Öğrenci Gazetesi

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Nedir?

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Nedir? İktisat Fakülteleri adı altında eğitim veren Denizcilik İşletmeleri Yönetimi bölümü, az sayıda üniversitede yer alan yeni bölümlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu konumuzda sizlere bu yeni bölüm hakkında araştırmalar yaparak elde ettiğimiz bilgilerden derlediklerimizi aktaracağız;

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Nedir?

Denizcilik alanında finansalar işlemleri yapan, taşımacılık ve gemi planlarını yöneten ve çalıştığı şirketin kar planlamasını yapan kişiler yetiştiren bir programdır. Bu programda amaç denizcilik alanında verilen hizmetlerden en iyi verimin alınabilmesi için planlamalar yapan bireylere duyulan ihtiyacın giderilmesi için gerekli eğitimi almış ve finansal konularda uzmanlaşmış kişiler yetiştirmektir.


Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Eğitimi Veren Üniversiteler

Bu alanda eğitim veren üniversite sayısı oldukça az olup sadece 4 üniversitede bu bölüm okutuluyor. 3 Devlet üniversitesi ve 1 özel üniversitede okutulan bu bölüm için en iyi üniversite İzmir (Dokuz Eylül Üniversitesi) olarak gösteriliyor. Eğitim kadrosu, jeopolitik konumu ve üniversite ismiyle dikkat çeken bu kuruma en büyük rakip ise İstanbul’da yer alan, denizcilik alanındaki bölümleri ile dikkat çeken özel Piri Reis Üniversitesi bulunuyor.

Mezun olduktan sonra rahatlıkla iş bulmak isteyen denizcilik işletmeleri mezunları için bazı nitelikler gerekebiliyor. Bunlar;

  • Ana dile ek en az bir yabancı dil (Tercihen İngilizce)
  • Finansal konulara hakim, iyi bir matematik bilgisi
  • Teknik terimlere hakim ve iyi bir staj deneyimi
  • Yüksek bir not ortalaması

Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Mezunları Nerelerde Çalışır?

Bu bölümden mezun olan kişiler için çalışma alanları kısıtlı olurken, devlet bünyesinde çalışmak isteyenler için Ulaştırma Bakanlığında açılan kadrolarda iş imkanı bulunabilirken, özel sektörde taşımacılık ve limanlarda bu bölüm mezunlarına dair pozisyonlar bulunabiliyor.


Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölümünün Geleceği Parlak mı?

Bu bölüm için ülkemizde 4 adet eğitim kurumu bulunmakta ve mezun sayısına bakıldığında rekabetin oldukça az olduğu gözlenmektedir. Her alanda nitelikli bireylerin arandığı göz önünde bulundurulduğu takdirde bu alanda kendini geliştireceğini düşünen kişiler için bu bölümün geleceği parlak diyebiliriz. Ancak bu sektörde nitelik oldukça önemlidir. Bu yüzden de bölümünüzü bitirmeden önce kendinize de yatırım yapın.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu