Bilgi Arşivi

Dünyada En Yüksek IQ’ya Sahip İlk 10 Kişi

Dünyada En Yüksek IQ’ya Sahip İlk 10 Kişi. IQ testleri uzun zamandır bilimsel olarak ‘puan’ vermenin ve bir kişinin zekasını belirlemenin en popüler yollarından biri olmuştur. Fransız psikolog Alfred Binet, Victor Henri ve Théodore Simon tarafından 20. yüzyılın başlarında yapılan istihbarat araştırması, 1905’te Binet-Simon testinin başlatılmasına yol açtı.

Dünyada En Yüksek IQ’ya Sahip İlk 10 Kişi

IQ Testi bir çocuğun zihinsel yaşını tanımlamak ve küçük çocukları köklendirmek için tasarlandı. okulda başarılı olma ve onları okulda olmayanlardan ayırma olasılığı daha yüksektir. Araştırma yıllar içinde iyileştirildi ve geliştirildi, ancak bu Fransız öncülerin araştırması, modern IQ testi olarak bilinen şeyin temellerini attı. Her ne kadar IQ testi yıllar boyunca, gerçekten zekayı ölçemeyen kusurlu bir metodoloji olduğunu ve kültürel önyargı sergilediğini (Binet-Simon testi Fransa’da tanıtıldığında, kötü yetişen çocuklar) gerçekleştirme olasılığı düşüktür ve okul sisteminden tamamen kaldırılmıştır), bir kişinin eleştirel düşünme, mantık ve problem çözme becerilerini tanımlamak için hala çok yararlı bir araçtır.

Mensa, Prometheus Society ve Mega Society gibi ‘istihbarat’ grupları hala metodolojiye değer veriyor ve modern zamanların en zeki insanlarından bazıları IQ testlerinde yüksek puan aldı. bir kişinin eleştirel düşünme, mantık ve problem çözme becerilerini tanımlamak için hala çok yararlı bir araçtır. Mensa, Prometheus Society ve Mega Society gibi ‘istihbarat’ grupları hala metodolojiye değer veriyor ve modern zamanların en zeki insanlarından bazıları IQ testlerinde yüksek puan aldı. bir kişinin eleştirel düşünme, mantık ve problem çözme becerilerini tanımlamak için hala çok yararlı bir araçtır. Mensa, Prometheus Society ve Mega Society gibi ‘istihbarat’ grupları hala metodolojiye değer veriyor ve modern zamanların en zeki insanlarından bazıları IQ testlerinde yüksek puan aldı.


10. James Woods (1947 -): IQ 180

Çoğumuz Hollywood’u düşündüğümüzde, ‘dahi’ kelimesi genellikle film işi imajımızı etkilemez. Ancak, Tinseltown’da çalışan en az bir deha var. Aktör James Woods, filmi ve TV çalışmaları ile ünlüdür, ancak yaşamda neredeyse farklı bir yol izledi. Woods çok yetenekli bir lise öğrencisiydive SATS’sında olağanüstü puanlar kazandı.

Prestijli Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) burs teklif edildi, ancak lisans eğitimi görürken oyunculuk böceği tarafından ısırıldı. Öğrenci tiyatro grubunun aktif bir üyesi olan Woods, üniversiteye giderken birkaç oyunda yönetti ve rol aldı ve mezuniyetinden önce oyunculuk hayalini sürdürmek için ayrıldı. Woods seçtiği alanda açıkça mükemmelleşti, ancak akademide kaldığında nerede olabileceğini görmek ilginç olurdu.


9. Bobby Fischer (1943-2008): IQ 180

Bobby Fischer dünyayı şok eden bir Amerikan satranç dahisi idi. İlk olarak 6 yaşında bir satranç toplayan FIscher’ın hemen oyunla birlikte alındığı söylendi. Satranç teorisini oynamak ve öğrenmekle tamamen dalmıştı ve bulabileceği oyun hakkında herhangi bir kitap ya da yazı yuttu. Fischer, okul çalışmalarını satranç üzerine yoğunlaşmayı ihmal etti ve 15 yaşına gelindiğinde, Grandmaster unvanını elde eden en genç kişi oldu. Kendinden emin, havalı ve inkar edilemez yetenekli Fischer, Amerikalı bir sansasyondu, ancak 1972’de Dünya Satranç Şampiyonasında dünya çapında ün kazandı. Soğuk Savaşın zirvesinde Fischer, İzlanda’daki Reykjavík’te hüküm süren SSCB şampiyonu Boris Spassky’ye karşı oynadı. Soğuk Savaş gerginliği ve siyasi sonuçlar, onu tarihin en büyük satranç maçı yaptı (Henry Kissinger, o zamanki Dışişleri Bakanı, görünüşe göre kişisel olarak Fischer’i maçtan önce birkaç kez telefon ederek kesinlikle oynayacağından emin olmak için telefon etti) ve Fischer galip geldi. Fischer, olağanüstü hafızasıyla da tanınıyordu.

1970 yılında bir turnuvanın tamamlanmasının ardından Fischer’ın yarışmada oynadığı yirmi iki maçın hareketlerini hatırlayabildiği söyleniyor; bunların hepsi 1000. Ayrıca, ikisinin 15 yıl önce oynadığı bir hız oyununu tekrarladığında büyük usta Evgeni Vasiuko’yu şok ettiği söyleniyordu. 1972 şampiyonasının ardından Fischer halkın gözünden çekildi ve halka açık rekabetçi maçları oynamayı reddetti. Kendi becerisi (ve koca) tarafından yüklenen Fischer’in, zamanına layık başka rakipleri dikkate almadığı belirtildi. 1992’de bir rövanşta Spassky oynamasına rağmen, olay Fischer’in Yugoslavya’da oynayarak Birleşmiş Milletler ambargosuna meydan okuması gerçeğini gölgede bıraktı. Kendini ABD’den etkili bir şekilde sürgüne gönderen Fischer, ülkelerin etrafında sıçradı ve Amerikan karşıtı ve Yahudi karşıtı ifadeler alenen vokal yaptı. Ne yazık ki, sonraki yıllarındaki bu düzensiz davranış, Fischer’ın genç bir adam olarak gösterdiği inkar edilemez deha ve yeteneği gölgede bıraktı.


8. Marilyn vos Savant (1946 -): IQ 186

Guinness Rekorlar Kitabında, 1990’da emekli olmadan önce ‘En Yüksek IQ’ altında listelenen son kişilerden biri, Marilyn vos Savant bir süpergeniusun klişeleşmiş görüntüsü gibi bir şey değildir. Savant’ın ebeveynleri aklını erken yaşlardan itibaren tanıdı ve 10 yaşındayken Stanford-Bidet testine girdi, 228 puan aldı. Ancak, ebeveynleri, normal bir çocukluk elde etmek için çocuklarının rekor kırma puanını kamuya açıklamamayı seçti ( tekrar bir yetişkin olarak test edin, 186 yetişkin IQ verir). Savant erken yaştan itibaren yazmayı severdi ama tutkusunu sürdürmeden önce finansal bir tabana ihtiyacı olduğunu bilecek kadar anlayışlıydı. Aile yatırım işine katılmak için iki yıl sonra üniversiteden ayrılan Savant, sonunda hayallerini takip etmek ve New York’ta tam zamanlı bir yazar olmak için yeterli para kazandı.

Guinness Rekorlar Kitabı, Mega Topluluğundan test puanlarını elde edip aniden ilgi odağı haline getirdiğinde Savant, Omni dergisi için bir IQ testi ve istihbarat sütununun yazarıydı. Savant yeni ünlüsünü beğendi ve açık sözlü, kabarcıklı kişiliği onu talk-show devresinde favori yaptı. 1986 yılından bu yana, Savant, okuyucuların çeşitli sorunlarla ve sınavlarla dehayla iletişim kurduğu ‘Ask Marilyn’ adlı Parade dergisi için çok popüler bir soru ve cevap sütunu yazıyor.


7. Ludwig Wittgenstein (1889-1951): IQ 190 (tahmini)

Amerikalı psikolog Catherine Cox çalışmaya önemli araştırmalar yaptı dehası ve IQ ile ilgili konular. 1926’da Cox, tarih boyunca “en seçkin erkek ve kadınların” hangisinin en yüksek IQ puanlarına sahip olabileceğini belirlemek için bir tarihölçüm çalışması yaptı. Okul sıralamaları, üretilen iş türü, diğer insanlardan fıkralar vb. Gibi biyografik veriler kullanarak Cox, 1450-1850 yılları arasında hayatta olan çok çeşitli farklı filozoflara, bilim adamlarına, yazarlara, devlet adamlarına ve sanatçılara baktı. Sonuçlar Cox’un kendi kabulü ile sadece bir yaklaşımla, en yüksek IQ seviyesine sahip tarihsel figür (sapmış IQ’ları dikkate alınarak, yani tahmini rakamı o kişinin yaş grubundaki diğerleriyle karşılaştırmak) 190 ile Ludwig Wittgenstein idi. Avusturya doğumlu Wittgenstein, büyük modern filozoflardan biri ve mantığa yaklaşımı olarak kabul edilir, matematik ve dil felsefenin analiz edilme ve tartışılma biçimini sonsuza dek değiştirdi. Hayattayken çok az eser yayınlamış olmasına rağmen, el yazmaları koleksiyonu (‘Felsefi Soruşturmalar’ olarak adlandırılan bir baskı olarak yayınlanmıştır) tartışmasız modern felsefenin en önemli eserlerinden biridir.

Wittgenstein, geleneksel Batı felsefi yaklaşımına ve dil ile bilimin analitik araçlar olarak nasıl kullanılabileceğine meydan okudu ve felsefeyi gerçekten değiştiren ve meydan okuyan birkaç modern figürden biri. Depresyon nöbetleri geçirmesine rağmen, Wittgenstein eksantrik, karizmatik bir figür ve zorlayıcı, tutkulu bir öğretmendi. el yazmaları koleksiyonu (‘Felsefi Soruşturmalar’ adı verilen bir baskı olarak yayınlanmıştır) tartışmasız modern felsefenin en önemli eserlerinden biridir. Wittgenstein, geleneksel Batı felsefi yaklaşımına ve dil ve bilimin analitik araçlar olarak nasıl kullanılabileceğine meydan okudu ve felsefeyi gerçekten değiştiren ve meydan okuyan birkaç modern figürden biri. Depresyon nöbetleri geçirmesine rağmen, Wittgenstein eksantrik, karizmatik bir figür ve zorlayıcı, tutkulu bir öğretmendi. el yazmaları koleksiyonu (‘Felsefi Soruşturmalar’ adı verilen bir baskı olarak yayınlanmıştır) tartışmasız modern felsefenin en önemli eserlerinden biridir. Wittgenstein, geleneksel Batı felsefi yaklaşımına ve dil ile bilimin analitik araçlar olarak nasıl kullanılabileceğine meydan okudu ve felsefeyi gerçekten değiştiren ve meydan okuyan birkaç modern figürden biri. Depresyon nöbetleri geçirmesine rağmen, Wittgenstein eksantrik, karizmatik bir figür ve zorlayıcı, tutkulu bir öğretmendi.


6. Garry Kasparov (1963 -): IQ 190

Şimdiye kadar yaşamış en büyük satranç oyuncularından biri olarak kabul edilen Garry Kasparov22 yaşındayken dünya satranç şampiyonu unvanını kazandı. 1986 ve 2005 yılları arasında Kasparov 228 ay boyunca 225’i, dünyanın bir numaralı satranç oyuncusu olarak sıraladı. 1997’de Kasparov, IBM’in satranç süper bilgisayarı Deep Blue’ya karşı ünlü oynadı ve kaybetti.

Maç dünyanın her yerinden büyük medya yayınları aldı, ancak Kasparov daha sonra bilgisayar adına insan müdahalesinin olduğunu iddia etti. Kasparov, IBM’den maç için makinenin günlüklerini yayınlamasını istedi ve aynı zamanda bir rövanş istedi, ancak IBM Deep Blue programını reddetti ve sildi (ancak şirket sonunda günlükleri Internet’te yayınladı). Şimdi emekli olan Kasparov, şiddetli aklını siyasete çevirdi. Birleşik Sivil Cephe hareketinin oluşturulması,


5. Christopher Langan (1952 -): IQ 195 ve 210 arasında

“Amerika’nın en zeki adamı” seçilmesine rağmen Christopher Langançoğu dahi tarafından tipik olarak zevk alan bir yaşam şekli yoktu. Yoksulluk içinde doğmuş ve üvey babası tarafından erken yaşta fiziksel olarak istismar edilmiş olan Langan, 4 yaşına kadar okumayı öğretmiş ve okuldayken birkaç not atlamıştır. Lise yıllarını ateşli bir bireysel çalışma ile uğraştı (halter yanı sıra – kötü niyetli üvey babasını 14 yaşında asla geri dönmediğini gösterdi) ve uyku sırasında uyuduğunu iddia etmesine rağmen mükemmel bir SAT puanı aldı. sınav. Finansal nedenlerden ötürü üniversiteden ayrıldı ve yetişkin hayatının çoğunu boş zamanlarında evrenin Bilişsel-Teorik Modeli – her şeyin yaratılması hakkında bir teori – üzerinde çalışırken manuel emek işleriyle geçirdi. Langan, Amerikan televizyonunda IQ testi yaparken medyanın dikkatini çekti ve testi yapan nöropsikolog listelerden tamamen puan aldığını belirtti.

Pop psikoloji yazarı Malcolm Gladwell 2008 yılında Outliers adlı kitabında Langan’la röportaj yaptı ve sosyal becerilerinin eksikliği ve yetersiz yetiştirilme nedeniyle yaşam potansiyeline asla ulaşmadığını önerdi. Bununla birlikte, Langan’ın evren hakkındaki çalışmaları ve teorileri akademisyenler tarafından sert eleştirilerle karşı karşıya kaldı ve röportajlarda küstah kişiliği, birçok kişinin onu kendi hype’lı bir adam olmakla suçladığını gördü (kendisini Darwin ve Einstein ile karşılaştırdı ve IQ’larının “ Tuvalette”). Pop psikoloji yazarı Malcolm Gladwell 2008 yılında Outliers adlı kitabında Langan’la röportaj yaptı ve sosyal becerilerinin eksikliği ve yetersiz yetiştirilme nedeniyle yaşam potansiyeline asla ulaşmadığını önerdi. Bununla birlikte, Langan’ın evren hakkındaki çalışmaları ve teorileri akademisyenler tarafından sert eleştirilerle karşı karşıya kaldı ve röportajlarda küstah kişiliği, birçok kişinin onu kendi hype’lı bir adam olmakla suçladığını gördü (kendisini Darwin ve Einstein ile karşılaştırdı ve IQ’larının “ Tuvalette”). Pop psikoloji yazarı Malcolm Gladwell 2008 yılında Outliers adlı kitabında Langan’la röportaj yaptı ve sosyal becerilerinin eksikliği ve yetersiz yetiştirilme nedeniyle yaşam potansiyeline asla ulaşmadığını önerdi. Bununla birlikte, Langan’ın evren hakkındaki çalışmaları ve teorileri akademisyenler tarafından sert eleştirilerle karşı karşıya kaldı ve röportajlarda küstah kişiliği, birçok kişinin onu kendi hype’lı bir adam olmakla suçladığını gördü (kendisini Darwin ve Einstein ile karşılaştırdı ve IQ’larının “ Tuvalette”).


4. Kim Ung-Yong (1962 -): IQ 210

Eski Koreli çocuk dahisi Kim Ung-Yongçok ilginç bir hayat sürdü. Kim 3 yaşında çeşitli dillerde okuyup iletişim kuruyordu. 4 yaşındayken, Japon televizyonunda karmaşık matematik problemlerini çözüyordu ve hala çocukken Guinness Rekorlar Kitabında ‘En Yüksek IQ’ olan kişilerden biri olarak listelendi. Yaşının çoğu insan liseye giderken NASA’da çalışıyordu ve hala gençken Fizikte doktora yaptı. Ne yazık ki, Kim’in biçimlendirici yıllarında katlandığı rollercoaster yaşam tarzı, diğer insanlarla bağlantı kurmaya çalışırken onu çok mutsuz etti. İlgi odağı olmaktan bıkmış, Kore’ye döndü, ilk, orta ve lise diplomalarını aldı (hepsini çocukken atladı, ancak yetişkin olarak kazanmak için sadece 2 yıl sürdü),


3. Christopher Hirata (1982 -): IQ 225

Christopher Hirata 30 yaşında daha fazlasını başardı çoğu akademisyen ve dahinin tüm yaşamları boyunca yapmayı umabileceğinden daha fazla. Eski bir çocuk dahisi olan Hirata, 12 yaşına kadar üniversite ve fizikte üniversite düzeyinde derslerde çalışıyordu. 13 yaşındayken, dünyanın en zeki lise öğrencileri için yıllık yarışma olan Uluslararası Fizik Olimpiyatı’nda altın madalya kazandı. Onu en genç Amerikalı yapıyor. 14 yaşında prestijli California Teknoloji Enstitüsü’nde (Caltech) yer aldı ve 22 yaşında Princeton Üniversitesi’nden Fizik Doktorasını tamamladı. Bu süre zarfında, NASA ile tartışılan iddialı bir projede de işbirliği yaptı. Mars’a insan yolculuğunun fizibilitesi. Şimdi Caltech’te astrofizik öğreten Hirata şu anda karanlık enerji ve galaksi kümelenmesini araştırıyor.


2. William James Sidis (1898-1944): Bilinmeyen IQ

Ünlü psikiyatr Boris Sidis’in oğlu William James bir dahi olmak için yetiştirildi. 18 ay New York Times okurken 4 yaşında Latin okuyor ve şiir yazıyordu. Çoğu çocuk dahisinin aksine, William birden fazla yeteneğe sahipti ve birçok farklı alanda mükemmelleşti. Harvard’a kaydolacak en genç insanlardan biri olan William, 11 yaşında okula başladı ve 15 yaşında mezun oldu. Ancak Sidis, akademi yaşam tarzından bıktı ve ilgi odağı olmaktan nefret ediyordu. Saklanmak için geri çekilen Sidis, şehirden şehre taşındı ve takma adlar altında birçok farklı konuda kitap yazdı. Sidis, New Yorker 1937’de eksantrik bir münzevi olarak boyanmış ve yanlış bir sinir krizi geçirdiğini belirten bir maruz kalma makalesi yayımlayana kadar sessiz bir hayat sürdü.

Sidis, 1944’te derginin ona halkın alayını getirdiğini iddia ettiğinde dergiye karşı iftira anlaşması kazandı, ancak aynı yıl bir beyin kanamasından ne yazık ki öldü. Ölümünden sonra Sidis’in kız kardeşi, erkek kardeşinin zekası hakkında birçok abartı yaptı ve IQ’sunun 250 ila 300 arasında olduğunu ve bir günde yeni bir dil öğrenebileceğini belirtti. Her ne kadar bu iddialar reddedilmiş ve kanıtlarla desteklenememiş olsa da, Sidis’in olağanüstü zekâsı yoktu.


1. Terence Tao (1975 -): IQ 220 ile 230 arasında

Terence Taoküçük yaşlardan itibaren harika şeyler vaat eden başka bir dahi. Çocukken Tao, Miraca Gross’un olağanüstü yetenekli çocuklara yönelik araştırmasının 40 konusundan biriydi. 2 yaşına gelindiğinde, Tao konuştu ve temel aritmetik gerçekleştirdi (babasına Susam Sokağı’ndan becerileri öğrendiğini söyledi). 8 yaşında SAT matematik bölümünde 760 (800 üzerinden) puan aldı ve onu sadece iki çocuktan biri yaptı ve 9 yaşındayken üniversite düzeyinde matematik derslerine katıldı.

10 yaşında olan Tao, Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nın en genç katılımcısıydı ve aynı zamanda bronz, gümüş ve altın madalyaların en genç galibi oldu. Tao 21 yaşında doktorasını aldı ve 24 yaşında prestijli California Üniversitesi’nde (UCLA) profesördü. Tao, matematik dünyasında saygın bir figürdür ve araştırması ona özellikle Alanlar Madalyası (2006) ve Bôcher Anıt Ödülü (2002) gibi alandaki en büyük ödüller ve başarılardan bazılarını kazandı. Tao bugüne kadar 250’den fazla araştırma makalesi ve 17 kitap yayınladı.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu