Teknoloji

E-Ticaret Web Sitemi Geliştirmek için Ne Yapabilirim?

E-Ticaret Web Sitemi Geliştirmek için Ne Yapabilirim?. 3.5 trilyon doları aşan küresel bir e-ticaret pazarıyla, bu turtanın bir parçasını istememek zor. E-Ticaret yıllar geçtikçe ciddi bir rekabet içinde, özellikle de daha küçük işletmelerle dolu devasa dijital pazarlama kampanyalarıyla alana giren şirketler. E-Ticaret satışlarını artırmak için standart bir işe yarayan çözüm yoktur , ancak web sitenizi ve kullanıcı deneyimini optimize etmek kesinlikle uzun bir yol kat edebilir.

E-Ticaret Web Sitemi Geliştirmek için Ne Yapabilirim?

E-Ticaret web sitenizi geliştirmenize yardımcı olmak için çevrimiçi mağazanızın odaklanmanız gereken yönlerini listeledik.

Azalmış veya var olmayan bir büyüme yaşayan birçok işletme, onu yeterli müşteriye sahip olmamaya suçluyor. Ama gerçek şu ki, çevrimiçi işinizi genişletmek sadece yeni müşteri kazanımı değil, müşteriyi elde tutmak da önemli bir rol oynuyor. Yeni müşteriler her zaman iş için harikadır, ancak e-Ticaret web sitenizin belkemiği sadık müşterilerden tekrarlanan ziyaretlerdir; alımları toplu yaparlar.

Yeni müşterilerin peşinden gitmek oldukça hızlı bir şekilde maliyet alabilirken, müşteriyi elde tutmak çok daha az çaba ve kaynak gerektirir. Markanızı zaten bilen müşteriler satış dönüşüm huninizin başlangıcını zaten geçmiştir; sadakat kurmak için sadece bu ekstra zorlamaya ihtiyaç duyuyorlar. Ortak bir çözüm, her satın alma işleminin müşterilerin daha sonra özel indirimler almak veya ücretsiz ürün satın almak için kullanabileceği sadakat puanlarına eşit olduğu bir sadakat programı oluşturmaktır.


Web Sitenizin Hızını Artırın

Son araştırmalara göre, ziyaretçilerin yaklaşık yarısının yüklenmesi 3 saniyeden uzun sürerse web sitesinden geri döner. Amazon bile, hesaplamalarına göre, web sitelerinin yüklenmesi fazladan bir saniye alırsa, 1,5 milyar dolardan fazla gelir kaybedeceklerini açıkladı. Müşteriler, özellikle niş son derece nadir değilse, alışveriş yapmak için rekabetçi e-ticaret siteleri sıkıntısı yok.

Web sitenizi özellikle mobil cihazlarda gezinmek için çok yavaş bulurlarsa başka bir siteye geri dönerler. Başarılı e-Ticaret web siteleri Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) gibi araçlar kullanır , çünkü bu araçlar web sitelerini ziyaretçiler için mobil uyumlu hale getirmelerini sağlar. Site hızı da arama motoru algoritmaları onları sıralarken dikkate çünkü SEO pazarlamacıları dikkate önemli faktörlerden biridir.


Doğru Gezinmeye Odaklanın

Hiç kimse labirent benzeri navigasyona sahip bir web sitesine girmek istemez. Metin ve tasarım kaosunun ortasında bir ürün veya hizmet bulmaya çalışmak çoğu ziyaretçi için buna değmez. Bir kullanıcının gereksinim duyduğu bir öğeyi bulma süresi ne kadar kısa olursa, o kadar çok satış alırsınız.

İster yeni müşteriler edinin, ister eski müşterileri elde edin, uygun navigasyon mekaniğine sahip bir web sitesi, bir kez ziyaret ettikten sonra web sitenize geri gelmelerini sağlayacaktır. Web sitenizi bir müşterinin bakış açısından incelemeniz ve kullanıcının deneyimini etkileyebilecek kusurları görmeye ve mümkün olan en kısa sürede düzeltmeye çalışmanız gerekir.


Ürün Görsellerine ve Açıklamalarına Dikkat Edin

Bu pazarın gördüğü en iyi ürünlerin cephaneliğine sahip olsanız bile, insanlar web sitenizde bu ürünlerin doğru açıklamalarını ve resimlerini görmezlerse şüpheli ve dikkatli olacaklardır. Müşteriler sadece ürünün resimlerini çevrimiçi olarak arayabilirken, kimse belirli bir web sitesinde alışveriş yaparken bunu yapmak istemez.

Çevrimiçi mağazalarda görüntülenen ürünler fiziksel bir mağazadaki ürünlere dokunulmadığı veya görüntülenemediği için, müşteriler gerçek ürüne mümkün olduğunca yakın bir görünüm sağlamak için görüntülere bağımlı olacaklardır. 3D fotoğrafları, yakınlaştırma yeteneklerini ve farklı açılardan birden fazla görüntüyü entegre edebilirsiniz.

Ürünlerinizin canlanmasını sağlamak için açıklamaların resimlerle çalışmasını gerçekten istiyorsanız, ürün açıklamaları profesyonel bir metin yazarı gerektirebilir. Üreticiler ürünleri için açıklamalar sunarken, ürünlerini web sitenize dağıtıyorsanız, ürün üzerinde iyileştirmeler yapabilirsiniz. Üreticinin açıklamasını kopyalamak son çare olmalıdır.


Yorumları Entegre Et

En başarılı e-Ticaret web sitelerine hızlı bir bakış, incelemelerin e-Ticaret’te çok önemli olduğunu ortaya çıkaracaktır. Müşteriler ürünün kalitesine veya teslimatınıza aşina olmayabileceğinden, ilk elden deneyimlemiş müşterilerin görüşlerini okumak isteyeceklerdir.

Pek çok çevrimiçi perakendeci, siparişlerini alan müşterilerden teslimattan ambalaja kadar sürecin çeşitli yönlerini gözden geçirmelerini isteyen bir sistem kurdu. Ürün açıklaması altında, önceki müşterilerin derecelendirmelerini ve yorumlarını gösteren bir bölüm oluşturabilirsiniz.

Sadece bir çevrimiçi mağazaya sahip olmak 15-20 yıl önce yeterli olurdu. Ancak bugün, binlerce kişiye karşı rekabet etmek için optimize edilmemiş bir web sitesi kesintiye uğramayacak. En başından beri olsanız bile, sürekli çalışmadığınız takdirde e-Ticaret web sitenizin büyüme eğrisini koruyacağının garantisi yoktur.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu