Gündem

Dünya Emekçi Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı? İlk Kutlama

Dünya Emekçi Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı? İlk Kutlama. Dünya Kadınlar Günü’nün amacı,  kadınların karşılaştığı sosyal, politik, ekonomik ve kültürel sorunlara dikkat çekmek ve tüm bu alanlarda kadınların ilerlemesini savunmaktır. Dünya Kadınlar Günü ilk olarak 19 Mart 1911’de kutlandı.

Kutlama organizatörlerinin belirttiği gibi, “Amaca yönelik işbirliği yoluyla, kadınların ilerlemesine yardımcı olabilir ve dünyanın her yerindeki ekonomilere sunulan sınırsız potansiyeli açığa çıkarabiliriz.” Gün genellikle cinsiyetlerinin ilerlemesine önemli katkılarda bulunan kadınları tanımak için de kullanılır.

Dünya Kadınlar Günü’nü İlk Kim Kutlamaya Başladı?

Birinci Dünya Kadınlar Günü’nde bir milyon kadın ve erkek kadın haklarını desteklemek için yürüyüş yaptı. Uluslararası Kadınlar Günü fikri, Amerika Sosyalist Partisi tarafından ilan edilen 28 Şubat 1909 Amerika Ulusal Kadınlar Günü’nden ilham aldı .

Ertesi yıl, Sosyalist Enternasyonal Danimarka’da bir araya geldi ve delegeler, Dünya Kadınlar Günü fikrini onayladı. Ve böylece ertesi yıl, ilk Dünya Kadınlar Günü –ya da ilk adıyla Dünya Emekçi Kadınlar Günü – Danimarka, Almanya, İsviçre ve Avusturya’da mitinglerle kutlandı. Kutlamalar genellikle yürüyüşler ve diğer gösterileri içeriyordu.

İlk Dünya Kadınlar Günü’nden bir hafta sonra bile, Üçgen Gömlek Elbisesi Fabrikası Yangını New York’ta çoğu genç göçmen kadın olmak üzere 146 kişiyi öldürdü . Bu olay, endüstriyel çalışma koşullarında birçok değişikliğe ilham verdi ve ölenlerin hatırası, o noktadan itibaren Uluslararası Kadınlar Günlerinin bir parçası olarak sık sık dile getirildi.

Özellikle ilk yıllarda Dünya Kadınlar Günü, çalışan kadın haklarıyla bağlantılıydı.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu