Gündem

Dünyanın En Büyük 10 Gölü

Her yerde göller her zaman geleneksel olarak çok çeşitli nedenlerle ziyaret etmek için harika bir yer olmuştur. Sadece tatil için harika değil, aynı zamanda balık tutma ve doğa yürüyüşü gibi yaş ve cinsiyete bakılmaksızın herkes için her zaman birçok farklı etkinlik mevcuttur.

Aşağıdaki göller toplam yüzey alanlarına göre dünyanın en büyüğüdür.

10 – Büyük Salve Gölü – 28,930 km2

Great Salve Gölü, Kanada’nın Kuzeybatı Toprakları’nda bulunmaktadır ve 2.014 metre derinliğe ulaşan tüm Kuzey Amerika’nın en derin gölüdür. Her ne kadar göl keşfedilmiş ve insanlar yakınlara yerleşmiş olsa da, 1930’lara kadar altın keşfedilene kadar, göl herhangi bir şöhret veya tanınma elde etmemiştir.


9 – Malavi – 30,044 km2

Malavi, Malavi, Mozambik ve Tanzanya arasında paylaşılmaktadır. Diğer tatlı su yerlerinde bulabileceğinizden daha farklı balık türlerinin yaşam alanı olduğunu bildiren raporlar nedeniyle Mozambik hükümeti bu nedenle istismar edilmesini önlemek için bir rezerv ilan etti.


8 – Büyük Ayı Gölü – 31,080 km2

Birçok büyük göl ABD ve Kanada sınırında yer alıyor. Büyük Ayı Gölü sadece Kanada’da bulunan en büyük göldür. Göl yılın 8 ayı boyunca donmuş olsa da, bu durum ticari olarak avlanmasını engellemez. Bölgede bu başarıya yardımcı olacak beş balıkçı kulübesi bulunmaktadır.


7 – Baykal – 31,500 km2

Rusya’daki Baykal Gölü’nün ünlü olduğu iddia ediliyor. 25 milyon yıllık olduğuna inanılıyor ve onu dünyanın en eski gölü yapıyor. Ayrıca, tüm dünya yüzey tatlı suyunun yaklaşık% 20’sini donmamış olarak içerir. 1.642 metre derinliğe ulaşmak, onu gezegendeki herhangi bir yerdeki en derin göl yapar. Bu gölün içinde ve çevresinde 1.700’den fazla farklı hayvan ve bitki evi yapıyor ve bunların 2 / 3’ü başka hiçbir yerde bulunamıyor. 1996 yılında Baykal’ın UNESCO Dünya Mirası listesine girmesinin nedenlerinden biri de budur.


6 – Tanganyika – 32,893 km2

Bu göl dört ülkeye yayılmıştır ve en uzun tatlı su gölü olarak kabul edilmektedir. Tahminler, ikinci en derin göl ve tatlı su içeren ikinci en büyük göl olduğunu belirtiyor. Listede 7 numara her iki açıdan da göle atıyor. Tanganyiki Gölü’nde balık tutmak, göl kenarında yaşayan milyon kişiden biri ise, bir kişinin diyetindeki proteinin yaklaşık% 25-40’ını sağlar.


5 – Michigan – 58.000 km2

Michigan tamamen ABD’de bulunan tek “Büyük Göl” dür, diğer dördü Kanada sınırını geçer. Bu, Michigan Gölü’nün, sadece bir ülkede bulunan yüzey alanına göre en büyük göl olmasını sağlar.


4 – Huron – 59.600 km2

Huron gemiler için bir göl değil. Tarihi boyunca 1.000’den fazla gemi enkazı kaydedilmiş olsa da, bu durum bölgede zaman zaman meydana gelen kısır fırtınalara atfedilebilir. Bu göl aynı zamanda bir tatlı su gölü bulunan en büyük ada olan Manitoulin Adası’na da ev sahipliği yapıyor.


3 – Victoria – 69.485 km2

1858 yılında keşfedilen ve Kraliçe Victoria‘nın adını taşıyan bu göl, listedeki diğerlerine göre nispeten genç. Geçmişte, Victoria’nın iklim değişikliğinden dolayı içerdiği tüm suyu en az üç kez kaybettiğine inanılıyor. (Özellikle önceki buzul çağları)


2 – Superior – 82.414 km2

Burada Birleşik Devletler’deki tüm Büyük Göllerin en büyüğüne sahibiz. Bir tatlı su gölü için en fazla yüzey alanına sahip olduğu belirtiliyor. Superior Gölü’nün yüzölçümü 31.700 km karedir ve bu da ABD’nin Güney Carolina eyaletiyle aynı boyuttadır.


1 – Hazar Denizi – 371,000 km2

Hazar Denizi’nin listeye eklenmesi gerekip gerekmediğine dair tartışmalar geçmişte tamamen kapatılmadığı belirtildi. Uzun zaman önce, sonsuza dek sürecek gibi göründüğü ve çoğu normal tatlı su göllerinden daha yüksek bir tuz içeriği olduğu için bir okyanus olduğuna inanılıyordu.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu