Öğrenci Gazetesi

Dünyanın En Eski 10 Üniversitesi

Yüksek öğretim merkezleri yüzlerce yıldır ve hatta binlerce yıldan beri var olmuştur, ancak hepsi zaman testine dayanmamaktadır. Yüzyıllar boyunca, dünyanın en eski üniversitelerinin çoğu dağıldı, özerk kolejlere ayrıldı veya tüm tanınmanın ötesinde modernize oldu.

Etrafta sıkışmış olan eski kurumlar, yalnızca tarihi mirasları için değil, aynı zamanda yoğun rekabetlere rağmen, modern bağlamlara uyum sağlama ve küreselleşmiş bir dünyada ilgili olma yeteneklerini kanıtlama konusunda da önemlidir. Dünyanın en eski üniversitelerinin birçoğu,   tarihi miras ve çağdaş görünümün zengin bir karışımını sunan en prestijli ve popüler olanlardan biri.

1. Bologna Üniversitesi

 

Yer : İTALYA

Kuruluş Tarihi : 1088

Latinceye göre ‘Araştırmaların Besleyici Annesi’ olan Bologna Üniversitesi,  1088’de kuruldu ve hiç çalışmadığı için dünyanın en eski üniversitesi unvanını taşıyor. Nispeten modern zamanlara kadar, üniversite sadece doktora çalışmaları öğretti, ancak bugün her seviyede çeşitli programlara sahip.
İtalya’nın Bologna kentinde bulunan ve 30.000’i mezun olan 85.500 civarında öğrencinin kaydı bulunuyor. Ünlü mezunlar arasında üç papa, çok sayıda iş adamı ve birkaç İtalyan politikacı var.


2. Oxford Üniversitesi

Kuruluş Tarihi : 1096

27 İngiltere Başbakanı, 20 Canterbury Başpiskoposu, 12 aziz, 27 Nobel ödüllü, 50 Nobel Ödülü sahibi ve bir Sir Stephen Hawking içeren bir mezun listesiyle  Oxford Üniversitesi  eski olduğu kadar saygı duyuluyor.
Üniversitenin kesin kuruluş tarihi biraz belirsiz kalsa da, öğretmenin kanıtı 1096 yılına kadar uzanıyor ve bazıları daha erken bir tarihte kurulduğunu iddia ediyor.
Şu anda dünya sıralamasında dördüncü olan Oxford Üniversitesi, gerçekten yaklaşık 24.000 öğrenci topluluğuna ev sahipliği yapan ve dünyanın en büyük üniversite basınını işleten dünyadaki en yüksek dereceli ve en eski üniversitelerden biridir.


3. Salamanca Üniversitesi

 

Yer : İSPANYA

Kuruluş Tarihi : 1134

Salamanca Üniversitesi  1134 yılında kurulmuş ve Palencia dağılmış durumdaki Üniversitesi sonra, İspanya’nın en eski kurumu haline 1218 yılında Royal Charter verildi.
Madrid’in batısında yer alan Christopher Columbus sonlarında 15 yılında Hint Adaları seferi için kraliyet destek elde etmek için bir dava bile kurum oldu inci  yüzyılda.
Salamanca Üniversitesi, Dünya Üniversite Sıralaması 2020’nin 601-650 aralığında * sıralanır ve dokuz kampüste 30.000’den fazla öğrenciye hizmet verir.


4. Paris Üniversitesi

 

Yer : FRANSA

Kuruluş Tarihi : 1160

Fransa başkentinde 1160 ile 1250 arasında kurulan  Paris Üniversitesi , genellikle ‘la Sorbonne’ olarak bilinen Paris’in , 1793’ten 1896’ya kadar faaliyete geçmesine rağmen, Avrupa’nın ilk kurulan üniversitelerinden biri olduğu biliniyor.


5. Cambridge Üniversitesi

Kuruluş Tarihi : 1209

1209 yılında Oxford Üniversitesi’nden ayrılan bir grup bilim adamı tarafından siyasi ihtilaflar nedeniyle kurulan  Cambridge Üniversitesi  , dünyada yedinci sırada.
Birçok ortak geleneği paylaşan  Oxford ve Cambridge  , ünlü yıllık Tekne Yarışı etkinliğinde başa çıkan sağlıklı bir rekabet duygusunu sürdürüyor.


6. Padua Üniversitesi

 

Yer: İTALYA

Kuruluş Tarihi : 1222

1222’de kurulmuştur (bazı kanıtlar bu tarihten önce koymuş olmasına rağmen) ve halen İtalya’da faaliyet gösteren bir dizi ortaçağ üniversitesinden biridir.
Şu anda ortak 234 sıralanmış th  dünya sıralamasında, Università di Padova astronomi, hukuk, tıp ve felsefede devrimci erken araştırma için dikkate değer.
Şimdi, William Shakespeare’in ünlü oyunu The Shrew of Taming’in kurduğu Padua kentinde yaklaşık 62.000 öğrenciye ev sahipliği yapıyor  . 1545 yılında Università di Padova, şu anda dünyanın en eski akademik bahçelerinden olan Padova Botanik Bahçesini kurdu. Aynı zamanda dokuz müze işletmektedir.


7. Napoli Üniversitesi Federico II

 

Yer : İTALYA

Kuruluş Tarihi : 1224

1224 yılında Kutsal Roma İmparatorluğu imparatoru Frederick II tarafından kurulan  Napoli Üniversitesi – Federico II  , İtalya’nın üçüncü büyük kenti ve dünyanın en eski sürekli kentlerinden biri olan Napoli’dedir.
Napoli Federico II Üniversitesi ortak 424 yerleştirilir th  dünya sıralamasında etrafında 100,000 öğrenci topluluğuna programların geniş bir yelpazede öğretmek, (2020 yılında 48 yerlerde kadar). En ünlü tarihi mezunları arasında filozof ve ilahiyatçı Thomas Aquinas vardır.


8. Siena Üniversitesi

 

Yer : İTALYA

Kuruluş Tarihi : 1240

Toskana bölgesindeki küçük Siena şehrinde bulunan Siena  Üniversitesi  , dünyadaki en güçlü üniversitelerden biridir ve şu anda dünyada 701-750’dir.
20.000’den fazla kayıt sayısıyla Siena Üniversitesi kampüsü şehrin nüfusunun neredeyse yarısını oluşturuyor. Şehir merkezinin kendisi de tarihi öneme sahip, UNESCO Dünya Mirası Alanı ilan edildi. .


9. Coimbra Üniversitesi

 

Yer : PORTEKİZ

Kuruluş Tarihi : 1290

Aslen 1290 yılında Portekiz’in başkenti kurulmuş olsa da,  Coimbra Üniversitesi  (406 inci Dünya sıralamasında), nihayet çok ülkenin üçüncü büyük kentsel merkez ve ev Coimbra, içinde biten, zorlu kralları tarafından birkaç kez taşındı Roma dönemi tarihi. 24.000’den fazla öğrenci topluluğuyla, Coimbra Üniversitesi birçok radikal reformdan geçti ve 18.  yüzyıldan beri Portekiz’deki tek işletme üniversitesi oldu.
2013 yılında, Coimbra Üniversitesi, tarihi binaları, açık avlusu, kültürel gelenekleri ve çarpıcı şehir manzaraları ile UNESCO Dünya Mirası Listesine eklenmiştir.


10. El-Ezher Üniversitesi

 

Yer : MISIR

Kuruluş Tarihi : 970

1961 yılına kadar üniversite statüsü kazanmamasına rağmen,  Al-Azhar Üniversitesi  , başlangıçta Mısır’ın Kahire kentinde MS 970 kadar erken bir tarihte kurulmuş olduğu için bu listeden bahsetmeyi hak ediyor. Aslen bir medrese olan öğrencilere ilkokuldan üçüncü seviyeye kadar eğitim veren Al-Azhar Üniversitesi, ilk kez İslami öğrenmenin merkezi olarak biliniyordu, ancak o zamandan beri hayatta kalmasını sağlayan modern bir laik konular müfredatı geliştirdi.
Zamanının sayesinde, okul en önemlisi 12 çok siyasi istikrarsızlık, gördü inci  yeni hanedanı iktidarı aldığında yüzyıl ve 100.000 metinler üzerinde imha etti. Bugün, El-Ezher Üniversitesi 50 sıralanır th  içinde  QS Arap Bölge University Rankings 2018 . Geleneksel çalışmalara ek olarak, okul aynı zamanda işletme, ekonomi, bilim, tıp, mühendislik ve tarım alanlarında programlar sunmaktadır.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu