağabeyi İ.E.G.’nin (10) anneleri ve üvey babaları tarafından istismara uğradıklarını bildirdi. Soruşturma kapsamında tutuklanan anne Merve Akman ile üvey baba Rahmi Akman, yargılandıkları Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi’nce, üçüncü duruşmada tahliye edildi. Bu durum ise sosyal medyanın gündemine oturdu. Basına Elmalı davası olarak yansıyan olayda, milyonlarca kişi sanıkların tahliye edilmesine tepki gösterdi.

İstatistiklere göre çocuklara yönelik cinsel istismar çoğu zaman aile üyeleri tarafından gerçekleştiriliyor. Nitekim bu olaylar ailenin diğer üyeleri fark etse de çoğu taciz olayları “Ailemize laf gelmesin, rezil olmayalım” denilerek hasır altı ediliyor.

 

Çoğu zaman da çocuklar korkutuldukları için bu olayları kimseye anlatamıyor. Ancak, Antalya’nın Finike ilçesinde kız çocuğu G.E.G. (7) ile ağabeyi İ.E.G.’nin (10) anneleri ve üvey babaları tarafından istismara uğradıklarını bildirdi.

 

2020 yılının Haziran ayında Balıkesir’de savcılığa giden babaanne G.S., o dönem 6 ve 9 yaşında olan iki torununun cinsel istismara uğradığı iddiasıyla, eski gelini Merve Akman, kocası Rahmi Akman ile gelininin erkek arkadaşlarından şikayetçi oldu.

Savcılık, babaannelerinin yanında olan, istismara uğradığı öne sürülen ana sınıfı öğrencisi G.E.G. ile ağabeyi İ.E.G.’nin, Çocuk İzlem Merkezi’nde ifadesine başvurdu;

İfadesinde anne ve babasının ayrıldığını söyleyen G.E.G., annesi Merve Akman’nın Rahmi Akman ile evlendiğini, ancak F., A., M. ve M. adlı erkeklerle de ilişkisi olduğunu söyleyerek, geçen yıl üvey babası Rahmi A. ile isimleri F., A. ve M. olan kişilerin kendisine istismarda bulunduğunu anlattı. G.E.G.’nin, başından geçen olaylarla ilgili annesi Merve Akman, üvey babası Rahmi Akman ve dayısı S.’den şikayetçi olduğunu ve ağabeyiyle kendisine çok acı çektirdiklerini anlattığı öğrenildi. G.E.G., anneanne F.G. ile dayısı S. C.G.’nin de kendisini çok dövdüğünü sözlerine ekledi.

Savcıya ifade veren ağabey İ.E.G. ise anneannesinin Finike’deki evinde kaldığı 7-8 aylık süreçte oklava ve şarj kablolarıyla dövüldüğünü söyledi. İ.E.G., üvey baba Rahmi Akman, Merve Akman ve dayısı S.’nin kendisinin özel bölgelerine dokunduğunu söyledi.

Küçük kız ve ağabeyi, başlarına gelenleri, deftere yaptıkları çizimlerle de anlatmaya çalıştı. Bu resimler ve kız çocuğunun yazdığı not da soruşturma dosyasına girdi;

“En çok beni seçiyorlar….”

Yürütülen soruşturma kapsamında anne Merve Akman ile üvey baba Rahmi Akman tutuklandı. Davanın üçüncü duruşması ise dün Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Basına Elmalı davası olarak yansıyan olayda anne Merve Akman ve üvey baba Rahmi Akman duruşmaya tutuklu bulundukları Antalya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan SEGBİS vasıtasıyla katıldı. Suça sürüklenen çocuk sıfatıyla tutuksuz yargılanan dayı S.C.G. ile tarafların avukatları duruşma salonunda hazır bulundu.

Merve A., ifadesinde, “Çocuklarımın dolduruşa gelerek yalan beyanda bulunduklarını düşünüyorum. Suçlamaları kesinlikle kabul etmiyorum. Tahliyemi ve beraatımı istiyorum” dedi;

Rahmi A. da “Çocuklara biz bir şey yapmadık. Suçlamaları kesinlikle kabul etmiyorum. Bu aşamada tahliyemi ve beraatımı istiyorum” diye konuştu.

Nitekim çocukların yaşadıkları dehşeti çizerek anlattığı Elmalı Davası ‘nda iki sanık da tahliye edildi. Mahkeme heyeti sanıkların, yurt dışına çıkış yasağı şartıyla adli kontrolle serbest bırakılmasına hükmederek, duruşmayı erteledi.

UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği Türkiye Hukuk Koordinatörü avukat Gülşah Ekin Taş, duruşma sonrası açıklama yaptı. Taş, “Biz bugün çok heyecanlı, umutlu geldik, fakat bugünkü yargılamanın sonunda sözde öz anne ve üvey babaya tahliye kararı çıktı. Tahliye kararı hukuka hiçbir şekilde uygun değildir. Bu çocukların ölmesi mi gerekiyor adaletin doğru olması için. Biz bu çocukların arkasından yas mı tutacağız? Bu çocukların sonuna kadar söz veriyoruz davalarının takipçisi olacağız. ‘Adalet mülkün temelidir’ yazısını hepimiz bugün gerçekleştirmeyi düşünüyorduk fakat olmadı. İnşallah bir sonraki celse umutluyuz ki adil bir karar çıksın” dedi.

Karar ise sosyal medyada infial yarattı. Gelen tepkiler üzere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bir açıklama yaptı;

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan #elmalıdavası açıklaması: “21.05.2021’deki duruşmada Bakanlığımız avukatları sanıkların tutuklanması talebini yineledi. Faillerin mümkün olan en ağır cezayı alması için devam eden hukuki süreçte yakın takibimizi sürdüreceğiz”

 #Elmalıdavası etiketiyle yüz binlerce tweet atıldı, küçük çocuklar için adaletin sağlanması istendi;

https://twitter.com/SahaDerya35/status/1409603259245944833?s=20

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu