Din

Diş Ağrısı İçin Okunacak Dua: Geçmeyen Diş Ağrısı İçin Şifalı Dualar

Diş Ağrısı İçin Okunacak Dua: Geçmeyen Diş Ağrısı İçin Şifalı Dualar. Diş Ağrısını hemen hemen herkes çekmiştir ve ne kadar etkili olduğu da bilinir. Her yol denenir doktora gidilmiş ve tüm ilaçlar alınmıştır ama buna rağmen bazen gerçekten ne yaparsanız yapın ağrıyı dindiremezsiniz. Özellikle de böyle zamanlarda manevi reçeteler yani dualar kurtarıcımız olur. Peygamber Efendimiz’ in okuduğu Diş Ağrısı İçin Okunacak Dua, Geçmeyen Diş Ağrısı İçin Okunacak Dua ve Ayet, Diş Ağrısına Peygamberimizin Duası, Diş Ağrısı İçin Esmaül Hüsna gibi duaların diş ağrısına etkili olduğu bilinir.

Diş Ağrısı İçin Okunacak Dua

Maalesef ki  diş ağrısı, tüm günü tek başına kabusa çevirmeye yetebilir. Özellikle de diş hassasiyeti olan kişiler için sancılı geçer. Kimi zaman çürükler sebebiyle, kimi zaman dolgular yüzünden , kimi zaman da apse sebebiyle ağrılar artabilir. Öncelikle doktor kontrolünde olmanızı kesinlikle öneririz.  Evde Aniden Beliren Diş Ağrıları İçin Okunması Gereken Dualar ve Diş Ağrısı İçin Din Alimleri Tarafından Önerilen Dualar ve okunması gereken ayetleri sizler için bir araya getirdik.

Türkçesi: Ezhibil-be’se rabben’nasi eşfi ve enteş’şafi la şifae illa şifauke şifaen la yugadiru sekame.

Anlamı: Bu hastalığı gider ey insanların Rabbi! Şifâ ver, çünkü şifâ verici sensin. Senin vereceğin şifâdan başka şifâ yoktur. Öyle şifâ ver ki hiç bir hastalık bırakmasın.»” (Buhârî, Merdâ, 20; Müslim, Selâm, 46; Ebû Dâvud, Tıbb, 18, 19)

Anlamı: Ağrıyan dişinin üzerine şehâdet parmağını koyup Yâsin-i şerîfin son tarafını nihayete kadar oku, biiznillah teâlâ şifâ bulur.” (Suyûtî, el-Câmi’us-Sağîr, no: 5218)

Türkçesi: Euzu bi izettillahi ve kudretihi min şerri ma ecidu.

Anlamı: Sağ elini vücudunda rahatsız olduğun mahalle koyup yedi defa mesh eyle ve her meshte: «Hissettiğim bu hastalığın şerrinden Allah’ın izzetine ve kudretine sığınırım!» de. Biiznillahi Teâlâ şifâ bulursun.” (İbn Hanbel, IV, 217)


Diş Ağrısı İçin Okunacak Esmaül Hüsna

Bismillahi arkıyke min kulli şeyin yu’zike min şerri kulli nefsin ev aynin hasidin, Allahu yeşfike bismillahi arkıyke.

 Anlamı: Allah’ın ismiyle seni rahatsız eden her şeyden sana okurum. Her nefsin veya hasetçi her gözün şerrinden Allah sana şifâ versin. Allah’ın adıyla sana okurum.»” derdi.(Müslim, Selâm 40)

Ağrıyan dişin üzerine sağ elin işaret parmağını koyarak aşağıdaki dua okunur. Bu dua ağrı geçinceye kadar okunmaya devam edilir.

Duanın okunuşu : Elif lam mim sad. Kaf ha ayn sad. Ha mim ayın sin kaf. La ilahe illa hüve rabbül arşil aziym. Üskün eyyühel vecu billezi in yeşe yüskinirriyha feyazlelene revakide ala zahirini ve lehü ma sekene filleyli vennehari vehüvessemiul aliym.


Geçmeyen Diş Ağrısı İçin Okunacak Dua ve Ayet

Ağrıyan dişin ağrısının geçmesi için Fatiha ve İhlas sureleri de okunabilir. Bu sureleri okuduktan sonra ‘Ve teral-cibale tehsebuha camideten ve hiye temurru merras-sehabi. Sunallahillezi etgane kulle şeyin innehu habirun bima tefelûn‘ duası yapılabilir.

Öte yandan Yasin Suresi’nin 82 ve 83. ayetlerinin şahadet parmağı yanak üzerinden ağrıyan dişin üzerine konarak 7 defa okunması da alimler tarafından tavsiye edilmiştir.


Diş Ağrısına Peygamberimizin Duası

Ayrıca Peygamber Efendimiz’in Besmele ile ‘Euzü biizzetillahi ve kudretihi min şerri mâ ecidu ve uhâziru.’ ve ‘Min şerri ma ecidü min vecei haza.’ dualarını okuduğu nakledilmiştir.

Yine Hz. Muhammed’in torumlarından Hz. Hüseyin’in oğlu İmam Zeynel Abidin2in oğlu İmam Muhammed Bakır’dan diş ağrısıyla ilgili şöyle bir hadis nakledilmektedir.

Ebu Beşir şöyle diyor:

İmam Bakır’a (as) geceleri beni yatağımdan kaldıran diş ağrımdan şikayette bulundum ve bana İmam Bakır şöyle dedi:
Ey Ebu Beşir! Ağrı dişine geldiği zaman elini dişinin üstüne koy ve Fatiha ve İhlas surelerini oku ve daha sonra şu ayeti oku:

Ve tera’l-cibâle tehsebuhâ câmideten ve hiye temurru merra’s-sehâbi. Sun’allahillezî etgane kulle şey’in innehu habîrun bimâ tef’elûn.(Neml – 88)”

Anlamı: “Ve görürsen dağları da yerinde duruyor sanırsın, halbuki onlar bulut gibi geçip gider, dağılır. Her şeyi sapasağlam ve yerli yerinde halk eden Allah’ın işidir bu. Şüphesiz O, ne yapıyorsanız hepsinden haberdardır. (Neml – 88”Hadis / Mefatih ‘ul Hacat , 161)


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Diş Ağrısından Kurtulmak İçin 10 Etkili Çözüm

👉 Paraflex Diş Ağrısına İyi Gelir mi?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu