Öğrenci Gazetesi

Ege Üniversitesi Tanıtım

Ege Üniversitesi Tanıtım. İzmir Bornova’da kocaman bir kampüs içerisine kurulan Nam-ı diğer Ege’nin incisidir. İlk gittiğinizde dağ başında kurulmuş olan Dokuz Eylül karşılaştırmalarına maruz kalabilirsiniz. Günler boyu süren etkinlikler ya da üye olmanız için ısrar eden kulüpler kendinizi bulmanıza yardımcı olacak.

Ege Üniversitesi Tanıtım

Kampüste 3 tane yemekhane 1 tane merkezi kütüphane, devasa büyüklükte yaz kış aynı derecede bulunan kapalı yüzme havuzu ve tenis kortları mevcuttur. Kampüs içinde Kipa Avm ve Forum Bornova bulunmakta. Kampüste vakit geçirilecek kafeterya sayısı çok az olsa da kampüse 3-5 dk uzaklıkta öğrencilerin cirit attığı Küçük Park mevcuttur. Derse girer ardından öğrencilerin gününün tümünü geçirdiği Küçük Park’a geçersiniz.

Burada yurtlar, apartlar, kafeler mevcut olup, üniversite hayatınız boyunca hemen her noktasında birer anınızın kalacağı yerdir. Özel yurtların genelinde özel olmasına rağmen fahiş fiyatlarla kötü bir hizmet vermeleri cabası bunun için yurt konusunda çok araştırıp en iyi yurdu bulmak zor. Kiralar konusunda da 1100 tl altında kiralık güzel bir apart bulamazsınız, bulsanızda kırık döküktür oralar. Bu konuda hayat cidden pahalı. Üniversite içerisinde de hem üniversitesinin kendi özel yurdu hemde devasa bir kyk yurdu mevcuttur.

Kampüs içerisinde 2 metro durağı bulunmaktadır. Ulaşım konusunda metro ve izban sayesinde hemen heryere çok rahatlıkla gidebilirsiniz. İzban aracılığıyla çok rahatlıkla günü birlik turlar yapabilirsiniz. Çeşme Alaçatı Urla Foça gibi tatil beldelerine otostopla bile gidebilirsin. Tüm öğrencilerin sevgilisi bir rektöre sahip olacaksınız. Erasmus programlarında başarılı bir üniversite 24 saat açık bir kütüphanede sınav zamanları çok sabahlayacaksınız. Bölümde zorunlu hazırlığınız varsa üzülmeyin Ege yabancı dillerde güle oynaya bir yılınızı geçirirsiniz. Yeşillikler içerisinde her ağaçların üzerinde kampüsün yeşil papağanları mevcuttur. Ayrıca bedava lokma tatlısı yemekten asla sıkılmazsınız hangi köşeyi dönerseniz dönün mutlaka lokmacıyla karşılaşırsınız.

Ege Üniversitesi, 20 Mayıs 1955 tarihinde yayınlanan 6595 sayılı kanunla 9 Mart 1956 tarihinde, İzmir’de Ege Bölgesi’nin ilk, Türkiye’nin 4. üniversitesi olarak eğitim-öğretim hayatına başlamıştır. Ülkemizin en çok tercih edilen üniversitelerinin başında gelen Ege Üniversitesi, Türkiye’de ve dünyada birçok ilklere imza atmıştır. .

Ödemiş, Bayındır, Bergama, Tire ve Çeşme ilçelerinde yüksekokul ve meslek yüksekokulları bulunan Ege Üniversitesi, Bornova’da 3.450 dekarlık bir arazi üzerine kurulmuştur. En son teknoloji ile donatılmış modern bir kütüphanesi, sosyal tesisleri, açık ve kapalı yüzme havuzları, kapalı spor salonları, spor tesisleri, toplum merkezi, alışveriş merkezi, sergi alanları ve Öğrenci Köyü ile 70.000 kişilik bir kampüs kenttir.

Kampüs içinde kongre, seminer, kültür ve sanat etkinlikleri için hizmet veren Prof.Dr. Yusuf Vardar – MÖTBE Kültür Merkezi ve kampüs dışında, İzmir kent merkezinde (Konak) Atatürk Kültür Merkezi, Menemen’de Deneme İstasyonu ve Üretme Çiftliği, Kurudağ’da Rasathanesi, Urla’da ve Tuzla’da su ürünleri tesisleri, Özdere’de Yaz Kampı ve Çeşme’de eğitim ve dinlenme tesisleri bulunmaktadır.


Ege Üniversitesi Tanıtım Videosu


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu