Gündem

Çocuklarınızın Size Saygı Duymalarını Sağlamanın 50 Yolu

Çocuklarınızın Size Saygı Duymalarını Sağlamanın 50 Yolu. Sinir bozucu, değil mi? Bir ebeveyn olarak çok çalışıyorsun. Çocuklarınız için çok şey yapıyorsunuz, ancak sıklıkla size karşı saygılı değiller. Bazen söylediklerini görmezden geliyorlar ya da seninle konuştular. Dırdır etmeyi bırakmanı bile istiyorlar.

Çocuklarınızın Size Saygı Duymalarını Sağlamanın 50 Yolu

Saygı” derken, çocuklarınızın size karşı sahip olduğu bir hayranlık ve şeref duygusundan bahsediyorum. Sizden korkan çocuklarınızı kastetmiyorum. Başka bir deyişle, çocuklarınızın size saygı duymasını istiyorsanız, onu kazanmanız gerekir. İşte size bunu yapmanıza yardımcı olacak 50 ipucu.

1. Çocuklarınıza saygı gösterin

Çocuklar sizi izlemekten ders alır ve davranışlarınızı kopyalamaları muhtemeldir. Çocuklarınıza karşı temel saygı gösterdiğiniz zaman, size karşı saygı göstereceklerdir.

Çocuklarınızın her tarafınıza yürümesine izin vermeniz gerektiğini söylemiyorum. Ama diyorum ki, onları küçümsememelisiniz, utandırmamalısınız ya da onları sert bir şekilde eleştirmelisiniz.


2. İlişkiye kurallardan daha fazla odaklanın

Kural defterini atmanıza gerek yoktur. Çocuklarınıza ebeveyn-çocuk ilişkisine değer verdiğinizi göstererek onlara nazikçe konuşun ve bakış açılarını anlamaya çalışın.


3. Bir bütünlük insanı olun

Çocuklarınızla konuşurken dürüst olun. Bir bütünlük sahibi olduğunuzu gördüklerinde, saygılarını kazanacaksınız.


4. Aşırı tepki gösterme

Stresli hissediyor olsanız bile, çocuğunuz için ideal olmayan davranışlara aşırı tepki göstermemeye çalışın. Sakin kaldığınızda ve uygun şekilde yanıt verdiğinizde, onların da aynı şekilde yanıt verme olasılıkları daha yüksektir.


5. Evinizi lider olarak kabul edin

Lider olmak sadece sorumlu olmakla ilgili değil. Aynı zamanda iyi bir örnek oluşturmak ve başkalarına ellerinden gelenin en iyisini yapmak için ilham vermekle ilgilidir.

Lider gibi davranmak da şefkatli olmak demektir. Çocuklarınızla empati kurarken, önerilerinize ve görüşlerinize daha açık olacaklar.


6. Değerlerinizi ve inançlarınızı çocuklarınızla paylaşın

Çocuklarınızı inançlarınızı benimsemeye zorlayamazsınız. Fakat çocuklarınız neden inandığınıza inandığınızı anladıklarında, sizin bir prensip insanı olduğunuzu anlayacaklardır.


7. Makul olun (özellikle çocuklarınız mantıksız olduğunda)

Bazen ebeveyn olmak sinir bozucudur, fakat sakin kalmaya çalışın. Unutmayın, öfkeli olduğunuzda nasıl davrandığınızı, onların da tedirgin olduklarında davranma olasılıkları olduğunu unutmayın.

Daha büyük bir kişi olun ve adınızı arayan veya ucuz çekimlere başvurmayın – çocuklarınızın bunu hak ettiğini düşünüyor olsanız bile.


8. Çocuğunuz için aşırı derecede eleştirmeyin

Ebeveynler aşırı derecede kritik olduğunda, çocukları onlara kızmaya başlar ve isyankar ve tartışmacı hale gelir. Bunun yerine, çocuğunuzun iyi davranışını kabul edin ve sonuçtan daha çok sürece odaklanın.


9. Çocuğunuzu dinleyin

Saygılı olmanın bir kısmı diğerini dinlemek. Çocuklarını dinlediğinde, seni dinleme olasılıklarının daha yüksek olduğunu göreceksin. Bu, özellikle burada açıklandığı gibi aktif dinleme teknikleri kullanıyorsanız geçerlidir.


10. Çocuğunuzu kuralları ve sınırları belirleme sürecine dahil edin

Çocuğunuzu kurallar koymaya dahil ettiğinizde, kendilerini değerli hissederler. Tıpkı yetişkinler gibi çocuklar da yaşamları üzerinde kontrol sahibi olmayı takdir ediyorlar. Elbette, bu istedikleri kuralları koyabilecekleri anlamına gelmez. Bu onların görüşlerini dinleyeceğiniz ve kayıpsız bir çözüme ulaşmaya çalışırken onları dikkate alacağınız anlamına gelir.


11. Çocuğunuzun mahremiyetine saygı gösterin

Çocuklar ve gençler yaşlandıkça daha fazla mahremiyete ihtiyaçları vardır. Tıpkı diğer kişilerin günlük girişlerinizi, kısa mesajlarınızı ve e-postalarınızı okumasını istemediğiniz gibi, çocuklarınızın gizliliğini de bu şekilde ihlal etmemelisiniz.


12. Çocuğunuzun izlemesi için örnek olun

Çocuklarınız sizi izliyor (farkında olsun olmasanız da). Onlarda görmek istediğiniz davranışı gösterin ve vaaz ettiğiniz şeyi uygulayın. Bunu yapmazsan, çocukların sana saygı duymayacak.


13. Çocuğunuzun çabasını ve iyi davranışını onaylayın

Çocuklarınız onayınızı istiyor, bu yüzden özellikle çok çalıştılarsa, çabalarını tanımak önemlidir. Bu ilke, sonucun ideal olmadığı durumlarda bile geçerlidir. Çabalarını takdir ettiğinizde, kendisiyle gurur duyacaklar ve bir dahaki sefere denemek için motive olacaklar.


14. Sinirlendiğinde çocuklarını disipline etme

Öfkeli olduğunuz zaman, aşırı tepki gösterme veya pişman olabileceğiniz şeyler söyleme olasılığınız artar. Bunun yerine, çocuğunuza sinirlenmenin iyi olduğunu, ancak duygularınızı etkili bir şekilde yönetmenin mümkün olduğunu gösterin.


15. Çocuğunuzun görüşünü isteyin

Düşüncelerini sorarsanız, çocuklarınız daha fazla takdir edilmeli ve saygı duyulmalıdır. Onlara akşam yemeğinde nerede yemek yemek istediklerini veya aile etkinlikleriniz için ne yapmak istediklerini sorabilirsiniz.

Bunu yapmak, onların fikirlerine değer verdiğinizi gösterir, bu da fikirlerinizi daha iyi değerlendirebilecekleri anlamına gelir.


16. Sert ama nazik olun

Bazen çocuklarınız kararınıza katılmazlar. Bu gibi durumlarda, argümanları – ve gözyaşları – önlemenin anahtarı sağlam ama naziktir. Kendinizi bir tartışmaya çekmeyin. Çocuğunuzu dinleyin, onlarla empati kurun, ancak pazarlık konusu olmayan bir sorun varsa kararınıza bağlı kalın.


17. Çocuklarınızın nasıl hissettiğini anladığınızı varsaymayın.

Çocuklarınız problemlerini sizinle paylaştığında, neler yaşadıklarını tam olarak bildiğinizi söyleme. Onlara nasıl hissettiklerini sorarsanız ve perspektiflerini anlamak için elinizden gelenin en iyisini yaparsanız onlarla daha iyi bir bağlantı kuracaksınız.


18. Çocuğunuzun duygularını anlamaya çalışın

Bu nokta öncekiyle ilgilidir. Özellikle çocuklarınız problemli davranışlar sergilerken, sorunun kaynağını alın. Tecrübelerim bana, onun kalbinde, neredeyse her zaman duygusal bir konu olduğunu, bu yüzden sadece sorunlu davranışı “düzeltmeye” odaklanamayacağınızı söylüyor.


19. Açık beklentiler oluşturun

Beklentiler belirsiz olduğunda, yanlış anlamaya yer vardır. Sokağa çıkma yasağı, ev ödevi, ev işleri, aile taahhütleri vb. İle ilgili açık beklentiler oluşturmak. Bu, siz ve çocuklarınız arasında ortaya çıkan çatışmaların sayısını azaltacaktır, bu da ebeveyn-çocuk ilişkinizin daha da güçleneceği anlamına gelir.


20. Çocuklarınıza ders verirseniz kısa tutun

Çocuklarınıza ders vermekten kaçınmak en iyisidir. Ancak bunu imkansız bulursanız, dersi kısa tutun – ideal olarak 10 dakika veya daha az. Ders çok uzun sürerse, çocuklarınız dinlenecek ve dinlemiyorlarmış gibi yapmadıklarını söyleyeceklerdir.


21. Sakin ol

Çocuğunuza duygularınızı kontrol edebildiğinizi gösterin. Gerekirse durumdan uzak durun ve sorunu yalnızca çekincenizi yeniden elde ettiğinizde ele alın. Anlaşmazlıklar o anın sıcağında asla çözülmez, bu yüzden sakin olman için rolünü yap.


22. Çocuğunuzu tehdit etmeyin

Tehditleri kullanmak için başvuran ebeveynlerin uzun vadede çocukları ile daha fazla tartışması var. Ayrıca çocuklarından çok daha az saygı görürler. Tehdit kullanmak yerine, onları sürece dahil edin (Puan # 10), sağlam ama kibar olun (Puan # 16) ve net beklentiler belirleyin (Puan # 19).


23. Mümkün olduğunda çocuklarınıza seçimler verin

Çocuklarınızın seçim yapmalarına izin vermek, onları güçlendirir. Onlara yaşamları üzerinde kontrol ve sahiplik duygusu verir. Aynı zamanda patlak veren argüman sayısını azaltır.

Örneğin, 11 yaşındaki çocuğunuza kapıdan çıkarken bir ceket almasını söylemek yerine, mavi olanı mı yoksa kırmızı olanı mı tercih edeceğini sorun.


24. Çocuğunuzun duygularını onaylayın

Hepimizin duyguları var, bu yüzden onları kabul etmek önemlidir. Çocuklar , duygulara sahip olmanın doğru olduğunu , hatta olumsuz olanların bile olduğunu öğrenmelidir . Çocuğunuza üzülmemek veya belirli bir şekilde hissetmemeleri gerektiğini söylemekten kaçının.

Bunu yapmak duygularını geçersiz kılar, bu da yanlış anlaşılmalarını sağlar.


25. “Olumsuz” yerine “olumlu” konuşun

Çocuğunuza, yapmak istemedikleriniz yerine, ne yapmalarını istediğinizi söyleyin. Örneğin, “Lütfen evdeyken yürüyün” demek “Koşmak yok!” Demekten daha etkilidir.


26. Çocuğunuzun hobilerine ve faaliyetlerine ilgi gösterin

Bunu yaptığınızda, çocuklarınız onları insan olarak önemsediğinizi bileceklerdir. Sadece akademisyenler , atletizm, müzik, vb. Performanslarını umursuyormuş gibi hissetmezler. (Birlikte çalıştığım birçok çocuk ve genç bana bunun tam olarak böyle hissettiklerini söyledi!)

Hobilerine ve etkinliklerine gerçekten ilgi göstermek, daha güçlü bir ebeveyn-çocuk ilişkisi kurmanıza yardımcı olacaktır. Bu, çocuklarınızın size saygı gösterme olasılığının daha yüksek olacağı anlamına gelir.


27. Varsayımlarda bulunmayın veya sonuçlara atlayın.

Geçmişte olanlardan bağımsız olarak, varsayımlarda bulunmak yerine, çocuğunuzun hikayenin tarafını dinleyin. Bu, durumu sakin bir şekilde değerlendirmenizi ve duyduklarını bilmelerini sağlar. Deliller açıkça kanıtlanmadıkça, mümkün olduğunca çocuklarınızın en iyisini alın.


28. Çocuklarınızla birlikte eğlenin

Birlikte çalıştığım çocuk ve gençlerin çoğu, ebeveynleri ile eğlenceli bir şey yapmadıklarını söyledi. Neden böyle olduğunu merak ediyorum! Çocuklarınızla eğlenmek için zaman ayırın ve sevdikleri şeyleri yapın. Bu eğlenceli zamanlar, çocuklarınızla güçlü bağlar kurmanıza yardımcı olacaktır.


29. İstenmeyen tavsiye verme

Çocuklarınız bir sorunla karşı karşıya kalırsa, kesinlikle gerekli olmadıkça onlara istenmeyen tavsiyeler vermeyin. Bunun yerine, sorun hakkında düşünmelerine yardımcı olun. Onlara durumu nasıl ele almayı planladıklarını sorun ve onları bağımsız problem çözücüler olmaya teşvik edin. Sizden yardıma ihtiyaçları olursa, sorarlar.


30. Eşinize saygı gösterin

Çocuklarınızın size ve eşinize saygı duymasını istersiniz, bu nedenle görmek istediğiniz davranışı modelleyin. Çocuklarınıza eşinize saygı duyduğunuzu gösterdiğinizde, size aynı saygıyı gösterme eğilimindedirler.


31. Tutarlı olun

Belirli bir olumsuz davranışın sonuçlarını daha önce belirttiyseniz, kuralın ihlal edilip edilmediğini takip edin. Tutarlı olmak, çocuklarınızın güvenilir olduğunuzu bilmesini sağlar, böylece size saygı duymaları daha olasıdır.


32. Bir hata yaptıysanız özür dileriz

Dağıldığın zaman, bunu çocuklarına kabul et. Çocuğunuza üzgün olduğunuzu söyleyin ve onlara gelecekte aynı hatayı yapmaktan nasıl kaçınacağınızı açıklayın. Gerektiğinde, affetmelerini isteyin.

Bunu yaparken, çocuklarınız alçakgönüllülüğünüz için size hayran kalacaklar ve ilişkiye ne kadar değer verdiğinizi anlayacaklar.


33. Çocuğunuzun her yerinden yürümesine izin verme

Bu, her durumda iktidarınızı ve otoritenizi kullanmanız gerektiği anlamına gelmez. Aksine, bir tartışmadan kaçınmak için çocuklarınıza teslim olmamanız gerektiği anlamına gelir.

Her ne zaman çatışmalar ortaya çıkarsa, kazan-kazan durumu (veya en azından kaybetmeyen bir durum) için çabalayın. Çocuklarınızın saygısını kazanacaksınız ve süreçte müzakere becerilerini de öğrenecekler.


34. Çocuğunuza, koşulsuz olarak onları sevdiğinizi hatırlatın

Çocuğunuza söyleyebileceğiniz en güçlü şeylerden biri “Ne olursa olsun sizi seviyorum”. Bazen çocuklar sanki sevginiz okulda ne kadar başarılı olduklarına veya ne kadar iyi davrandıklarına bağlı olarak hissediyorlar.

Onlara sık sık aşkınızın koşulsuz olduğunu hatırlatmakta fayda var, çünkü bu ilişkiyi güçlendirecek.


35. Ailenizde saygı kültürünü geliştirin

Çocuğunuzu tüm aile üyelerine saygılı davranmaya teşvik edin. Hepiniz birbirinizle konuşma şekliniz , istikrarlı ve mutlu bir ev inşa etmenin temelidir. Çocuğunuza, fikir farklılıkları olsa bile, saygılı davranmanın ne demek olduğunu gösterin.


36. Çocuğunuza sınırlar dahilinde özgürlük verin

Çocukların özerkliğe ihtiyacı vardır, bu yüzden onlara hem özgürlük hem de sorumluluk vermeniz önemlidir. Belirli sınırlar dahilinde bağımsız olmalarını teşvik edin. Yaşlandıkça, genel otoriteyi koruyacak olsanız da, bu sınırların ne olduğu konusunda daha fazla söz verin.


37. Çocuklarla saygı konusunu tartışın

Çocuğunuza kendilerine saygı duymanın ne anlama geldiğini sorun ve kabul edilebilir veya kabul edilemez bulduklarını söyleyin. Böyle bir tartışmayı yapmak, çocuğunuzun konu hakkındaki görüşlerini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Daha sonra, başkalarına saygı gösterilmesi konusunda doğru değerleri geliştirmelerine nasıl yardımcı olacağınızı belirleyebilirsiniz.


38. Çocuğunuzu disiplin altına alırken veya yüzleşirken saygılı olun

Çocuğunuza bir hata yapmış olsalar bile saygı gösterin. Onları utandırma veya kızdırma, çünkü bu onları öğrenmelerini sağlamaz. Bu gibi durumlarda bile onlara saygı gösterdiğinizde, size daha fazla saygı göstereceklerdir.


39. Çocuğunuza saygısız davranmayı kişisel olarak da kabul etmeyin.

Çocuklarınızın hala olgunlaştığını unutmayın – hepimizin olduğu gibi. Çocuklar ve gençler düşüncelerini ve duygularını yönetmeyi öğreniyorlar. Eğer harekete geçiyorlarsa, daha fazla yardıma ve rehberliğe ihtiyaç duyduklarının bir işareti. Büyük insan olun ve onlara nezaket ve sabır gösterin.


40. Sizinle konuşurken çocuklarınıza tüm dikkatinizi verin

Eminim çocuklarınızın konuşurken sizi dinlemesini beklersiniz. Bu yüzden aynı nezaket onlara uzatmak. Çok fazla ebeveyn, bir e-posta yazarken veya telefonlarını kontrol ederken çocuklarını yarı-dinliyor. Bu, çocuklara değerli olmadıklarını, öz güvenlerini etkileyen mesajlarını gönderir .

Ve çocuklar kötü bir özgüveninden muzdarip olduklarında, başkalarına karşı saygılı davranmazlar.


41. Çocuğunuza onlarla vakit geçirmekten hoşlandığınızı söyleyin

Çocukların sadece onları sevdiğinizi değil, onlardan hoşlandığını bilmeleri gerekir. İlişki çocuğunuzdan gerçekten hoşlanmadığınız bir noktaya kadar kötüleştiyse , ilişkiyi öncelikli olarak yeniden yapılandırmaya odaklanın.


42. Çocuğunuzu küçümseme

Çocuklarınla ​​aptalmış gibi konuşma ve kesinlikle onlara aptal deme! (Varsa, 32. Noktaya bakınız.) Bunun yerine, onlara inandığınızı gösterin. En iyisini kabul et. Gelişimlerini kutlayın. Onları neşelendir.

Çocuğunuzu geliştirirseniz, diğerleri için de aynısını yaparlar.


43. Çocuklarınız haklı olduğunda kabul edin

Yanıldığını ve çocuklarının haklı olduğunu kabul edecek kadar olgun olduğunda, sana daha fazla saygı gösterecekler . Hepimiz hata yaparız, bu nedenle çocuklarınız için mükemmel olmadığınız zaten bellidir.

Ayrıca, senin mükemmel olmanı beklemiyorlar! Sizden bir özgünlük, alçakgönüllülük ve karakter sahibi olmanızı bekliyorlar. Bu beklentileri yerine getirmek için elinizden geleni yapın!


44. “Benimle tartışma” demekten kaçının

Çocuklarınız “benimle tartışma” demenizi duyduğunda, sizi mantıksız ve mantıksız göreceklerdir. Bu, sana saygı duymalarını zorlaştırıyor. Zekanızın sonundaysanız, çocuğunuza konuyu düşünmek için biraz zamana ihtiyacınız olduğunu söyleyin.

Sohbeti, hem siz hem de çocuklarınız seviye odaklı bir tartışmaya hazır olduğunuzda yeniden başlatın.


45. Çocuğunuza yaklaşan etkinlikler hakkında önceden haber verin.

Bunu yapmazsanız, çocuklarınız size kızmış hissedeceklerdir, çünkü programları ve etkinlikleri sizin için önemli değil gibi görünüyor.

Örneğin, tüm ailenizin katılması gereken bir olay varsa, çocuklarınıza bir hafta önceden söyleyin. Etkinlik günü, onlara evden ayrılmanız gereken zamana yaklaşan birkaç hatırlatıcı verin. Çocuklarınız onları bilgilendirdiğiniz için teşekkür edeceklerdir;


46. ​​Çocuklarınızın kaydettiği ilerlemeyi onaylayın (ilerleme yavaş olsa bile)

Gidiyormuş gibi hissettiğimizde hepimiz daha motive oluyoruz. Bu nedenle, çocuklarınızın hayatın farklı alanlarında kaydettiği ilerlemeyi kabul etmeniz çok önemlidir.

Asla yeterince çalışmıyormuşçasına konuşmaktan kaçının. Çocuğunuz, harcadığı çaba asla yeterli olmaz gibi hissediyorsa, tamamen denemeyi bırakabilir. Ve cesaretlerini kırdıklarında, başkalarına saygı ve saygı göstermelerini zorlaştırıyorlar.


47. Uzun vadede en önemli hususlara odaklanmayı seçin

Savaşlarını seç. Çocuğunuzun tüm kusurlarını ve eksikliklerini göstermeyin, çünkü sinirlenirler ve ilişki zarar görür. Hangi konuların sizin için en önemli olduğuna ve hangi konuların kaymasına izin vereceğinize karar verin.


48. Her koşulda bağırma

Bağırdığınızda kontrolü kaybettiğinizi kanıtlıyorsunuzdur. Bunun yerine, gerekirse durumdan çekilin. “Şimdi bunun hakkında konuşamadığım için çok kızgınım. Akşam yemeğinden sonra tekrar konuşalım. ”

Bu yaklaşım, kırılmaktan ve daha sonra kesinlikle pişman olacağınız şeyleri söylemekten çok daha iyidir.


49. Her şeyi biliyormuş gibi konuşmayın

Her şeyi bilmediğinizi itiraf ederseniz, çocuklarınız size daha fazla saygı duyacaktır. Sonuçta, muhtemelen sizden belli konular hakkında sizden daha fazla şey bildiklerini fark etmişlerdir.

Açık fikirli olun ve çocuklarınızdan öğrenmeye istekli olun. Genel olarak çocuklar, bildikleri, teknolojiyle mi yoksa en son hobileriyle mi ilgili olduklarını size öğretecekleri her fırsatı değerlendirir.


50. Sözlerini tut

Çocuklar, özellikle de onlara verdiğiniz sözler söz konusu olduğunda, güzel anılarınız vardır. Sözlerini tutmazsan, uzun süre hayal kırıklığına uğrayacaklar. Ayrıca her ilişkinin temeli güvendir. Verdiğiniz sözleri unutursanız, çocuklarınız size güvenmeyi ve size saygı duymayı zor bulacaklardır.


Sonuç

Bu yazının püf noktaları bugün pratik yapmaya başlayabileceğiniz basit şeylerdir. Tabii ki, tüm ipuçlarını hemen uygulamak imkansız.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu