Blog

En Çok Ataması Olan Öğretmenlik Bölümleri 2022

Üniversite sınavı sonrası öğretmenlik bölümleri tercih edecek öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biride En çok ataması olan öğretmenlik bölümleri hangisi? sorusu oluyor. Bizde bu soruya yanıt olarak 2022 yılında en çok ataması yapılan öğretmenlik bölümleri ve kontenjanları paylaştık.

En Çok Ataması Olan Öğretmenlik Bölümleri 2022

Öğretmenlik bölümlerinden mezun olan birçok öğretmen adayı KPSS’ ye girerek MEB kadrolarına atanmak istemektedir. Bunun nedeni özel sektörde öğretmenlere hakkedilen ücretin verilmemesi ve aynı branşta çok mezun olmasıdır. Bu neden Üniversite tercih döneminde en çok ataması yapılan öğretmenlik bölümlerini seçmek atamanızı kolaylaştırabilir.

2021 yılında yapılmış en çok ataması yapılan Öğretmenlik branşları:

  1. Sınıf Öğretmenliği: 2.175
  2. Özel Eğitim: 1.755
  3. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 1.030
  4. İlköğretim Matematik: 1001
  5. İngilizce: 857
  6. Rehberlik: 804
  7. Matematik: 733

2021 yılından en çok ataması yapılan öğretmenlik branşları yukarıdaki gibi önceki yılları da incelediğiniz de genel olarak tüm yıllar ataması en çok olan bölümlerdir. Üniversite tercih döneminde bu bölümlerden birini tercih ettiğiniz durumunda atanma ihtimaliniz. yüksektir.

1-Sınıf Öğretmenliği

Eşit Ağırlık puan türünden öğrenci alan Sınıf Öğretmenliği, lisans yani 4 yıl eğitim veren bir bölümdür. Diğer mesleklere göre hem kamu hem de özel sektörde çok fazla iş imkanı sunan bu bölüm, öğrenciler tarafından da çok fazla tercih edilmekte.

2022 yılında MEB tarafından yapılan Sınıf Öğretmenliği alımında en yüksek KPSS puanı ile atama 91,780 puan ile Düzce Merkez, Nasırlı İlkokuluna yapılırken en düşük atama ise 77,364 puan ile Siirt Pervari, Dolusalkım İlkokuluna yapılmıştır.

👉 Sınıf Öğretmenliği Kazanmak İçin 2022 YKS’ de Kaç Net Yapmak Gerekir?

👉 Sınıf Öğretmenliği Taban Puanları 2022 (YÖK Atlas)

👉 Sınıf Öğretmenliği KPSS Atama Taban Puanları 2022 (MEB)


2- Özel Eğitim

Özel eğitim öğretmenleri otizmli, Down sendromlu, fiziksel engelli ve üstün zekalı bireyler gibi farklı gelişim gösteren kişilerin eğitiminden sorumludur. Özel eğitim sınıflarında öğrenci sayısının az olması ve her sınıf için ayrı bir öğretmeninin görevli olması nedeniyle özel eğitim öğretmenliği atamaları yüksektir.

2022 yılında MEB tarafından yapılan Özel Eğitim Öğretmenliği alımında en yüksek KPSS puanı ile atama 95,730 puan ile Mardin Artuklu, Hülya Özer Özel Eğitim Anaokuluna yapılırken en düşük atama ise 62,377 puan ile İstanbul Esenyurt, Esenyurt Erdoğanlar İlkokuluna yapılmıştır.

👉 Özel Eğitim Öğretmenliği KPSS Atama Taban Puanları 2022 (MEB)


3- Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

Din kültürü alanındaki ders sayısının artmasıyla birlikte din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği atamaları da yükselmiştir. Ayrıca imam hatip liselerinde de din eğitimi verilmesi, devlet okullarında din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerine duyulan ihtiyacı artırmıştır.

2022 yılında MEB tarafından yapılan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği alımında en yüksek KPSS puanı ile atama 86,657 puan ile Adana Yüreğir, Şehit Nurettin Yıldırım Ortaokuluna yapılırken en düşük atama ise 79,563 puan ile İstanbul Bayrampaşa, Bayrampaşa Saraybosna Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yapılmıştır.

👉 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği KPSS Atama Taban Puanları 2022 (MEB)


4- İlköğretim Matematik

İlköğretim Matematik öğretmenliği her dönem en çok ataması olan öğretmenlik bölümlerinden olmuştur. Bu nedenle hem üniversite taban puanları hem de KPSS atama taban puanları her dönem yüksektir.

2022 yılında MEB tarafından yapılan İlkokul Matematik Öğretmenliği alımında en yüksek KPSS puanı ile atama 93,224 puan ile Düzce, Çamköy Fatma Gösterişli Ortaokuluna yapılırken en düşük atama ise 78,540 puan ile İstanbul Esenyurt, Necip Fazıl Kısakürek Ortaokuluna yapılmıştır.

👉 İlkokul Matematik Öğretmenliği KPSS Atama Taban Puanları 2022 (MEB)

👉 İlköğretim Matematik Öğretmenliği Taban Puanları


5- İngilizce

İngilizce öğretmenleri ilköğretim, ortaöğretim ve lise kademesinde çalışabildikleri için her dönem en çok atanan öğretmenlikler arasındadır. Dünyada her geçen gün daha küçük bir hal alması, kültürlerin daha iç içe olması ve buna benzer nedenler yabancı dil öğrenimini, özellikle de evrensel dil halini alan İngilizce öğrenimini zorunlu kılmıştır. İngilizce öğretmenliği de bu ihtiyaca göre şekillenmiştir.


6- Rehberlik

Rehberlik öğretmenliğinin okul öncesinden başlayıp liseye kadar uzanmasından dolayı bölüm mezunlara olan ihtiyaç artırmıştır.

2022 yılında MEB tarafından yapılan Rehber Öğretmenliği alımında en yüksek KPSS puanı ile atama 87.987 puan ile İstanbul Pendik, Şehit Selçuk Beki Ortaokuluna yapılırken en düşük atama ise 82,022 puan ile İstanbul Esenyurt, TOKİ Örnek Ortaokuluna yapılmıştır.

👉 Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) Kazanmak İçin 2022 YKS’ de Kaç Net Yapmak Gerekir?

👉 Rehberlik Öğretmenliği KPSS Atama Taban Puanları 2022 (MEB)


7- Matematik

Matematik öğretmenliği bölümü tüm eğitim kurumları için temel Matematik eğitimi verdiği için kapsama alanı geniştir. Matematik Öğretmenliği tüm dönemlerin en çok ataması olan branşlarındandır bu nedenle hem üniversite taban puanları hem de KPSS atama puanları yüksektir.

2022 yılında MEB tarafından yapılan Matematik Öğretmenliği alımında en yüksek KPSS puanı ile atama 92,482 puan ile İstanbul Ataşehir, TEB Ataşehir Anadolu Lisesine yapılırken en düşük atama ise 78,525 puan ile Van Başkale, Başkale Aşağı Çaldıran Anadolu Lisesine yapılmıştır.

👉 Matematik Öğretmenliği KPSS Atama Taban Puanları 2022 (MEB)


İlginizi Çekebilir 👇

👉 En Çok Tercih Edilen Önü Açık 4 Yıllık Bölümler 2022

👉 En Çok Ataması Olan Önü Açık 2 Yıllık Bölümler 2022

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu