Bilgi Arşivi

e-Devlet Şifremi Unuttum Nasıl Girebilirim? SMS İle Yeni e-Devlet Şifresi Alma

e-Devlet Şifremi Unuttum Nasıl Girebilirim? SMS İle Yeni e-Devlet Şifresi Alma. e-Devlet Şifremi Unuttum Nasıl Öğrenebilirim? Sorularının yanıtlarını arayanlar için bu makalemizi hazırladık. E-Devlet vatandaşların resmi işlerini kolaylaştıran e-Devlet şifresi, mobil imza kullanılarak giriş yapılabilen sistemdir. E-Devlet üzerinden belge alma, bilgi alma, sorgulama ve başvurma işlemleri gibi bir çok hizmetten faydalanabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet Kapısı, kamu kurumlarının sunduğu hizmetlere tek noktadan, hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşmanızı sağlayan bir platformdur. E-Devlet Kapısı altyapısını kullanarak hizmet sunan yüzlerce kuruma ait binlerce hizmetten faydalanabilirsiniz. E-devlet şifrenizi almak için PTT şubesine kimlik kartınızla giderek yada T.C kimlik numarası gibi bilgilerinizin içerdiği resmi belge ( ehliyet, pasaport, evlilik cüzdanı, çalışma belgesi, öğrenci belgesi gibi ) belgelerinizi göstererek e-Devlet şifrenizi alabilirsiniz.

PTT’den aldığınız E-Devlet şifreniz ile e-Devlet’e giriş yapabilir, isterseniz şifrenizi değiştirebilirsiniz. E-Devlet şifrenizi unutmayacağınız harfler ve rakamlardan oluşturmalısınız.


e-Devlet Şifremi Unuttum Nasıl Girebilirim?

E-Devlet şifrenizi unuttuğunuzda sisteme cep telefonu numarası doğrulama veya e-posta doğrulama işlemlerini yaptıysanız giriş ekranındaki şifremi unuttum seçeneğini tıklayarak yeni şifre oluşturabilirsiniz.

Mobil imza veya elektronik imza kullanıcısı iseniz bunlardan biri ile de sisteme giriş yapabilir, dilerseniz şifre oluşturabilirsiniz.

E-Devlet sistemine cep telefonu numara doğrulaması, e-posta doğrulaması ya da mobil imza doğrulaması yapmadıysanız. Bu durumda PTT şubesine giderek yeni bir e-Devlet şifresi almanız gerekir.


SMS İle Yeni e-Devlet Şifresi Alma

E-Devlet sistemine cep telefonu numaranızı doğruladıysanız şifre yenilemesi yapabilirsiniz. Profilde belirtilmiş cep telefonuna kısa mesaj olarak gelecek onay kodunu sisteme girerek yeni şifre oluşturabilirsiniz.

e-Devlet Girişi İçin TIKLAYINIZ


Cep Telefonu ve e-Posta Girişi ve Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Cep telefonu ve e-posta bilgisi girişi ve doğrulama işleminin adımları şu şekildedir:

  1. https://www.türkiye.gov.tr adresini tıklayın ve sisteme giriş yapın.
  2. Profil alanındaki “İletişim Seçeneklerim” kısmını seçin.
  3. Cep telefonunuz ve e-postanız kayıtlı değil ise, ilgili kısımlara cep telefonu numarası ve e-posta adresinizi yazın ve “Güncelle” düğmesini tıklayın.
  4. Bir sonraki ekranda kimlik seri ve sıra no alanlarını uygun şekilde doldurduktan sonra “Devam Et” düğmesine tıklayın.
  5. Cep telefonu bilgisi altında yer alan “Cep Telefonumu Şimdi Doğrula” düğmesini tıklayın.
  6. Cep telefonunuza gelen doğrulama kodunu kutucuğa yazın ve ” Cep Telefonumu Doğrula” düğmesine tıklayın.
    e-Posta adresi bilgisi altında yer alan “e-Postamı Şimdi Doğrula” düğmesini tıklayın ve e-postanıza gelen doğrulama kodunu kutucuğa yazın ve ” e-Postamı Doğrula” düğmesine tıklayın.
  7. Cep telefonunuz ve e-posta bilgilerinizi değiştirmek (güncellemek) için, ilgili alanlardaki varolan kaydı sildikten sonra güncel cep telefonu ve e-postanızı girip “Güncelle” düğmesine tıklayın.

(Bilgi güncellemek için de yukarıdaki işlem basamakları geçerlidir.)


İlginizi Çekebilir  👇

👉 E-Devlet Hasar Kaydı Sorgulama

👉 E-Devlet İsim ve Soy isim Değişikliği Nasıl Yapılır?

👉 e-Devlet Doğum Saati Nasıl Öğrenilir?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu