Yaşam

Dopamin Ne İşe Yarar, Ne Hissettirir? Dopamin Ne Hormonu, Dopamin Fazlası Ne Yapar?

Dopamin Ne İşe Yarar, Ne Hissettirir? Dopamin Ne Hormonu, Dopamin Fazlası Ne Yapar? Dopamin Hormonu en çok merak edilenler arasında yer aldı. Özellikle Dopamini Neler Arttırır? Dopamin Hangi Meyvede Var? Dopamin hormonu ile hangi duygu yok olur? Dopamin kimlere verilir? soruları cevaplarını gelin birlikte öğrenelim…

Dopamin Ne İşe Yarar?

Öncelikle Dopamin Nedir? sorusuna cevap verecek olursak; Dopamin, motor kontrolü ve yürütme işlevini düzenlemeye yardımcı olur. Bir şey yapmanız gerektiğinde, beyniniz sizi o şeyi yapmaya motive etmek için küçük bir dopamin salınımını tetikler. En küçük gönüllü hareketlerden, yapmanız gerektiğini bildiğiniz ama gerçekten istemediğiniz ev işlerine kadar, dopamin sizi doğru yönde hareket ettirir. Ayrıca ne yaptığınızı planlamanıza, önceliklendirmenize ve takip etmenize yardımcı olur.

 • Yeni bir şey öğrenirken, dopamin hem başlamanızı sağlar hem de devam etmenizi sağlar. Bu, düşük dopamin seviyeniz varsa, işler zorlaştığında bırakmaya karar verme olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir.
 • Dopaminin motor kontrolü düzenlemesi, düşük dopamin seviyeleri ile ilişkili istemsiz hareket ve titreme ile karakterize olan Parkinson gibi hastalıklarda görülebilir.

Dopamin, eylemi motive etmek için zevk duygularını davranışa bağlar. Dopamin, eğlenceli veya faydalı bir şey yaptığınızda beyin nöronları tarafından salınan bir nörotransmiterdir. Nörotransmiterler, sinir sisteminiz aracılığıyla mesajlar gönderir ve dopaminin mesajı “Bu harika! Bunu bir ara hatırlayalım ve tekrar yapalım!”

 • Aksiyonu başlatmak için küçük bir dopamin patlaması alırsınız – bu, dopaminin motor kontrol yönüdür. Ardından, eylemin eğlenceli veya faydalı olduğu ortaya çıkarsa, onu pekiştirmek için başka bir dopamin patlaması alırsınız.
 • Bu ödül sisteminin karanlık bir tarafı var. Daha fazla dopamin için can atmaya başlarsanız, aşırı derecede zevkli faaliyetlerde bulunmaya başlayabilirsiniz. Yalnızca bu zevkin peşinden gitmek için diğer her şeyi göz ardı etmek bir zorlama veya bağımlılıktır.
 • Alkol ve yasa dışı uyuşturucular, insanları bunları tüketmeye teşvik ederek bağımlılığa yol açan bir dopamin dalgalanmasına neden olabilir. Kumar veya seks gibi belirli etkinliklere olan bağımlılıklar da, bu etkinliklerin tetiklediği dopamin arzusuna bağlıdır.

Dopamin Ne Hissettirir?

Öncelikle belirtelim ki; dopaminin kendisi size gerçekten bir şey hissettirmez. Dopamin genellikle zevkle ilişkilendirilir, ancak gerçek şu ki, bu nörotransmiter “beğenmekten” çok “istemek” ile ilgilidir. Aslında sizi iyi ya da mutlu hissettirmez, sadece o şeyi tekrar yapmak istemenize neden olur.

 • Dopamini daha çok bir şey için can atmaya benzeyen bir hisle ilişkilendirebilirsiniz. Sonunda özlemini çektiğiniz şeyi elde ettiğinizde, beyniniz eylemlerinizi güçlendiren başka bir dopamin patlamasını tetikler.
 • Bir anda çok fazla dopamin almak, coşkulu hissettirir ve kullanıcılar bu duygunun peşinden koşar. Ne yazık ki ilaçlar aynı zamanda vücudun dopamin üretmesini de zorlaştırıyor ve genellikle bireyi bağımlılık döngüsüne hapsediyor.

Dopamin Nasıl Mutlu Hissettirir?

Dopamin “iyi hissetme” hormonu olarak bilinir. Size bir zevk duygusu verir. Aynı zamanda zevk hissettiğinizde size bir şeyler yapma motivasyonu verir. Dopamin, ödül sisteminizin bir parçasıdır. Bu sistem, evrimsel bir bakış açısıyla, hayatta kalmak için yapmanız gereken şeyleri -yemek, içmek, hayatta kalmak için rekabet etmek ve üremek gibi- yaptığınızda sizi ödüllendirmek için tasarlanmıştır.

İnsanlar olarak beynimiz, ödül sistemimizde dopamini serbest bırakan davranışları aramak üzere programlanmıştır. Zevk veren bir şey yaptığınızda, beyniniz büyük miktarda dopamin salgılar. Kendinizi iyi hissediyorsunuz ve bu duygudan daha fazlasını arıyorsunuz. Abur cubur ve şekerin bu kadar bağımlılık yapmasının nedeni budur. Beyninize büyük miktarda dopamin salınmasını tetiklerler, bu da size dünyanın zirvesinde olduğunuz ve bu deneyimi tekrarlamak istediğiniz hissini verir.


Dopamin Salınımını Ne Tetikler?

Beyninizin yararlı olduğunu düşündüğü davranışlar dopamin salınımını tetikler. Beyniniz tipik olarak dopamini küçük patlamalar halinde dağıtır – az önce yaptığınız her şeyi zevkle ilişkilendirmenize ve onu tekrar yapmak istemenize yetecek kadar. Bunu her yaptığınızda aldığınız dopamin patlaması, bu davranışı pekiştirir ve onu yapmaya devam etme olasılığınızı artırır.

 • Örneğin, egzersiz yaptığınızda beyniniz küçük dopamin patlamaları atmaya devam eder. Bu küçük patlamalar, hem sizi devam ettirmek için gönüllü hareketi motive eder hem de egzersiz konusunda kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. O güzel duyguyu hatırlayacak ve tekrar yapmak isteyeceksiniz.
 • Fakat beyniniz bir davranışın ne zaman yararlı veya zevkli olduğuna nasıl karar verir? Görünüşe göre, dopamin üreten ve salan beyin hücreleri bunu kendi başlarına çözüyor. Sağlıklı bir beyinde dopamin salınımı kendi kendini düzenler.
 • Beyninizin dopamini nasıl ve ne zaman salgılayacağını kontrol edemezsiniz. Kendi kendini düzenleyen, otomatik bir süreçtir.

Dopamin Dengesizliği Hayatınızı Nasıl Etkiler?

Çok fazla dopamin, dürtü kontrol sorunlarına neden olabilir. Çok fazla dopamininiz varsa, düşünmeden hemen harekete geçebilirsiniz. Bu da sonrasında pişman olacağınız davranışlarda bulunmanıza neden olabilir. Bilim adamları bunun genetik olduğuna inanıyor. [9]

 • Yüksek dopamin seviyeleri ayrıca sizi aşırı rekabetçi yapabilir, bu nedenle herhangi birinin söylediği her şeyi meydan okuma olarak kabul edersiniz. Bunu agresif davranışla (ayrıca çok fazla dopaminin neden olduğu) birleştirirseniz, bela için bir tarifiniz olur.

Çok az dopamin sizi bir şeyler hakkında daha az motive eder veya heyecanlandırır. Düşük dopamin seviyeleri, genel olarak motivasyon eksikliğine yol açar – eğer dopamin seviyeleriniz çok düşerse, yatağınızı terk etmek veya yemek yemek için motive olmayabilirsiniz. Ayrıca gerçekten yorgun veya uyuşuk hissedebilirsiniz.

 • Dopamin seviyeleri hayatınız boyunca dalgalanabilir. Bir zamanlar sizi heyecanlandıran bir şeyin artık size aynı şekilde hissettirmediğini fark ederseniz, bunun nedeni dopamin seviyenizin düşmesi olabilir.

Dopaminle İlgili Sağlık Sorunları

DEHB. Dopamin sizi bir göreve başlamanız ve tamamlamanız için motive eder. Yapılacak şeyleri planladığınızda ve öncelik sırasına koyduğunuzda da iş başındadır. DEHB’niz varsa, dopamin eksikliği nedeniyle bu işlevlerde zorluk yaşayabilirsiniz.

 • Dopaminin motivasyonel etkileri, beyninizin bir görevi nasıl değerlendirdiğini ve yapmaya değip değmeyeceğine karar verme şeklini de etkiler. Araştırmalar, düşük dopamin seviyelerine sahip kişilerin, onu tamamladıkları için alacakları ödülden ziyade, önce görevin zorluğuna bakma eğiliminde olduklarını gösteriyor.

Depresyon: Depresyonun en yaygın semptomlarından bazıları düşük motivasyon ve zevk alamamadır. Bunların hepsi dopamin eksikliği ile ilişkilidir. Depresyonu olan kişilerde de düz bir duygulanım olabilir, bu da fazla duygu göstermedikleri anlamına gelir. Bu da düşük dopamin seviyelerine bağlanıyor.

 • Bipolar bozukluğu olan kişilerde, depresif belirtilerden düşük dopamin sorumlu olabilirken, aşırı dopamin mani duygularına neden olur.

Şizofreni: Dopamin’in şizofreni ile yalnızca genel dopamin düzeyine değil, aynı zamanda dopaminin salındığı beyin bölgelerine de bağlı olan ilginç bir ilişkisi vardır. Şizofreninin bazı semptomlarına dopamin eksikliği neden olurken, diğerlerine aşırı nörotransmitter neden olur.

 • Düşük dopamin, zayıf çalışma belleği, zevk eksikliği, konuşma ve konuşmayı işlemede sorun ve sosyal geri çekilme dahil olmak üzere şizofreni ile ilişkili bilişsel eksikliklerin çoğunda bir faktördür. Bunlara şizofreninin “negatif” semptomları denir, çünkü tipik beyin fonksiyonlarının kaybına işaret ederler.
 • Yüksek dopamin, birçok kişinin şizofreninin alamet-i farikası olarak gördüğü sanrılara ve halüsinasyonlara neden olur. Bunlar “olumlu” belirtilerdir çünkü tipik bir beyinde olmayan bir şey olur.

Madde Kullanım Bozukluğu/Bağımlılığı: Amfetaminler, kokain ve benzeri ilaçlar, nöronların bir kerede büyük miktarlarda dopamin salmasına neden olur. Eroin gibi diğer uyuşturucular dopamini taklit ederek reseptörlerin gerçekte olduğundan daha fazla dopamine sahip olduklarını düşünmelerine neden olur. Sonuç olarak, madde bağımlılığına ve bağımlılığa yol açabilecek bir dopamin hücumunun coşkulu duygularını özlemeye başlarsınız.

 • Uyuşturucular dopamin üretimini bozduğu için, uyuşturucuları kötüye kullanan kişiler, ilacın etkisi altında olmadıkları sürece ortalıkta dolaşacak kadar dopamine sahip değildirler. Uyuşturucu da kullanmadıkça artık hiçbir şeyden zevk alamayacaklarını hissetmeye başlarlar.

Dopaminin Vücuttaki Rolü Nedir?

Dopamin birçok vücut fonksiyonunda rol oynar. Bir nörotransmiter olarak, dopamin şunlarla ilgilidir:

 • Hareket.
 • Hafıza.
 • Keyifli ödül ve motivasyon.
 • Davranış ve biliş.
 • Dikkat.
 • Uyku ve uyarılma.
 • Mod.
 • Öğrenme.
 • Emzirme

Bir hormon olarak, dopamin kan dolaşımınıza salınır. “Savaş ya da kaç” sendromunda küçük bir rol oynar. Savaş ya da kaç tepkisi, vücudunuzun tehlikeden kaçma ihtiyacı gibi algılanan veya gerçek stresli bir duruma verdiği tepkiyi ifade eder.

Dopamin ayrıca:

 • Kan damarlarının gevşemesine (düşük dozlarda vazodilatatör görevi görür) veya büzülmesine (yüksek dozlarda vazokonstriktör görevi görür) neden olur.
 • Vücudunuzdan sodyum (tuz) ve idrar atılımını artırır.
 • Pankreasınızdaki insülin üretimini azaltır.
 • Gastrointestinal (GI) (bağırsak) içerik hareketini yavaşlatır ve GI astarınızı korur.
 • Bağışıklık sisteminizdeki lenfosit aktivitesini azaltır.

Doğru miktarda dopamine sahipsem nasıl hissedebilirim?

Doğru dopamin dengesine sahipseniz, şunları hissedersiniz:

 • Mutlu.
 • Motive.
 • Uyarı.
 • Odaklanmış

Dopamin seviyem düşükse nasıl hissedebilirim?

Düşük dopamin seviyeniz varsa, şunları hissedebilirsiniz:

 • Yorgun.
 • motivasyonsuz
 • Mutsuz.

Ayrıca şunlara sahip olabilirsiniz:

 • Hafıza kaybı.
 • Ruh hali.
 • Uyku sorunları.
 • Konsantrasyon sorunları.
 • Düşük bir cinsel dürtü.

Dopamin seviyem yüksekse nasıl hissedebilirim?

Yüksek bir dopamin seviyeniz varsa, şunları hissedebilirsiniz:

 • öforik.
 • Enerji dolu.
 • Yüksek bir cinsel dürtü.

Yüksek dopamin seviyelerine sahip olmanın olumsuz tarafı şunları içerir:

 • Uyumakta güçlük çekiyorum.
 • Zayıf dürtü kontrolüne sahip olmak.
 • Daha agresif olmak.

İlginizi Çekebilir 👇

👉 Paranoid Kişilik Bozukluğu (Paranoya) Nedir?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu