KPSS

EKPSS Baraj Puanı Kaç 2024? EKPSS ile Atanmak İçin Kaç Puan Gerekli?

EKPSS Baraj Puanı Kaç 2024? EKPSS ile Atanmak İçin Kaç Puan Gerekli?. EKPSS sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra en çok merak edilen sorular arasında yer alan EKPSS Baraj Puanı Kaç, Atanmak İçin Kaç Puan Gerekli? sorularının yanıtlarına bu makalemizden ulaşabilirsiniz.  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre 2024 yılında Kamuya 2927 Engelli Memur Alımı yapılacak.

2024 EKPSS Baraj Puanı Kaç?

EKPSS atamalarında en düşük atama baraj puanı 60 puandır. Atamalarda tercih yapan adaylar en yüksek puan alan adaydan en düşük puan alan adaya göre sıralanır. Yani EKPSS atamalarında da atanabilmek için yüksek puan almak önemlidir.


EKPSS ile Atanmak İçin Kaç Puan Gerekli?

EKPSS ile memur kadrolarına alımlar genelde puan sıralamasına göre oluyor. Yani alımlar en yüksek KPSS puanından itibaren başlıyor. KPSS’de en düşük 60 puan almak gerekirken memurluk için belirlenen taban puan da 60’tır. KPSS lisans sınavından 60 puan altında puan alan adaylar kamu kurum ve kuruluşlarına başvuramazlar.


E-KPSS Puanı Nasıl Hesaplanır?

EKPSS puanı hesaplanırken her testin cevabı ayrı ayrı değerlendirmektedir. Sınav sonrasında iptaline karar verilen soru veya sorular olursa bu sorular değerlendirme dışı bırakılmaktadır. Testlere verilen doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlendikten sonra doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılmaktadır. Böylece adayların ilgili testten almış olduğu ham puan belirlenmektedir. İlgili testten en az bir cevabı bulunan adayların ham puanlarından testin ortalama ve standart sapması hesaplanmaktadır. Daha sonra da ortalama ve standart sapma kullanılarak adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanmaktadır.

Hesaplanan standart puanlar ağırlıklandırılarak adayların ağırlıklı puanları hesaplanmaktadır. Ağırlıklı puanların en küçüğü 40, en büyüğü 100 olacak şekilde puanlara dönüştürülmektedir. Bu şekilde adayların ortaöğretim düzeyi için EKPSSP1, ön lisans düzeyi için EKPSSP2, lisans düzeyi için EKPSSP3 puanları hesaplanmaktadır.

EKPSS Puan Türleri ve Testlerin Ağırlıkları Tablosu

EKPSS Puan Türü Genel Yetenek Genel Kültür
EKPSSP1 (Ortaöğretim Düzeyi) 0,50 0,50
EKPSSP2 (Ön Lisans Düzeyi) 0,50 0,50
EKPSSP3 (Lisans Düzeyi) 0,50 0,50

İlginizi Çekebilir 👇

👉 EKPSS Atama Taban Puanları

👉 EKPSS Kaç Yılda Bir Yapılır?

👉 EKPSS Nitelik Kodu Listesi:

👉 EKPSS Çıkmış Tüm Sorular PDF İndir

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu