Yaşam

Dienille Nedir, Ne İçin Kullanılır? Dienille Adet Düzensizliği İçin Nasıl Kullanılır?

Dienille Nedir, Ne İçin Kullanılır? Dienille Adet Düzensizliği İçin Nasıl Kullanılır? Sorularının yanıtlarını arayanlar için bu makalemizi paylaştık. Bir doğum kontrol hapı markası olan Dienille doğum kontrolü amacı ile kullanılır. Ayrıca akne oluşumu gibi kadınlarda artan erkek hormonsal etki (androjenik etki olarak adlandırılır) ile oluşan belirtiler DİENİLLE kullanımı ile düzelir.

Dienille Nedir, Ne İçin Kullanılır?

DİENİLLE, bir blisterde 21 tablet içeren, 1, 3 veya 6 blister içeren ambalajlarda bulunur. Her bir tablet 2 mg dienogest, 0.03 mg etinilestradiol içerir. Bu tabletler; beyaz ya da beyazımsı, yuvarlak, bikonveks film kaplı tabletlerdir. İki hormon içeren doğum kontrol hapları, kombine oral kontraseptif olarak adlandırılırlar.

DİENİLLE düşük miktarlarda iki farklı tip kadın cinsiyet hormonu olan; etinilestradiol (östrojen benzeri etkileri vardır) ve dienogest (doğal luteal hormonu olan progesteron benzeri etkileri vardır) içerir. Tüm tablet içerikleri aynıdır.

DİENİLLE kadınlarda gebeliğin önlenmesi (doğum kontrolü) amacı ile kullanılır. Ayrıca akne oluşumu gibi kadınlarda artan erkek hormonsal etki (androjenik etki olarak adlandırılır) ile oluşan belirtiler DİENİLLE kullanımı ile düzelir.

DİENİLLE’yi aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ:

 • Etinilestradiol, dienogest veya DİENİLLE’nin içerdiği maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılık varsa;
 • Tromboz (bir damarı tıkayabilecek kan pıhtısı oluşumu) varsa veya geçmişte olduysa;
 • Tromboz bir damarı tıkayabilecek kan pıhtısı oluşumudur. Tromboz bazen bacağın derin damarlarında meydana gelir (derin ven trombozu). Bir kan pıhtısı oluştuğu damardan ayrılırsa akciğer arterlerine ulaşıp bloke ederek ʿpulmoner embolizmʾ denilen hastalığa neden olabilir. Embolizm ve tromboz birlikte tromboembolizm olarak adlandırılır. Derin ven trombozu nadir görülmekle birlikte bu ilacı alsanız da almasanız da gelişebilir. Hamile
  olduğunuzda da ortaya çıkabilir. Tromboz nadiren atardamarlarda (arteriyel tromboz) örneğin kalp (kalp krizine neden olur) veya beyin (felce yol açar) kan damarlarında meydana gelebilir. Çok nadir durumlarda, kan pıhtılaşması karaciğer, bağırsak, böbrek ve göz gibi diğer bölgelerde oluşabilir. Tromboz, çok nadir de olsa ciddi kalıcı sakatlıklara neden olabilir, hayati tehlike oluşturabilir, hatta ölümcül olabilir.
 • Kalp krizi veya beyinde kan pıhtısı oluşumu gibi damar rahatsızlıkları varsa veya geçmişte olduysa
 • Boyuna ulaşan sürükleyici göğüs ağrısı veya felç varsa veya geçmişte olduysa;
 • Damarları etkilemiş şeker hastalığınız varsa;
 • Şiddetli hipertansiyonunuz varsa
 • Kan yağı düzeylerinizde anormallik varsa,
 • Damar tıkanıklığınızı gösteren laboratuvar bulgularınız varsa,
 • Aktif şiddetli karaciğer hastalığı veya sarılık varsa ya da daha önce olduysanız; tüm vücutta sarılık, kaşıntı, bir karaciğer hastalığının ilk işaretleri olabilir;
 • Aktif karaciğer tümörü (iyi veya kötü huylu) varsa ya da daha önce olduysa;
 • Nadir durumlarda iyi huylu karaciğer tümörleri ve hatta daha nadiren kötü huylu karaciğer tümörleri hap kullananlarda bildirilmiştir. Bu tümörler iç (karın) kanamalara yol açabilir. Üst karın kısmında şiddetli ağrı hissedildiğinde, derhal doktora başvurulmalıdır.
 • Bilinen veya şüphelenilen cinsel organ veya meme tümörleri; İlaç kullanımının neden olup olmadığı kesin olarak bilinmemesine rağmen, meme kanseri, ilaç kullanan kadınlarda kullanmayanlara göre daha sık tespit edilmiştir. Hap kullanan kadınlar daha sık kontrol edildikleri için, diğerlerine göre meme kanseri daha erken bir aşamada fark edilir. İlaçkesildikten 10 yıl sonra bu küçük risk farkı kaybolur.
 • Kaynağı bilinmeyen vajinal kanamanız varsa;
 • Sinir sistemi ile ilgili belirtiler veren migren öykünüz varsa;
 • Pankreas iltihabı veya ağır hipertrigliseridemi (trigliserid denilen kan yağlarında yükselme) ile ilişkili geçmişi olan rahatsızlığınız varsa;
 • Şiddetli böbrek yetmezliği veya akut böbrek yetmezliği varsa.
  DİENİLLE alırken yukarıda belirtilen durumların herhangi biriyle karşılaşırsanız derhal hap alımını durdurarak doktorunuza başvurunuz. Bu arada hormonal olmayan doğum kontrol önlemlerini kullanınız.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Dienille Nasıl Kullanılır?

DİENİLLE’yi her zaman doktorunuzun tam olarak size söylediği gibi kullanınız. Eğer emin değilseniz, lütfen doktorunuza danışınız.

Bir önceki ay doğum kontrol hapı kullanılmıyorsa:

 • Adet kanamasının ilk gününde (adet kanamasının ilk günü 1.gün olarak sayılır), bir film kaplı tablet alımı ile blister üzerindeki doğru gün işaretlenerek başlanır.
 • Bir kombine doğum kontrol yönteminden (kombine oral kontraseptif, vajinal halka, flaster)

DİENİLLE kullanımına geçiş:

 • İlk DİENİLLE film kaplı tablet, tabletsiz periyodu takiben ya da bir önceki son tablet alımından
  hemen sonra (tabletsiz dönem olmadan) alınmalıdır.
 • Bir önceki kullanılan üründe hormon içermeyen tablet varsa, DİENİLLE hormon içermeyen
  tablet aralığını takiben veya son aktif (hormon içeren) film kaplı tableti takiben başlanmalıdır.
  Eğer hangi film kaplı tabletlerin aktif tabletler olduğundan emin değilseniz, lütfen doktorunuza
  veya eczacınıza danışınız
 • Vajinal halka ya da flaster kullanılıyorsa, DİENİLLE alımına bunların çıkarıldığı gün ya da en
  geç yeni uygulamanın yapılacağı gün başlanmalıdır.

Sadece progestajen içeren bir yöntemden geçiş:

 • Herhangi bir günde geçiş yapılabilir, bir sonraki gün olağan zamanında alınabilir. Ancak tablet
  alımının ilk 7 günü ek bir bariyer yöntemi (kondom) kullanılmalıdır.

Eğer kontraseptif enjeksiyonu veya kontraseptif implant veya progestajen salımlı rahim içi sistem (RİS) kullandıysanız:

 • İmplant veya RİS’i kullananlar bu implantın veya RİS’in çıkarıldığı gün ilaç alımına başlayabilirler. Enjeksiyon alan kadınlar ise bir sonraki enjeksiyon zamanı geldiğinde ilacı kullanmaya başlayabilirler. Ancak tablet alımının ilk 7 günü ek bir bariyer yöntemi (kondom) kullanılmalıdır.

Bebek sahibi olduktan sonra:

 • Bebek sahibi olunmasının ardından, doktorunuz ilk dönemden sonra DİENİLLE kullanımına başlamayı tavsiye edebilir. Ancak, bazı durumlarda hormonal kontrasepsiyon kullanımına daha önceden de başlanabilir, lütfen doktorunuza danışınız. Doktorunuz tarafından uygun görülmedikçe DİENİLLE kullanırken emzirilmemelidir.

Düşük durumlarından sonra:

 • Doktorunuzun talimatlarını izleyiniz

Adet kanamasının ertelenmesi:

 • Adet kanamasını ertelemek için DİENİLLE almaya 7 günlük ara verilmeden devam edilir. Bu uzatma 2. paket bitinceye kadar istenildiği kadar sürdürülebilir. Bu süre içinde, çekilme kanaması ya da lekelenme meydana gelebilir. Daha sonra olağan 7 günlük aradan sonra, DİENİLLE alımına normal şekilde devam edilir.

Adet kanamasının başlangıç gününün değiştirilmesi:

 • Tabletleri belirtildiği gibi alırsanız periyodunuz her dört haftada bir yaklaşık aynı günde başlayacaktır. Kanamayı haftanın başka bir gününe kaydırmak için, tabletsiz dönem istenildiği kadar kısaltılabilir. Tabletsiz aralık asla uzatılmamalıdır.

Örneğin, periyodunuz genellikle Cuma günü başlıyorsa ve gelecekte periyodunuzun Salı günü (3 gün önce) başlamasını istiyorsanız ikinci paketinize her zaman başladığından üç gün önce başlamalısınız. Aralık kısaldıkça (3 gün veya daha kısa), ikinci paket kullanılırken çekilme kanaması olmayabilir fakat lekelenme ya da ara kanama olabilir.

Periyotlar arasında kanama:

 • Tüm kombine doğum kontrol haplarında, ilk birkaç ay, periyotlarınız arasında düzensiz vajinal kanamalar (lekelenme veya ara kanama) olabilir. Hijyenik ped kullanmanız gerekebilir, ancak tabletlerinizi normal şekilde almaya devam edebilirsiniz. Düzensiz vajinal kanama genellikle vücudunuz tablete alıştığında kesilir (genelde yaklaşık 3 siklusluk tablet alma sürecinden sonra). Kanama devam eder, şiddeti artar veya yeniden başlarsa doktorunuza söyleyiniz.

Kanama olmazsa ne yapılmalıdır:

 • Tüm tabletleri düzgün bir şekilde alırsanız, kusma veya şiddetli ishal yaşamazsanız ve başka ilaç kullanmazsanız gebe olma olasılığınız çok düşüktür. DİENİLLE’yi normal şekilde kullanmaya devam ediniz. Tabletleri hatalı bir şekilde alırsanız veya tabletleri düzgün bir şekilde almanıza rağmen beklenen kanama ardarda iki kez gerçekleşmezse gebe olabilirsiniz. Hemen doktorunuza danışınız. Eğer hamilelik testi yapılıp doktorunuz DİENİLLE kullanımına devam etmenizi önerirse DİENİLLE alımına devam edebilirsiniz.

Uygulama yolu ve metodu:

Film kaplı tabletlerin alınma zamanları haftanın günlerini belirtecek şekilde paket üzerinde
gösterilmektedir. Tabletler her gün aynı zamanda bir miktar sıvı ile alınmalıdır. Her gün okların yönü takip edilerek bir tablet paket bitene kadar alınmalıdır. Paket bitiminde 7 günlük ilaç alınmayan periyod vardır. Bu “ilaç alınmayan” 7 gün boyunca, genellikle son hapı aldıktan 2-3 gün sonra, bir çekilme kanaması olmalıdır.
Paketteki son tableti aldıktan sonraki 8. gün yeni paketten ilk tablet DİENİLLE’yi alarak başlayınız. Kanama hali hala devam etmekte olsa dahi yeni paket DİENİLLE kullanılmaya başlanmalıdır. Her yeni pakete daha öncekinde olduğu gibi haftanın aynı günü başlanmalıdır, böylece yeniden ne zaman başlanacağını hatırlamak kolay olacaktır. Üstelik bu şekilde adet kanaması her ayın aynı günlerinde olacaktır. Eğer talimatları izlerseniz ilaç tedavinin ilk gününden itibaren istenmeyen gebelikten korur.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

İlginizi Çekebilir  👇

👉 Hamile Kalmamak İçin Evde Ne Yapılır? 

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu