Gündem

DYK Öğrenci Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022-2023 DYK Öğrenci Başvurusu Ne Zaman?

2022-2023 eğitim ve öğretim dönemi ile okulların açılması sonrasında en çok merak edilenlerden biri de DYK Öğrenci Başvuru Nasıl Yapılır? Öğrencilere ücretsiz olarak verilen kurslara katılım için yapılan DYK 2022-2023 Öğrenci Başvurusu Ne Zaman Başlıyor? araştırılmakta. Gelin birlikte DYK Hakkında tüm merak edilenleri öğrenelim…

DYK Öğrenci Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her anlamda öğrencilere destek amaçlı olarak kurulan ve açılımı Destek ve Yerleştirme Kursu olan DYK, MEB e bağlı olan örgün eğitim veren kurumlarda öğreti gören öğrenciler için verilen bir kurstur. Ücretsiz olarak bütün öğrencilerin faydalanabildiği DYK da devam zorunluluğu da yoktur. Bütün il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine bağlı olarak, halk eğitim merkezleri üzerinden yapılan bir eğitim olan DYK, önceden başvuru yapılması şartı ile tüm öğrenciler katılabilir.

Kurs açılacak sınıf düzeyleri ve dersler, gelişen ve değişen şartlar doğrultusunda güncellendi ve 6 ve 10. sınıflar da ücretsiz verilen DYK başvuru işlemleri MEB tarafından düzenlenen 6 ve 10. sınıflar için DYK kurslarına başvurular MEB üzerinden yapılacak. DYK Başvuru İçin;

a) Kurslara; resmî ve özel örgün eğitim kurumları kapsamındaki Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 32. nci maddesinin dördüncü fıkrasında belirtilen öğrenciler dâhil ortaokul, imam hatip ortaokulu ve ortaöğretim kurumlarında kayıtlı olan öğrenciler ile genel ilköğretim programı uygulanan özel eğitim ortaokulu/özel eğitim sınıfı, genel ortaöğretim programı uygulanan özel eğitim okulları ile mesleki ve teknik ortaöğretim programı uygulanan özel eğitim okulları öğrencileri, özel eğitim meslek okulu ile özel eğitim meslek okulu programının uygulandığı özel eğitim sınıfı öğrencilerinden; 6, 7, 8, 10, 11 ve 12 nci sınıflarında öğrenim gören öğrenciler ve örgün ve açık ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilir. Ayrıca yaz okulu kapsamında 4,5,6,7,8,9,10,11 ve 12 nci sınıflarda öğrenim gören öğrenciler kurslara başvurabilir.

b) Ayrıca uluslararası Anadolu imam hatip liselerinin 9. uncu sınıfında öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler yabancılara Türkçe öğretimi kapsamında Türkçe dersinden ihtiyaç doğrultusunda belirlenen tarihler arasında başvuru yapabilirler.

c) Kursiyerlere yönelik yıllık açılan kurslara ekim ayı sonuna kadar kayıt yapılabilir.

  • Resmî örgün eğitim kurumları ile özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler kayıtlı oldukları okulun ya da ikamet ettikleri adresin bulunduğu ilçe sınırı içindeki kurs merkezlerinden birine e-Kurs Modülünden başvuru yapabilir. Yaz dönemi kurslarında öğrenciler okullarının bulunduğu il/ilçe sınırları dışında kursa katılabilir.
  • Resmî örgün eğitim kurumları ile özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler e-Kurs Modülü (DYK ekurs.meb.gov.tr öğrenci başvurusu) üzerinden e-Okul bilgileri ile ya da e-Devlet girişini kullanarak kurs başvurusu yapar.
  • Açık öğretim okullarına devam eden öğrenciler, e-Devlet üzerinden e-Kurs Modülüne Başvurular, https://e-kurs.meb.gov.tr internet adresinden e-kurs modülü üzerinden giriş yapabileceği gibi açık öğretim okulu kullanıcı adı ve şifresi ile kurs başvurusunda bulunabilirler.
  • Kursiyerler, e-Devlet üzerinden e-Kurs Modülüne giriş yapabileceği gibi e-Kurs Modülünün kendilerine otomatik oluşturduğu şifreler ile kurs başvurusunda bulunabilirler.
  • Öğrenci/kursiyerler kurs merkezince belirlenen derslerden ve kurs talebinde bulunan öğretmenler arasından tercihte bulunarak başvuru yapar.

2022-2023 DYK Öğrenci Başvurusu Ne Zaman?

Her yıl Yapılan DYK kursları öğrencilere büyük kolaylık sağlamakta. Öğrenciler veliler ve öğretmenler tarafından oldukça olumlu yönde ilerleyen, MEB DYK öğrenci başvurularının alınması bu yıl 26 Kasım ile 29 Kasım arasında gerçekleştirilecek. e-Kurs 6 ve 10. sınıf öğrenci başvurularının alınması ve kurs sınıflarının oluşturulması ise 26-29 Kasım’da alınacak.

Kurslar, 29 Kasım’da başlayacak. Başvurular, https://e-kurs.meb.gov.tr internet adresinden e-kurs modülü üzerinden gerçekleşecek. Resmî örgün eğitim kurumları ile özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler e Kurs Modülü üzerinden e-Okul bilgileri ile ya da e-Devlet girişini kullanarak kurs başvurusu yapar.

İlginizi Çekebilir 👇

👉 2022 LGS Matematik Soruları ve Çözümleri PDF İndir

👉 Açık Lise Çıkmış Sorular ve Cevapları PDF İndir

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu