Öğrenci Gazetesi

Diş Hekimliği Kazanmak İçin 2022 YKS’ de Kaç Net Yapmak Gerekir?

Diş Hekimliği Kazanmak İçin 2022 YKS’ de Kaç Net Yapmak Gerekir?. Sayısal bölüm okuyanların birçoğu Tıp Fakültesi okumak istemekte özellikle Fen lisesi öğrencileri ilk hedef olarak Diş Hekimliği okumak istiyorlar. Diş Hekimliği eğitimi almak isteyen öğrenciler 2022 YKS hazırlık sürecinde planlı ve programlı olarak ciddi emek harcamaktadır. Geçmiş yıllara baktığımızda YKS ‘de sayısal puan türünde derece yapan adayların büyük kısmı Diş Hekimliği Fakültesini tercih etmiştir. Hal böyle olunca Diş Hekimliği taban puanları her zaman en yüksek puan olmuştur. 2022 yılında YKS’ ye girip Diş Hekimliği kazanmak isteyen adaylar için bu makalemizde Diş Hekimliği Kazanmak İçin 2022 YKS’ de Kaç Net Yapmak Gerekir? sorusunu yanıtlayacağız.

Diş Hekimliği Kazanmak İçin 2022 YKS’ de Kaç Net Yapmak Gerekir?

Aşağıdaki listede yer alan veriler YÖK ve ÖSYM tarafından yayınlanmış olan en son güncel netlerdir. 2022 yılında Diş Hekimliği kazanmak için YKS- TYT–AYT’ den kaç net yapmak gerekir? sorusunun cevabını aşağıdaki tablodan öğrenebilirsiniz.

Ortaöğretim başarı puanının 2022-YKS SAY puanına etkisi 51,6 olan bir öğrencinin diş hekimliğini kazanabilmesi için ortalama 435 ham puana ihtiyacı var. Buna göre orta düzeyde bir okul için TYT‘de ortalama 35 net Türkçe, 36 net Matematik, 17 net Fen Bilimleri, 15 net Sosyal Bilimler neti yapması gerekir. AYT‘de ise 31 net Matematik-Geometri ve 30 net Fizik-Kimya-Biyoloji yapması gerekir.

Türkiye’deki en iyi Diş Hekimliği Fakülteleri:

1. Ankara Üniversitesi,

2. Hacettepe Üniversitesi,

3. Ege Üniversitesi

4. Gazi Üniversitesi,

5. Erzurum Atatürk Üniversitesi,

6. İstanbul Üniversitesi,

7. Çukurova Üniversitesi,

8. Selçuk Üniversitesi,

9. 19 Mayıs Üniversitesi,

10. Dicle Üniversitesi.


Diş Hekimliği Kazanmak İçin Nasıl Çalışmalı?

  1. Diş hekimliği kazanmak için öncesinde gireceğiniz sınavlarda iyi sonuçlar elde etmelisiniz. Bunun için her şeyden önce azim sahibi olmalısınız. Zorlu bir süreç olsa da çalışma azminizi asla bırakmamalısınız.
  2. Hayalinizi gerçekleştirmek için dalgalı bir tavır takınmamalısınız. 3 gün çalışıp 3 gün dinlenme düzenine sahip olursanız kazanmanız hayal olur. Süreklilik gösteren bir çalışma planına sahip olmalısınız.
  3. Diş hekimliği için asla rastgele çalışmamalısınız. Bilinçli olarak kontrolün sizde olmasını sağlamalısınız.
  4. Neye ne kadar çalışmanız gerektiğini bilmeli bu bağlamda doğru plan ve programı oluşturmalısınız.
  5. Diş hekimliği fakültesi için hedefiniz belli olmalı. Belirlemiş olduğunuz hedefi değiştirmemeli ve iradeli şekilde bu hedefe doğru ilerleyebilmelisiniz.

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu