Gündem

Ekmek Krizi Korkusu: Buğday Fiyatları Bir Haftada Yüzde 40 Arttı!

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırı buğday ticaretini durma noktasına getirdi. Buğday fiyatları 1959 yılından sonra ilk kez haftada yüzde 40 artış yaparak 12 doları aştı. Fiyatlar 14 yılın zirvesine ulaşırken en fazla buğday tüketen ülke olan Çin Tarım Bakanı gelişmeyi, “Tarihin en kötü dönemini yaşıyoruz” sözleriyle özetledi.

Buğday Fiyatları Yüzde 40 Arttı!

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının buğday ticaretini durma noktasına getirmesiyle buğday fiyatları Chicago Ticaret Borsası’nda haftalık bazda yüzde 40,6 artarak 12,09 dolara çıktı ve son 14 yılın zirvesine ulaştı. Dünyanın en çok buğday tüketen ülkesi Çin’in Tarım ve Köy İşleri Bakanı Tang Renjian, ülkesindeki kışlık buğday stoğunun kritik seviyelerde seyrettiğini belirtti. Buğday fiyatlarındaki artış Ortadoğu ülkelerinde de paniğe neden olurken, Mısır, gıda tedarikinde en çok etkilenebilecek ülkeler arasında gösterildi. Uzmanlar, 1977 Ekmek Ayaklanması ve 2011’de Yasemin Devrimi benzeri olayların yaşanmasından endişe duyuyor.


Tarihin En Kötü Dönemi

Buğday fiyatlarındaki yükseliş, dünyanın en çok buğday tüketen ülkesi Pekin’de alarm zillerinin çalmasına neden oldu. Dünya buğday stoklarının yüzde ellisine sahip olan Çin’in Tarım ve Köy İşleri Bakanı Renjian, ülkesindeki kışlık buğday stoğunun kritik seviyelerde seyrettiğini, yaşanan kriz nedeniyle “tarihin en kötü dönemini yaşadıklarını” belirtti. Tang, birinci ve ikinci derece mahsul miktarının yüzde 20’den fazla azaldığını tespit ettiklerini söyledi.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu