Gündem

Çocuklarınızın Yaşamda Başarılı Olmasını Sağlamak İçin Yapmanız Gereken 7 Şey

Biz çocukken, ebeveynlerimizin bizimle etkileşime girme biçimlerinin büyüdükçe kim olduğumuzu şekillendirdiği gerçeğini inkar etmek mümkün değildir. Ebeveynlerimiz yoksa veya ihmal edilirsek, ne yazık ki başarılı olma ihtimalimiz daha azdır.

Elbette, ebeveyn olmak zordur ve başarılı çocuk yetiştirme konusunda rehber kitap yoktur, ancak doğru çabaları göstermekte elinizden gelenin en iyisini yaparsanız, çocuklarınızın tüm hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olabilirsiniz. Bazı şeyler bir haneyi dengelemek ve çocuklarla ilgilenmek söz konusu olduğunda ayak uydurmanın en kolay yolu olmasa da, diğerleri beklediğinizden çok daha basittir.

Aşağıda, çocuklarımızın yaşamlarında başarı için bir temel oluştururken aklımızda tutmamız gereken bazı şeylerin üzerinden geçeceğim. Bunlardan bazıları oldukça açık olmalı ama hepsi olmayacak. Günlük yaşamınızda ilerlerken bunların kaçını aklınızda tutuyorsunuz?

1. Kendiniz üzerinde çalışın, tıpkı çocuklarınız gibi mutlu ve sağlıklı olduğunuzdan emin olun

Mutsuz olursanız, çocuklarınız fark edip etmediklerini fark edip görmediklerini görebilirler. Onlara bakabilmen için kendine dikkat etmelisin. Mutsuz ya da sağlıksızsanız, çocuklarınızla olması gerektiği kadar mevcut olamayacaksınız. Fark edeceksiniz, çocuklar onlara kredi verdiklerinden çok daha zeki.


2. Öğrenme ve eğitimine aktif ve katılımlı olun

Çocuklarınıza büyüdükçe bir şeyler öğretilmesi gerekir, eğitimleri son derece önemlidir ve ebeveynleri çok önemli olduğundan ilerlemelerine yardımcı olur. Onların öğrenmelerinde daha pratik olmanızla birlikte, akademik olarak mücadele ettiklerinde size gelme konusunda daha yetenekli olacaklardır. Size kötü notlarını göstermekten korkmak yerine, bu kötü notu nasıl alacağınız konusunda sizinle birlikte çalışmaya daha istekli olacaklardır. Onları öğrenme konusunda heyecanlandırın ve bu kıvılcımı aydınlatmak için elinizden geleni yapın.


3. Onlara nasıl sosyalleşeceklerini öğretin

Çocukken nasıl sosyalleşeceğimizi öğretmediğimizde yetişkinliğe bunu yapmak için mücadele ediyoruz. Elbette, burada ve orada arkadaş kurabiliriz, ancak genel olarak nasıl sosyalleşecekleri öğretilmemek, çocuklarınızı ciddi şekilde geride tutabilir. Eğer bu şeylerin üstesinden gelmek için onlarla birlikte çalışan bazı şeyler hakkında daha endişeli görünüyorlarsa, kendilerine daha fazla güven duymalarına ve böylece gelecek ilerledikçe ilerlemeye daha güvenli olmalarını sağlayacaktır.


4. Onları kendileri olmaya teşvik edin 

Çocuklarınız akıllarında kendilerini ifade etmede özgür olmalıdır. Çocuklar olarak her zaman duygularını ifade etmeye, kendi hobilerine katılmaya ve diğer tür şeylere teşvik edilmeli, yaratıcı yanlarını başlamak istemeyecekleri belirli sporlara zorlayarak ezmek, onlara sadece kim olduklarından ziyade onların olmasını istersiniz.

Başarı sahte bir benlikte bulunamaz. Gerçeklerini yaşayarak tutkularını bulabilirler ve oradan başarılı olurlar. Sonuçta, sevdiğimiz hayattaki kariyer yollarını seçmemiz gerekmiyor mu?


5. Onlara ellerinden gelenin en iyisini denemenin önemini öğretin

Karşılaştığınız şeylerden bağımsız olarak elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmak önemlidir. Çocuklarınızın bir şeyi başaramasalar bile ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarının yeterli olduğunu bilmeleri gerekir. Hepimiz insanız ve bazen şimdiki zamanda bir şeyler başaramıyoruz. Birçok durumda, ne zaman ayrılacağımız ve hazır olduğumuzda bir şeye nasıl geri döneceğimizin farkında olmalıyız.


6. Kalıcılığın ne kadar önemli olduğunu unutmasına izin vermeyin

Çocuklarınız her zaman kalıcı bir şekilde yüzleşmek istemeyebilir, ancak onlara hayatta ilerlemenin çok fazla sebat gerektirdiğini öğretmenize ne kadar önemli olduğunu bildiklerinden emin olabilirler. Eğer bir şeyi başaramazsanız, tekrar denemek zorundasınız ve eğer işler onları zorlamakta zorlanırsa, bu başarı sonunda daha da ödüllendirici olacaktır. Çocuklarınız bu dünyada bir çok şeyle yüzleşecekler ve akıllarını ayarladıkları her şeye sahip olduklarının farkında olmalılar.


7. Onlara ev işlerini yaptırın

Ev işleri önemlidir. Bu, çocuklarımıza sorumlu olmayı öğretir ve onlara dikkat etmesi gereken bir şey verir. Bu onlara bir başarı duygusu verir ve hane halkına bir bütün olarak katkıda bulunmalarını sağlar.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu