Teknoloji

CV Hazırlama Formu İndir (Word-PDF-Excel)

CV Hazırlama Formu İndir (Word-PDF-Excel) CV hazırlamak için aşağıda yer alan CV örneklerini Word-PDF ve Excel formatında indirebilirsiniz. Boş CV örnekleri üzerinden kendinize göre düzenleyerek CV’nizi oluşturabilirsiniz. CV nasıl hazırlanır rehberi sayesinde kendinize eşsiz bir özgeçmiş hazırlayabilirsiniz.

CV Nasıl Hazırlanır?

 

İş bulmak için öncelikle profesyonelce bir şekilde yazılmış özgeçmiş şarttır. Özgeçmişin kısaltması olan CV’niz kendinizi potansiyel işverenlere satmak için kullanılan kişisel bir pazarlama belgesidir. Onlara sizden, profesyonel geçmişinizden ve becerileriniz, yetenekleriniz ve başarılarınız hakkında bilgi vermelidir. Sonuç olarak, bu iş için neden en iyi kişi olduğunuzu vurgulamalıdır.


İsim, Mesleki Unvan ve İletişim Bilgileri

CV’nizin sayfanın en üstünde yer alan ilk bölümü adınızı, mesleki unvanınızı ve iletişim bilgilerinizi içermelidir. Özgeçmişinizi hiçbir koşulda ‘özgeçmiş’ veya ‘CV’ olarak adlandırmamalısınız, çünkü bu değerli bir alan kaybıdır. Adınızı bunun yerine başlık olarak kabul edin.

İletişim bilgileriniz söz konusu olduğunda, e-posta adresiniz ve telefon numara(lar)nız çok önemlidir. Bir zamanlar tam adresinizi özgeçmişinize eklemek adettendi. Bugün, sadece şehrinizi ve ilçenizi listelemeniz gerekiyor.

İsterseniz, bu bölüme LinkedIn profilinize bir bağlantı da ekleyebilirsiniz. (Güncelse)


Kişisel Profil 

Kişisel profil, kariyer portföyünüzün tanıtım yazısıdır. Bu küçük paragraf özgeçmişinizin en üstünde yer alır. Kim olduğunuzu, sektör veya iş rolüyle ilgili becerilerinizi ve güçlü yönlerinizi ve kariyer hedeflerinizi kısa ve etkili bir şekilde göstermelidir. Kişisel profil yazını şu sorulara cevap vermelidir;

 1. Sen kimsin?
 2. Şirkete neler sunabilirsiniz?
 3. Kariyer hedeflerin neler?

Deneyim ve İstihdam Geçmişi

İstihdam geçmişi bölümünüz size önceki işlerinizi, stajlarınızı ve iş deneyiminizi özetleme şansı verir. Son göreviniz işverenle en alakalı olduğundan, deneyiminizi ters kronolojik sırayla listeleyin. Her bir istihdam pozisyonunu listelerken iş unvanınızı, işvereninizi, çalıştığınız tarihleri ​​ve rolü özetleyen bir satırı belirtin. Ardından, temel sorumluluklarınızı belirtmelisiniz.


Eğitim ve Nitelikler

Deneyim bölümünüz gibi, eğitiminiz de ters kronolojik sırada listelenmelidir. Kurumların adını ve orada bulunduğunuz tarihleri, ardından elde ettiğiniz nitelikler ve notları ekleyin.


👉 Dünyanın En iyi Üniversite Yöneticilerin’den CV Hazırlama Önerileri


CV Hazırlamanın Püf Noktaları

CV hazırlarken aşağıdaki maddeleri içerdiğinden emin olun.

 • Etkili dönüşler almak için CV’de fotoğrafınız bulunmasını tavsiye etmekteyiz. İlk olarak en üst sol kısma fotoğrafınızı koyarak CV hazırlama sürecine başlayın. Fotoğrafınız kurumsal yapıya uygun olmalı, arka plan tek renk olmalıdır.
 • Kişisel bilgileriniz eksiksiz şekilde CV içerisinde yer almalıdır. (Ad-soyad, doğum tarihi, adresiniz, telefon numaranız)
 • Linkedin profil bilginizi CV’ye linkli şekilde eklemeniz de online kontrol sırasında artı sağlayacaktır.
 • Eğitim bilgileriniz lise, üniversite olarak eklenmelidir. Mezuniyet tarihleri, bölüm adları, okul adları net yazılmalıdır.
 • Kişisel kendinizi ve kariyer hedeflerinizi tanıtan bir yazı olmalıdır. Bu yazıda çok net olmalısınız. Doğru Türkçe kullanarak kendinizi, tüm yönlerinizle en iyi şekilde tanıtlamalısınız.
 • Erkek adaylar için askerlik durumu net belirtilmelidir.
 • Medeni durum, iş gezilerine katılma, katılmama gibi özel durumlar ifade edilmelidir.
 • İş deneyimleriniz eksiksiz şekilde eklenmelidir. En son çalıştığınız iş ilk sırada olacak şekilde deneyimlerinizi listelemelisiniz.
 • Size referans olacak daha önce çalıştığınız yerdeki müdürünüz, patronunuzun bilgileri eklenmelidir.
 • Hobiler, ilgi alanlarınız dürüstçe ifade edilmelidir.
 • Dil bilginiz, hangi dillerde ne seviyede olduğunuz doğru şekilde yazılmalıdır.
 • CV nasıl hazırlanır öğrenci için sorusuna mevcut eğitim bilgilerinizi ve olumlu yönlerinizi iyi şekilde anlatmanız gerektiğini söylemeliyiz.
 • Katıldığınız kurslar, eğitimler hakkında bilgiler varsa sertifika bilgileriniz CV’ye yazılmalıdır.
 • Hazırlayacağınız CV 2 sayfayı geçmemelidir. Sayfa düzenini doğru kullanıp tek sayfa olarak sunmak daha etkili olacaktır.
 • Mail olarak göndereceğiniz CV formatı hem word hem pdf olarak iki şekilde iletilmelidir. Her bilgisayarda açılabilecek şekilde dosyalar hazırlanmalıdır.
 • Türkçe ve İngilizce olarak iki şekilde CV’nizi hazır tutmanız size artı katacaktır. Bazı firmalar dile çok önem verdiği için direkt olarak İngilizce CV’nizi iletebilirsiniz.
 • Çıktı olarak CV’nizi elden teslim edeceksiniz renkli çıktı almanızı tavsiye etmekteyiz.
 • Son olarak CV’nizi göndermeden önce firmanın logo renklerine göre CV üzerinde yapacağınız bir iki ufak değişiklik firma gözünde size artı puan kazandırabilir. Bu işe ne kadar önem verdiğinizi, firmayı incelediğinizi ve onlara uygun şekilde CV hazırladığınız imajını çizecektir.

👉 Öne Çıkan CV Yazmak İçin 10 İpucu


CV Hazırlama Formu İndir (Word-PDF-Excel)

Özgeçmiş belgelerinin 1 sayfa olacak şekilde hazırlanması gereklidir. Daha uzun CV’ler dikkat çekmek yerine sıkıcı olmaktadır. Uzun paragraflardan kaçınılmalıdır. Birinci veya üçüncü tekil kişi ağzından yazılmalıdır. “Times New Roman” gibi okunması kolay yazı tiplerinin kullanılması gerekir. İmla kurallarına dikkat edilmelidir. Kelimeler ve cümlelerin altı çizilmemelidir. Başvurulan pozisyon için uygun ön bir yazı hazırlanmalıdır. Genel başvuru yapılıyorsa ön yazı da hangi alanda çalışılmak istendiği belirtilmelidir. CV oluşturulurken ters kronolojik sıra takip edilmelidir. Gereksiz bilgilerden kaçınılmalıdır. Takım elbiseli halde çekilen fotoğraflar eklenmelidir. Kadınların sade bluz ve doğal makyajlı fotoğrafları eklenmelidir. Arka planı karışık, bulanık ve silik fotoğraflar eklenmemelidir.

Renkli CV Formu İndir (Kırmızı)


Renkli CV Formu İndir (Mavi)


Renkli Yaratıcı CV Formu İndir


Hakkımda Yazılı CV Formu İndir


İngilizce CV Formu İndir


Boş CV Formu-1 İndir


Boş CV Formu-2 İndir


Boş CV Formu-3 İndir


Boş CV Formu-4 İndir


Boş CV Formu-5 İndir


Boş CV Formu-6 İndir


Boş CV Formu-7 İndir


Boş CV Formu-8 İndir


Boş CV Formu-9 İndir


İlginizi Çekebilir 👇

👉 En İyi İş Bulma Sitesi Hangisi? İş İlanları İçin En İyi 9 Site

👉  Ücretsiz CV (Özgeçmiş) Oluşturabileceğiniz 10 İnternet Sitesi

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu