Gündem

Diyanet İşleri: ‘Zengin Zenginle, Fakir Fakirle Evlenmeli’

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı Instagram hesabı üzerinden yaptığı yayında evlilik üzerine tavsiyede bulundu. Konuşmasında herkes ekonomik olarak birbirine yakın durumda olan kişilerle evlenmesi gerektiğini öne sürdü. Huriye Martı, zengin-fakir evliliğini ‘sorun’ yaratacağını söyledi ve herkesin ‘denk’ olduklarıyla evlenmesi gerektiğini söyledi.

‘Zengin Zenginle, Fakir Fakirle Evlenmeli’

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre Martı, “Söz gelimi aralarında maddi açıdan uçurum olan iki ailenin evladının evlenmesinden ileride sorunlar çıkabilir. Şöhretli, itibarlı, meşhur ailenin çocuğuyla evlenmek toplum içinde benzer statüye sahip insanlar için daha kolaydır” dedi. ‘Denklik’ meselesinin peygamber tarafından da söylendiğini vurgulayan Martı, “Eş seçiminde bir diğer önemli husus, İslam hukuku dilinde “kefaet” olarak söylenen denklik meselesidir. Peygamber efendimiz denginizle evlenin demektedir” diye konuştu.


Herkesin Denk Olduklarıyla Evlenmesi Gerekir

Zengin ve yoksul insanların evlenmelerine keskin sınırlarla engel konulmadığını söyleyen Martı, sorun “sorun çıkmaması” için ‘denklik’ meselesinin dikkate alınması gerektiğini ifade etti. Martı şu ifadeleri kullandı:

“Denklik, evlenecek olan kadın ve erkeğin ilmi birikim bakımından, maddi kazanç, aile statüsü, sosyal kabullenmişlik bakımından, toplumdaki konum bakımından çok farklı olmamaları, birbirlerine denk olmaları demektir. Söz gelimi aralarında maddi açıdan uçurum olan iki ailenin evladının evlenmesinden ileride sorunlar çıkabilir. Şöhretli, itibarlı, meşhur ailenin çocuğuyla evlenmek toplum içinde benzer statüye sahip insanlar için daha kolaydır. Ama bu demek değildir ki hiçbir zaman varlıklı bir insan yoksul bir insanla evlenemez. Bu durum hiçbir zaman keskin sınırlarla ayrılacak uçurum değildir. Günlük hayat içerisinde birtakım sıkıntıların ortaya çıkmaması için denklik hususunun dikkate alınması iyi olacaktır.”


Huriye Martı’nın ifadelerinin ardından sosyal medyada bazı kullancılar tepki gösterdi 👇


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu