Kimdir

Ejder Yalçın Kimdir? Ejder Yalçın İsminin Anlamı

Ejder Yalçın Kimdir? Ejder Yalçın İsminin Anlamı. Ejder Yalçın ya da diğer ismiyle Nurol Ejder son günlerde vatandaşlar tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaktadır. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında ve sonrasında adı sıkça geçen Ejder Yalçın, Hakkari’de şehit düşen Yalçın Dizdaroğlun’ dan almıştır. Peki Ejder Yalçın Nerelidir? Gelin hep birlikte Ejder Yalçın hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim…

Ejder Yalçın Nedir? 

Ejder Yalçın, 4×4 zırhlı muhabere aracıdır. İsmini 19.10.2012 yılında yapılan Kırıkdağ operasyonunda Hakkari’de şehit düşen özel hareket şube müdürü Şehit Yalçın Dizdaroğlun’ dan almıştır. Ejder Yalçın muhabere aracı Nurol Makina tarafından yapılmaktadır. İlk etapta yapımında özel harekat daire başkanlığından tavsiye ve görüş alınarak, özel harekatçılar için yapılmış olsa da şu anda TSK da kullanmaktadır.


Ejder Yalçın 4×4 Zırhlı Muhabere Aracı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

EJDER YALÇIN 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı, Nurol Makina tarafından, askeri birlikler ile güvenlik güçlerinin meskûn mahal ve kırsal BEKA alanlar dahil olmak üzere her türlü bölge ve arazi şartlarında harekât ihtiyaçlarına cevap vermek üzere geliştirilen yüksek koruma ve hareket kabiliyetlerine sahip, harekât sahasında kendini kanıtlamış özgün bir platformdur.

EJDER YALÇIN 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı, yüksek torka sahip dizel motoru ve tam bağımsız süspansiyon sistemi ile yüksek arazi performansı sunmaktadır. EJDER YALÇIN 4×4’ün geliştirilmesi sırasında üstün bekâ özelliklerinin yanı sıra kullanıcının operasyonel ve ergonomik ihtiyaçları da göz önünde tutulmuş ve böylece personelin güven içinde, etkin görev yapması için ideal bir platform oluşturulmuştur.

Yüksek faydalı yük taşıma kapasitesi ve özgün araç kontrol yazılımı sayesinde farklı versiyonlarda konfigüre edilebilmekte ve bu sayede farklı uygulamalara yönelik olarak özelleştirilebilmektedir.

EJDER YALÇIN 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı; Sınır Gözetleme ve Güvenlik Aracı, Keşif Aracı, Taktik Füze Taşıma/Fırlatma Aracı, Komuta Kontrol Aracı, Hava Savunma Aracı, Muharebe Aracı, Zırhlı Personel Taşıyıcı,

KBRN Keşif Aracı, Mayın/EYP Tespit-İmha Aracı, Tansksavar Aracı, Havan Aracı ve Zırhlı Ambulans Aracı gibi kullanıcının değişik harekât ihtiyaçlarına yönelik özel çözümler sunmaktadır.


Ejder Yalçın Zırhlı Aracının Özellikleri Nelerdir?

9 kişiye kadar personel taşıma kapasitesi

Ergonomik tasarım

Manuel ve uzaktan kontollü farklı silah sistemleri entegrasyon imkanı

Sağ ve sol el kullanımına uygun silah mazgalları

Patlak Gider (Run-Flat) lastikler

Personelin araca hızlı giriş çıkışına olanak veren 5 kapılı konfigürasyon

Araç içi barut gazı tahliye fanları

Hazır telsiz alt yapısı

Araca entegre redresör

Hidrolik takviyeli direksiyon sistemi

Hızlı, kolay ve düşük maliyetli bakım

Balistik ve Mayın Koruma Seviyesi UA sertifikalı

Ejder Yalçın zırhlı arazi aracı 18 tondur. Ayrıca 4 ton faydalı yük taşıma kabiliyeti vardır.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu