Öğrenci Gazetesi

Ek Tercihler Hakkında Genel Bilgiler 2020-2021

Ek Tercihler Hakkında Genel Bilgiler 2020-2021. Yüksek Kurumlar Sınavı (YKS) tercih sonuçlarının açıklanmasında sonra üniversiteye yerleşemeyen adaylar için ek tercihler süreci başlayacak. Ek yerleştirme başvurusu yapacak adaylar için Öğrenci Gündemi olarak en çok sorulan sorulara cevap vermek istedik.

Ek Tercihler Hakkında Genel Bilgiler 2020-2021

  1. 2020 YKS yerleştirme sonuçlarında bir bölüme yerleşen adaylar ek yerleştirmede tercih yapamazlar. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için 2020 YKS merkezi yerleştirmede hiçbir bölüme yerleştirilmemiş olmak gerekir.
  2. Ek yerleştirmelerin başlaması için önce üniversite kayıt işlemlerinin sona ermesi gerekmekte. Geçen yıl üniversite kayıtları 23 ağustosta sona ermişti. 5 eylülde de ek yerleştirmeler başlamıştı. 2020’de ek yerleştirmelerin 17-18 eylül gibi başlamasını bekliyoruz
  3. Ek yerleştirmeler 1 hafta sürüyor. Tercih yapmak için odeme.osym.gov.tr adresi üzerinden veya bankaya giderek ücret yatırmanız gerekiyor. Ek yerleştirme başvuru ücreti 2018’de 15 TL, 2019’da 20 TL’ydi. 2020’de de muhtemelen 25 TL olur.
  4. Ek yerleştirmelerde 24 tercih hakkı var. Ek yerleştirme tercihi yapabilmek için YKS’de barajı geçmeniz gerekir. Barajı geçemeyenler başvuru yapamaz. Tercih yaparken ham puan değil yerleştirme puanı baz alınır.
  5. ÖSYM tarafından yayınlanacak ek yerleştirme kılavuzunda bölümlerin kontenjanları az olacak. Bu yüzden 24 tercihi de doldurmanızı tavsiye ediyoruz. Ancak okumak istemediğiniz üniversite/bölüm yazarak geleceğinizi mahvetmeyin.
  6. Mezuna kalmak o kadar da kötü değil arkadaşlar. Ben de mezuna kalmıştım. İkinci yıl istediğim yer geldi. İlk yıl EA 64 bin sıralama mezuna kaldıktan sonraki yıl 35 bindeydim. Söz konusu geleceğiniz olduğu için yıl kaybını çok önemsemeyin.
  7. Ek tercihle üniversiteye yerleşenler KYK yurt başvurusu yapabilir. Ancak ek yerleştirme ile yerleşen öğrencilerin KYK yurt başvuruları daha geç oluyor. 2020 yılında ek yerleştirme ile yerleşenlerin KYK yurt başvurularının ekim ayı başında başlamasını bekliyoruz.
  8. “Normal kayıtla yerleşen öğrenciler ile ara sınıf (2, 3 ve 4.sınıf) okuyanların başvuruları erken olduğu için bize yurt çıkmaz.” algısına kapılmayın. Size de yeterince kontenjan ayrılacak. Yurt ve burs konusunda KESİNLİKLE bir dezavantajınız olmayacak.
  9. Ek yerleştirme ile üniversiteye yerleşen öğrenciler de KYK burs ve kredi başvurusu yapabilir.

Yukarı dönük kırmızı üçgenEk yerleştirme ile yerleşen öğrenciler tüm üniversitelilerle birlikte aynı anda KYK burs başvurusu yapacak.

KYK burs başvurularının 15-20 Ekim arasında başlamasını bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu