Bilgi Arşivi

Crush Sendromu Nedir? Crush Sendromu Ne Demek Tıp?

Crush Sendromu Nedir? Crush Sendromu Ne Demek Tıp? Sorularının yanıtlarına bu makalemizden ulaşabilirsiniz. Uzun süreli sıkışma ve hareketsizlik sonucunda ortaya çıkabilen Crush Sendromu  genellikle deprem, maden kazası, patlama gibi afetlerden sonra görülen bir sendromdur. Gelin hep birlikte Crush Sendromu hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

Crush Sendromu Nedir?

Crush sendromu: İskelet kasında ezilme yaralanmasından sonra büyük şok ve böbrek yetmezliği ile karakterize tıbbi bir durumdur. Ezilme yaralanması, vücudun etkilenen bölgelerinde kas şişmesine veya nörolojik rahatsızlıklara neden olan kolların, bacakların veya vücudun diğer kısımlarının sıkışması iken, ezilme sendromu sistemik belirtilerle birlikte lokalize ezilme yaralanmasıdır. Vakalar genellikle deprem gibi felaketlerde, düşen veya hareket eden duvarların altında kalan kişilerde görülür.

Ezilme hasarı olan kişiler saha tıbbında en büyük zorluklardan bazılarını teşkil eder ve yaralanmalarının olduğu yerde bir doktorun ilgisine ihtiyaç duyabilirler. Yaralının uygun fizyolojik hazırlığı zorunludur. Hastayı ampütasyon yapmadan kurtarmak mümkün olabilir; ancak ciddi durumlarda saha ampütasyonları gerekli olabilir.


Crush Sendromu Tedavisi

Rabdomiyolizin etkilerini ve hasarını geri alabilecek belirgin bir tedavi seçeneği yoktur çünkü bu bir nekrozdur. Ancak erken ve tutarlı davranarak daha fazla komplikasyona yol açabilecek patolojinin oranı azaltılabilir. Genel tedavi, hastanın rehidrate edilmesiyle yapılan böbrek yetmezliğinin (böbrek yetmezliği) önlenmesine bağlıdır. Ayrıca idrarın daha bazik bir pH değerine sahip olmasını sağlamaya da bağlıdır.

Hemen tedavi edilmeyen ezilme sendromu ölümüne ciddi kafa yaralanması, karın organlarının hasar gördüğü gövde yaralanması ve asfiksi (aşırı oksijen kaybı) neden olur. Erken tedavi edilmemiş ezilme sendromu ölümüne hiperkalemi ve hipovolemik şok neden olur. Geç tedavi edilmemiş ezilme sendromu ölümüne böbrek yetmezliği, koagülopati ve kanama ve sepsis neden olur.

Ezilme sendromu riski nedeniyle, profesyonel olmayan ilk yardımcılara yönelik mevcut tavsiye (Birleşik Krallık’ta) 15 dakikadan uzun süredir sıkışmış olan ezilme yaralanması olan kişilerin serbest bırakılmamasıdır. Tedavi, turnikenin serbest bırakılmaması, Dextran 4000 IU kullanılarak hastaya aşırı sıvı yüklenmesi ve basıncın yavaşça serbest bırakılmasından oluşur. İlk yardım sırasında basınç serbest bırakılırsa, sıvı kısıtlanır ve hasta için bir giriş-çıkış çizelgesi tutulur ve diyette proteinler azaltılır.

Kaynak: en.wikipedia.org


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Deprem Çantasında Neler Olmalı? Deprem Çantası Nasıl Hazırlanmalı?

👉 Deprem Yatağı Nedir? 

👉 Deprem Anında ve Enkaz Altında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

👉 Deprem İzolatör Sistemi Ne İşe Yarar?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu