Yaşam

Dudakta Uçuk Nasıl Geçer? Uçuk Hangi Vitamin Eksikliğinden Neden Çıkar?

Dudakta Uçuk Nasıl Geçer? Uçuk Hangi Vitamin Eksikliğinden Neden Çıkar?. Belli dönemlerde insan vücudunun farklı yerlerinde uçuk rahatsızlığı ile karşı karşıya gelinebilmektedir. Hal Böyle olunca en çok merak edilenlerden biri de uçuk neden çıkar? Uçuk Kaç gün Sürer? Uçuğa Ne İyi Gelir? Gelin birlikte tüm merak edilenleri öğrenelim..

Dudakta Çıkan Uçuk Nedir?.

En sık görülen cilt hastalıklarından olan uçuk neden çıkar, uçuk nedir? merak edilmekte. Hemen hemen her insanın bir kez dahi yaşadığı uçuk sıklıkla dudakta çıkmaktadır. Bununla birlikte vücudun tüm bölgelerinden kısmen olsa rastlanan uçuk geçici bir durumdur. Dudakta çıkan uçuk bulaşıcı bir virüsten meydana gelir. Uçuğa sebep olan Herpes Simpleks virüsü günümüzde oldukça yaygın olan enfeksiyonlardan biridir. Uçuk, genellikle bağışıklılık sistemi zayıf kişilerde görülür..

uçuğa neden olan herpes simplex adlı virüsün deriye bulaşmasıyla oluşan viral bir enfeksiyondur. Uçuğa neden olan bu virüs bir bölgeye yerleştiğinde tekrar edebilir ve ömür boyu da sürebilir ara ara çıkabilir yani tekrar edebilir. Virülü bölgeye dokunulduğunda eğer farklı yere de dokunuyorsak o bölgeye de virüsü taşıyabilir bu yüzden dikkat etmekte yarar vardır..


Uçuk Neden Olur?.

Uçuğa neden olan bir çok faktör olabilmektedir ve bu durumu tek bir nedene bağlamak doğru değildir o yüzden dediğimiz gibi bir çok nedeni olabilmektedir..

Uçuğa neden olan birden fazla neden olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse korunmasız cinsel ilişki bu duruma eden olabilmektedir. Eğer karşı tarafta böyle bir virüs varsa bu virüsün diğer kişiye de geçmesi muhtemeldir. Kadınlarda da belirli dönemlerde hormonlar değişiklik gösterdiği için özellikle genital bölgede uçuk oluşabilmektedir. Bu uçuğun oluşma nedenlerinden bir tanesi genital bölgedeki salgıların değişmesi olabilmektedir..

Uçuğun nedenlerinin bir diğeri ise bağışıklıkla ilgilidir. Bağışıklık sistemi düştüğünde virüsün vücuda yerleşmesi daha kolay bir hale gelmektedir. Bunun dışında tabi ki stres, anksiyete ve korkular uçuğa neden olmaktadır. Bu tarz duygusal durumlar kişinin bağışıklığını düşürdüğünden virüsün vücuda yerleşmesini kolaylaştırmaktadır. Uçuğun nedenini tam olarak öğrenmek için öncelikli olarak her zaman bir uzmana başvurmakta fayda vardır. Yapılacak test ve tetkiklerle asıl neden ortaya çıkarılabilmektedir..


Uçuk Nasıl Geçer, Uçuğa Ne İyi Gelir?.

Uçuk nasıl geçer, uçuk tedavisi çeşitli şekillerde uygulanmaktadır. Bunların yanı sıra uçuğun bulunduğu bölge uygulanacak tedavide değişiklikler ve farklılıklar göstermektedir. Fakat net olarak belirlenmiş kesin bir tedavi henüz yoktur. Lokal olarak uygulanabilecek antibiyotiklerle virüsün etkisi azaltılmaktadır. Virüs kişinin vücudunda yer alan sinir hücrelerinin gövde kısmında kalarak vücudun savunmasız ve zayıf olduğu bir anda ortaya çıkarak kendini göstermektedir..

Bu noktada kişinin öncelikli olarak bağışıklık sistemini güçlendirmesi gerekmektedir. Bağışıklık sistemini düşürecek stres ve korkulardan uzak durması gereklidir. Uçuğa ne iyi gelir,  uçuğa uygulanacak lokal tedaviler yer almaktadır. Bu noktada kremler ve haplar tedavi sırasında uygulanabilmektedir. Bu tedavilerin uygulanabilmesi için virüs için uygun antibiyotik tercih edilmelidir. Uzman bir hekim tarafından önerilmesi doğrudur..

Uçuk eğer senede birkaç defa çıkıyorsa antiviral tedaviler uygulanabilmektedir. Uçuk ilerlemeden ve vücuda yayılmadan mutlaka tedavi edilmesi ve uzman hekim tarafından teşhisin konulması gerekmektedir. Uçuk genelde bulaşıcı olduğundan kişilerin genel hassasiyete özen göstermeleri gerekmektedir..


Uçuk Belirtileri Nelerdir?.

– Dudak kenarlarında Karıncalanma.
– Dudakta veya etrafında kaşınma
–  Boğaz ağrısı
– Ateş
– Yorgunluk.
– Kas ağrıları
– Baş ağrısı
– Boyun lenf bezlerinde şişlik
– Yutma sırasında ağrı
– Ağızda Yanma, acı ve ağrı hissi
– Boğaz ağrısı, ateş
– Yorgunluk, kas ve eklem ağrıları
– Boyun lenf bezlerinde şişlik
– Sinirlilik hali
– Yutmada güçlük.
– Stres
– Enfeksiyonlar
– Hormonal değişimler


Uçuk Semptomları Neler?.

Uçuk genellikle birkaç aşamadan geçer:

Karıncalanma ve kaşıntı. Çoğu insan, küçük, sert, ağrılı bir nokta belirmeden ve kabarcıklar çıkmadan önce bir gün kadar dudak çevresinde kaşıntı, yanma veya karıncalanma hisseder..

Kabarcıklar. Küçük sıvı dolu kabarcıklar tipik olarak dudaklarınızın kenarları boyunca patlar. Bazen burun veya yanak çevresinde veya ağız içinde ortaya çıkarlar.

Sızma ve kabuklanma. Küçük kabarcıklar birleşebilir ve sonra patlayabilir, sızan ve kabuklanan sığ açık yaralar bırakabilir.


Evde Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Daha önce uçuk geçirdiyseniz, belirtileri biliyorsunuzdur. Karıncalanma ile başlar, ardından dudağınızın kenarı veya ağzınızın köşesi yanmaya başlar. Sonra kırmızı yara belirir. Birkaç gün sonra deri ayrılır ve kabuklanır. 2-4 hafta içinde kaybolur. Uçuklara veya ateş kabarcıklarına bir virüs neden olur ve tedavisi yoktur. Uçuk oluşumunu gördüğünüzde, hemen ondan kurtulmak istersiniz. Uçuk oluşan insanların büyük kısmı doktora gitmeye gerek duymaz. Uçuk korkutucu bir hastalık değildir.

Ağrıyı hafifletmek ve uçukların iyileşirken daha güzel görünmesini sağlamak için evde yapabileceğiniz bazı şeyler var. Buz veya aloe vera kullanmaktan ilaç dolabınızdaki ağrı kesici ilaçları kullanmaya kadar birçok seçenek mevcut. Uçuk acısını yatıştırmak için evde yapabileceğiniz pek çok şey var,

Buz. Ağrıyana soğuk kompres uygularsan ağrıyı uyuşturabilirsin.

Doğrudan cildinize buz koymayın. Bu cildinize zarar verebilir.

Ağrı kesiciler. Uçuk gerçekten açırsa, asetaminofen gibi reçetesiz satılan bir ağrı kesici kullanarak biraz rahatlayabilirsiniz.

Reçetesiz satılan kremler. Eczanede uçuğun ağrısını azaltmaya veya iyileşirken cildin yumuşak kalmasına yardımcı olabilecek ilaçlar var mı diye sorun.

Reçeteli ilaçlar. Uçuklara bir virüs neden olduğu için, doktorlar daha hızlı iyileşmenize yardımcı olmak için antiviral bir ilaç önerebilir. Uçuk tedavisinde kullanılan antiviral ilaçlar arasında Aklovir krem (Zovirax), valasiklovir (Valtrex), famsiklovir (Famvir) ve pensiklovir (Denavir) bulunur.

Güneş kremi. Güneşin sıcaklığı uçuğunuzu alevlendirebilir. Güneşin altındayken güneş kremi kullanmak bu etkiyi önleyebilir.

Aloe vera jeli. Güneş yanığı için kullanılan aloe vera jel, uçuğun iyileşmesine yardımcı olabilir. Laboratuvar araştırması, jelin herpes simpleks dahil virüslerle savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Limon otu. Bazı araştırmalar, limon otu özünün uçukların da iyileşmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Çayağacı yağı. Bazı araştırmalar, bu güçlü kokulu yağın uçuğun daha çabuk iyileşmesine yardımcı olduğunu göstermiştir.

Nane yağı. Araştırmalar, nane yağının uçuklarla mücadelede etkili olduğunu bulmuştur.

Bal. BMJ Open’da yayınlanan yakın tarihli bir araştırmaya göre, arılar tarafından üretilen tıbbi sınıf kanuka balı, uçuk tedavisi kadar topikal ilaç kadar etkilidir.

C vitamini ve E vitamini. Bu vitaminlerin her ikisinin deuçuklarla savaştığı gösterilmiştir Çalışmalar, C vitamininin uçuklara neden olan virüs olan herpes simpleks virüsünü etkisiz hale getirebileceğini göstermiştir. Diğer araştırmalar, E vitamininin uçukların iyileşmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Stresinizi azaltın. Stres seviyenizi düşürmek için adımlar atmak, uçukların önlenmesine yardımcı olabilir. Meditasyon veya derin nefes egzersizlerini deneyin.

Diş macunu. Uçuk üzerine biraz diş macunu sürmek, su topunun daha hızlı kurumasına yardımcı olur. Bununla birlikte, diş macunları cildinizi tahriş edebilecek çok çeşitli başka bileşenler içerir ancak diş macunu uygulamanın uçuklara neden olan herpes simpleks virüsü (HSV-1) ile savaştığını gösteren hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Tuz. Tuz, uçuğunuzdaki nemi çekmeye yardımcı olabilir, böylece virüs gelişemez, ancak cildinize de acı verebilir.

Vazelin. Vazelin gibi bir petrol jeli uçuğu iyileştirmez, ancak dış tahriş edici maddelere karşı koruyucu bir tabaka sağlayabilir ve etkilenen cildi yumuşak tutarak çatlama olasılığını azaltır.

Çay poşeti. Soğuk, kullanılmış bir çay poşetini doğrudan uçuğun üzerine yerleştirmek ve 15 dakika kadar orada bırakmak iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilir. Yine de virüsü öldürmek için hiçbir şey yapmaz.

Alkol/Cadı Fındığı. Uçuğa alkol sürmek veya cadı fındığı kullanmak uçuğun kurumasına yardımcı olacaktır, ancak ikisinin de onu iyileştirdiği klinik olarak kanıtlanmamıştır. Her ikisi de doğal büzücülerdir, bu nedenle uygulandığında acı verir. Kabarcığı kurutduğunuzda, çatlayabileceğini ve göze hoş görünmeyen bir şekilde ağlamaya neden olabileceğini ve iyileşmesinin potansiyel olarak daha uzun sürebileceğini unutmayın.

Vanilya Özü. Birçok insan uçuğun üzerine biraz vanilya özü sürerek uçuğa iyi geldiğine yemin eder. Saf vanilya özü alkol bazlıdır, bu nedenle alkol veya cadı fındığına benzer şekilde büzücü olarak çalışır. Uçuk kuruyabilir ama iyileşmez.

Lizin Açısından Zengin Gıda / Lizin Takviyeleri. Hindi gibi lisin içeriği yüksek yiyecekler yemek, takviye almak veya lizin bazlı bir merhem uygulamak uçuk virüsünün çoğalmasını ve ilerlemesini önlemeye yardımcı olabilir.

Lizin, vücudunuzun hayatta kalması için ihtiyaç duyduğu temel bir amino asittir. Herpes simplex 1 virüsünün büyümesi için başka bir amino asit olan arginin ihtiyacı vardır. Daha fazla lizin aldığınızda, arginin emilimi azalır, böylece virüsün gelişmesi için daha az arginin bırakılır.


Uçuklarla Ne Yapılmamalı?

Bazı alışkanlıklar veya davranışlar bir uçuk salgınını tetikleyebilir veya vücudunuzun başka bir yerinde yeni uçukların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Tetikleyicilerden kaçının. Plajda sıcak, güneşli bir gün geçiriyorsanız veya çok fazla stresin uçuklara neden olduğunu biliyorsanız, yapabildiğiniz zaman bu durumlardan uzak durmaya çalışın. Onu kendi yolunda durdurabilir veya en azından daha da kötüye gitmesini önleyebilirsiniz.

Dokunmayın. Uçuğunuza sık sık dokunursanız, virüsü vücudunuzun başka bir yerine yayabilirsiniz. Bu sadece salgını daha da kötüleştirecek. Ellerinizi ağzınızdan uzak tutun ve özellikle yüzünüze dokunduğunuzda ellerinizi sık sık yıkayın.

Yaralar partlatmayın. Virüs büyük olasılıkla uçuk göründükten sonra ve iyileşmeden önce yayılır. Yaraların patlaması, virüsü vücudunuzun diğer bölgelerine yayabilir.

Oral seks yapmayın. Uçuğunuz olduğunda, üreme organları da dahil olmak üzere vücudun diğer bölgelerine yayabilirsiniz.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Uçukların Nedenleri Nelerdir?

 • Uçuklara, herpes simpleks adı verilen yaygın bir virüs neden olur.
 • Çoğu insan bebekken veya çocukken virüse maruz kalır.
 • Kalıcı bir tedavisi yoktur.
 • Bir kez maruz kaldığınızda, genellikle uçuklara veya diğer semptomlara neden olmasa bile, her zaman sisteminizdedir.
 • Herpes simpleks yakın temasla yayılır.
 • Uçuğu olan birini öpersen ya da yüzüne dokunursan ve sonra kendi yüzüne dokunursan virüsü kapabilirsin.
 • Dudak kremi, çatal, kupa veya tıraş bıçağı olan biriyle paylaşarak da herpes simpleks virüsünü kapabilirsiniz.
 • Virüsü büyük olasılıkla aktif bir uçuk olan birinden kaparsınız, ancak bir yara veya su toplaması göstermeyen birinden de virüs bulaşabilir.
 • Virüs ayrıca gözlere veya cinsel organlara da yayılabilir.
 • Örneğin, enfekte bir kişiden ellerinize tükürük aldıktan sonra gözlerinizi ovuşturursanız veya uçuk olan birisi ile oral seks yaparsanız sizde de uçuk oluşabilir.
 • Virüse ilk kez maruz kaldığınızda, uçuk almanız muhtemeldir.
 • Bir veya iki hafta sonra kendi kendine geçer. Sonra virüs vücudunuzda uykuda kalır.
 • Bir daha asla uçuk salgınına sahip olmayabilirsiniz, ancak çoğu insan tekrar uçuk yaşar.

Salgını daha olası kılan bazı şeyler şunlardır:

 • Soğuk algınlığı veya başka bir hastalık
 • Ateş
 • Stres
 • Çok fazla güneş

Ne zaman doktora görünmeli?

Uçuklar genellikle tedavi olmaksızın geçer.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuza görünün:

 • Zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz varsa
 • Uçuklar iki hafta içinde iyileşmezse
 • Belirtiler şiddetliyse
 • Uçuklarınız sık sık tekrarlanıyorsa
 • Gözlerinde tahriş hissediyorsanız

İlginizi Çekebilir 👇

👉 Aklovir Krem Ne İşe Yarar?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu