Öğrenci Gazetesi

E-Devletten Transkript Belgesi Nasıl Alınır?

E-Devletten Transkript Belgesi Nasıl Alınır?. Üniversite eğitimi boyunca öğrencinin başarısını ölçmek için vize ve final sınavları yapılır. Bu sınavlar sonucunda not durumları belirlenir, belirlenen notlar çeşitli dökümanlar ile belgelenir. Bu belgelerden biri de transkript belgesidir. Transkript belgesi herhangi bir bölümden mezun olan üniversite öğrencilerinin üniversite eğitim hayatı boyunca aldığı derslerin bilgilerini içeren belgedir. Transkript belgesinde öğrencinin almış olduğu dersler, notlar, notların harf karşılığı, eğitim dili ve dönem bilgileri içerir. Transkript belgesi iş başvurularında, yüksek lisans başvurularında, akademik personel alımlarında olmak üzere birçok durumlarda istenilmektedir.

Transkript Belgesi Nereden Alınır?

Transkript belgesi herhangi bir bölümden mezun olan üniversite öğrencilerinin üniversite eğitim hayatı boyunca aldığı derslerin bilgilerini içeren belgedir. Transkript belgesinde öğrencinin almış olduğu dersler, notlar, notların harf karşılığı, eğitim dili ve dönem bilgileri içerir.

Transkript belgesi birçok durumda talep edilmektedir. Bu durumdan bazıları ;

  1. Dikey ve yatay geçiş başvuruları
  2.  İş başvuruları
  3. Askerlik İşlemleri
  4. Yüksek lisans başvuruları
  5. Akademik personel alımları gibi durumlarda alınan dersleri kanıtlamak için Transkript belgesi istenilmektedir.

Transkript belgesi eğitim alınan üniversitenin öğrenci işleri biriminden talep edilerek alınır. Ayrıca üniversitenin resmi sayfasına girerek kullanıcı adı ve şifre girerek başvuru yapılabilir. Transkript belgesini almak isteyen kişi şahsen başvuru yapmak zorundadır. Farklı kişinin alabilmesi için noter onaylı vekaletname dilekçesi ile başka bir kişi tarafından transkript belgesi alınabilir.

Transkript belgesini bazı üniversiteler Türkçe ve İngilizce hazırlasa da, çoğu üniversite Türkçe olarak vermektedir. Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler Transkript belgelerinin hem orijinali hem de noter onaylı çevirisi gerekmektedir.


E-Devlet’ten Transkript Belgesi Nasıl Alınır?

E-Devlet üzerinden transkript belgesi alma (mezuniyet belgesi alma) işlemini gerçekleştirmek için ilk olarak sisteme giriş yapılması gerekmektedir.

E-devlet giriş için BURAYA TIKLAYINIZ!


  1. Karşınıza gelen ekranda, T.C Kimlik No ve şifre bilgilerini girerek kendi e-devlet sayfanıza giriş yapın.
  2. Yönlendirildiğiniz sayfanın üst sağ köşesinde arama bölümü yer almaktadır. Mezuniyet belgesi işlemini gerçekleştirmek için arama bölümüne “Transkript Belgesi Sorgulama” yazın. Karşınıza gelen başlığa tıklayın.

E-devlet üzerinden mezuniyet belgesini alma işlemi gerçekleştirmek için son adıma geldiniz.  Karşınıza gelen sayfada, yuvarlak şekil ile işaretlenmiş olan “Belge Oluştur” yazan yere tıklayın. Belge oluştur dedikten sonra yeni sayfa döküm olarak çıkacaktır. Bu belgeyi çıktı makinesinden alabilirsiniz.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu